Dlaczego Polska daje Brytyjczykom „po zębach”?

Opublikowano: 18.03.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1701

Brytyjczycy wybierają leczenie w Polsce, bo, jak mówią, to wygoda, wysoka jakość, a co najważniejsze – niska cena. Szeroki wybór klinik i dostępne ceny usług, kilkakrotnie niższe niż na Wyspach, przyciągają mieszkańców mglistego Albionu. Leczenie w Polsce spełnia europejskie standardy, a przy tym polska waluta jest tańsza od dolara i funta.

Korespondentka Sputnika skontaktował się z przewodniczącym zarządu Polskiego Stowarzyszenia Turystyki Medycznej Arturem Goskiem. Jak podkreśla, Brytyjczyków, jak i Skandynawów, najbardziej interesuje stomatologia i chirurgia plastyczna.

Na pytanie, dlaczego turyści wybierają Polskę, a nie sąsiednie Niemcy, cieszące się popularnością od wielu lat, Gosk odpowiada: “Wystarczy spojrzeć na cennik. Jeżeli za tą samą usługę, o tej samej jakości płaci się 40% ceny albo jeszcze mniej, co zależy od zabiegu, to wystarczy argument. Czyli w zasadzie wszyscy kierują się ceną. Jeżeli chodzi o wybieranie takich zabiegów medycznych, to jeśli stosunek ceny do jakości jest odpowiedni, wybierają tam, gdzie jest taniej.”

Sądząc po komentarzach, pacjenci są zadowoleni z wyników leczenia. “Wspaniały dentysta! Żadnych problemów!… Bałem się leczenia za granicą, ale teraz będę polecać. Jestem bardzo szczęśliwy” – pisze chłopak z Wielkiej Brytanii.

Ale są też tacy, których polska medycyna rozgniewała. “Przed wyjazdem z Danii wysłałem skan 3D jamy ustnej, po czym wyceniono mi usługę na 6000-8000 euro. Przyleciałem do Polski, ale już w samej klinice okazało się, że leczenie będzie kosztować 16000-16900 euro, co znacznie przekroczyło mój budżet. Zębów nie wyleczyłem. Straciłem pieniądze na przelot i hotel, i wróciłem z niczym” – podzielił się swoim rozczarowaniem Duńczyk.

Kategoria wiekowa pacjentów zaczyna się od 35 lat. Najliczniejszą grupą są turyści, którzy przyjechali, by skorzystać z usług stomatologii.

Przedstawiciel Instytutu Badań i Rozwoju Turystyki Medycznej dr Anna Białk-Wolf wyjaśniła, czym spowodowany jest wzrost zainteresowania polską medycyną. “Wynika to z jednej strony z naszej ciekawej oferty, a z drugiej strony z konieczności prywatnego finansowania niektórych świadczeń stomatologicznych w wielu zachodnioeuropejskich państwach” – twierdzi Białk-Wolf. Jej zdaniem wzrost zainteresowania Polską wynika zarówno z przyczyn zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Do przyczyn wewnętrznych zaliczymy: lepsze przygotowanie placówek medycznych w zakresie obsługi turystów medycznych, intensyfikację promocji na rynkach zagranicznych, wzrost jakości obsługi pacjentów zagranicznych. Do czynników zewnętrznych można zaliczyć na przykład pogorszenie się sytuacji w Rosji w zakresie opłacalności wyjazdów zagranicznych, co z kolei spowodowało spadek zainteresowania Rosjan niemieckimi usługami na rzecz państw oferujących tańsze zabiegi, na czym skorzystała niewątpliwie Polska.

Według danych Instytutu Badań i Rozwoju Turystyki Medycznej w 2016 roku Polskę odwiedziło 155 tysięcy turystów medycznych, w 2017 roku – 172 tysiące, a w 2018 roku ich liczba wzrosła do 180 tysięcy.

Polskie usługi medyczne przyciągają obywateli wielu krajów. Według Artura Goska wszystko zależy od specjalizacji. “Z usług ortopedii, neurochirurgii i onkologii dziecięcej najczęściej korzystają przedstawiciele Rosji, Ukrainy i Białorusi” – wyjaśnia Gosk.

Znaczną rolę w rozwoju turystyki medycznej odgrywa oczywiście reklama. Jak mówi wicedyrektor Polskiej Organizacji Turystycznej Anna Zabłocka-Szyber, „w obecnej perspektywie finansowej UE na okres 2014-2020 Polska Organizacja Turystyczna jest wykonawcą Branżowego Programu Promocji Usług Prozdrowotnych. Budżet przeznaczony na realizację wszystkich zadań przewidzianych w projekcie wynosi 5 390 000 złotych. A celem projektu jest upowszechnienie przekazu o wysokiej jakości usług prozdrowotnych oraz kontynuowanie działań przyczyniających się do umocnienia pozytywnego wizerunku Polski i narodowej gospodarki na rynkach zagranicznych w terminie do końca czerwca 2019 roku”.

Turystyka medyczna przewiduje na przykład posiadanie pakietu turystycznego, ale przeważnie pacjenci samodzielnie dokonują zakupu biletu, rezerwują hotel i transfer z lotniska. “Jeżeli zachodzi taka konieczność, możemy pomóc z przelotem, transferem i zapewnieniem usług tłumacza, choć wszyscy nasi lekarze mówią w języku angielskim. Częściej z usług tłumacza korzystają turyści z Ukrainy, Białorusi i Rosji. W takim wypadku tłumacze idą z pacjentem do lekarza” – zauważa Gosk.

Cena biletu na bezpośredni lot tanimi liniami z Londynu do polskiej stolicy zaczyna się obecnie od 178 złotych w obie strony, do Gdańska – od 160 złotych, do Wrocławia – od 187 złotych, a do Krakowa – od 272 złotych. Zakwaterowanie w stołecznych apartamentach wyniesie 1500 złotych (350 euro), w hotelu nieco drożej – 2500 złotych (580 euro). Co się tyczy innych polskich miast, zakwaterowanie będzie jeszcze tańsze.

Autorstwo: Nailia Efendieva
Zdjęcie: ales_kartal (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o