Dmowski przeszkadza Żydom i feministkom

Opublikowano: 11.11.2020 | Kategorie: Historia, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2222

Dworzec Wschodni w Warszawie od wczoraj nosi imię twórcy polskiej niepodległości, Romana Dmowskiego. Jak można było się spodziewać, postać prekursora narodowej demokracji wzbudziła krytykę ze strony środowisk lewicowo-liberalnych. Najbardziej oburzone jest Forum Żydów Polskich oraz feministki skupione w „Strajku Kobiet”.

Wspomnianemu obiektowi nadano imię Dmowskiego na wniosek Instytutu Dziedzictwa myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. Uroczystość odbyła się właśnie dzisiaj, a uczestniczyli w niej między innymi wicepremier minister kultury Piotr Gliński, były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz oraz prezes wspomnianego instytutu prof. Jan Żaryn.

Już wczoraj rejwach na temat tego wydarzenia podniosło Forum Żydów Polskich. Żydowska organizacja napisała w mediach społecznościowych, że Dmowski był „polskim nacjonalistą i faszystą”. Dostało się także Glińskiemu, który zdaniem Forum powinien raczej upamiętnić wywózkę Żydów w 1968 roku z Dworca Warszawa-Gdańska. Dodatkowo organizacja przypomniała, iż odsłonięcie tablicy poświęconej Dmowskiemu odbędzie się dzień po Międzynarodowym Dniu Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem.

Na temat twórcy polskiej niepodległości wypowiedział się również „Strajk Kobiet”. Feministki swoje stanowisko na ten temat utrzymały w tonie podobnym do Żydów, a ponadto zjawiły się na uroczystości w celu jej zakłócenia.

Jak można było się spodziewać, krytycznie do Dworca Wschodniego im. Romana Dmowskiego odnieśli się warszawscy radni z Koalicji Obywatelskiej. Anna Nehrebecka-Byczewska twierdzi, że „nikt się z nią nie konsultował”, gdy tymczasem to samorząd powinien według niej podejmować podobne decyzje. Radna KO przyznała jednocześnie, że Dmowski z dzisiejszego punktu widzenia jest kontrowersyjny, ale miał ważne zasługi dla polskiej niepodległości.

Na podstawie: Dziennik.pl, Warszawa.Wyborcza.pl, Twitter.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

 1. robi1906 11.11.2020 12:41

  Święto odrodzenia powinno być przyznane w ogóle Dmowskiemu (i Paderewskiemu),
  niż temu szwabskiemu pajacowi Piłsudskiemu (tfu niech jego przekleta dusza smaży się w tym żydowskim piekle), ale że żyjemy w Polin, to mamy tak jak mamy.

  Po za tym, Dmowski widział racjonalnie jaka powinna być Polska i jej narodowa polityka.

 2. robi1906 11.11.2020 19:25

  Może napiszę w skrócie o co chodziło z Dmowskim i dlaczego został przeklęty przez żydo-szwabów.

  Dmowski dobrze wiedział (i to przepowiedział) że bez odebrania ziem i miast z zaboru szwabskiego, Polska przepadnie.

  Bo samo tylko odebranie ziem z caratu (do czego dążył ten h… Piłsudski) nic Polsce nie da, gdyż jeśli nie będzie oparcia o jakiś wielki polski ośrodek portowo-przemysłowy na morzu czarnym, zdobywanie (lub odzyskiwanie) tych ziem nie będzie miało żadnego sensu, i to wszystko przy kolejnej wojnie, przepadnie.

  I tak się dokładnie stało 15 lat pozniej, gdyż Dmowski napisał to w Myśli nowoczesnego Polaka w roku 1924.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.