Premier Kanady uważa podpalenia kościołów za „zrozumiałe”

Opublikowano: 17.02.2024 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2069

Rezolucja konserwatystów potępiająca niedawny atak na kościół katolicki w Reginie została odrzucona głosami członków Partii Liberalnej i Nowej Partii Demokratycznej (NDP).

Podczas debaty w Izbie Gmin, która odbyła się 12 lutego, parlamentarzyści z Partii Liberalnej i NDP szybko odrzucili wniosek posła konserwatywnego Coreya Tochora o potępienie próby podpalenia kościoła w Reginie w zeszłym tygodniu.

Wniosek Tochora był odpowiedzią na materiał filmowy z monitoringu z 9 lutego, na którym uchwycono mężczyznę wzniecającego pożar w historycznym kościele katolickim w Regina w stanie Saskatchewan, co jest najnowszym atakiem na kościoły w Kanadzie. Kościół, parafia Najświętszego Sakramentu, zamieścił w mediach społecznościowych materiał filmowy z ataku i poprosił osoby, które cokolwiek wiedzą, o kontakt z policją w Reginie. Na nagraniu słychać mężczyznę w masce narciarskiej, który przeklina, polewając jedno z wejść do stuletniego kościoła czymś, co wygląda na benzynę z kanistra, a następnie podpala płyn za pomocą zapalniczki. Choć na nagraniu widać płomienie ogarniające pomieszczenie, lokalne raporty wskazują, że zastępy straży pożarnej szybko zareagowały na miejsce zdarzenia i skutecznie ugasiły pożar, zanim doszło do rozległych zniszczeń.

Poseł z Saskatchewan potępił później parlamentarzystów z Partii Liberalnej i NDP za ich działania w serwisie „X”, pisząc: „Wczoraj poprosiłem o jednomyślną zgodę na potępienie próby podpalenia kościoła w Reginie. Ale nie pozwolili mi na to”. „To haniebne, że koalicja NDP-liberałów odmawia potępienia tych nienawistnych ataków i zagłusza nas, gdy spróbujemy podnieść tę kwestię” – dodał.

Premier Justin Trudeau nie potępił otwarcie podpaleń kościołów w Kanadzie, zamiast tego w 2021 r. stwierdził, że palenie kościołów jest „niedopuszczalne i niewłaściwe”, ale dodał, że podpalenia są również „zrozumiałe”.

Chociaż politycy liberałów i NDP w dalszym ciągu nie potępiają ataków, w ciągu ostatnich lat podpalenia i wandalizm skierowane przeciwko kościołom katolickim stały się w Kanadzie częstym zjawiskiem, a od 2021 r. celem takich ataków stało się prawie 100 różnych kościołów.

Ataki rozpoczęły się wkrótce po tym, jak rząd federalny i media głównego nurtu promowały wciąż bezpodstawne i podżegające twierdzenie , że setki dzieci tubylczych zostało zamordowanych lub niewłaściwie pochowanych na terenach szkół z internatem prowadzonych niegdyś przez Kościół katolicki.

Twierdzenia, które nagłaśniał m.in. premier Trudeau, nie mają żadnych fizycznych dowodów i opierają się wyłącznie na zaburzeniach gleby wykrytych za pomocą radaru penetrującego ziemię.

W sierpniu ubiegłego roku w jednym z takich miejsc przeprowadzono czterotygodniowe wykopaliska, które nie przyniosły żadnych szczątków .

Pomimo braku dowodów Canadian Broadcasting Corporation (CBC) i inne podmioty w dalszym ciągu forsują tę narrację, publikując nawet niedawno raport, który zdawał się uzasadniać dziesiątki ataków na kościoły katolickie.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. LichoNiespi 17.02.2024 13:24

  Ciekawe, jak bylaby Trudeau odpowiedz na przemoc np podpalenia meczetu. lub podpalenia jego biura.

 2. Katana 17.02.2024 13:38

  LichoNiespi.
  Dla mnie jako władzy zwierzchniej byłoby to… zrozumiałe. Gdybym był Kanadyjczykiem.
  Zastosuj poprawnie analogię. On to mówi z pozycji swojego stanowiska służbowego, chyba… 😉
  Chyba w sprawie swojego gabinetu nie powinna się wypowiadać Kanalia.. sorry.. dia. Tfu.. Da. To mogą obywatele, którym służy..ć powinien.
  Tak jak Kościół powinien sprawować urząd w Państwie (ach).

  Co do meczetów to… śliski temat niczym śluzica.
  Co znowu oni przeskrobali w historii…

 3. Katarzyna TG 17.02.2024 15:10

  Ciekawe czy gdyby podpalić rezydencje Fidela Trudeau wykazałby się również daleko posuniętym zrozumieniem.

  Katana – on nie ma żadnego stanowiska to jest lokaj.

 4. Katana 17.02.2024 15:44

  On ma stanowisko. To jego wyborcy nie mają… premiera.

 5. replikant3d 17.02.2024 17:17

  Oni tylko wykonują polecenia swoich mocodawców. Był nakaz niszczenia chrześcijan, to to robią….co w tym dziwnego?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.