Demonstracje na ulicach blokowanych przez czołgi

Opublikowano: 14.05.2011 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 555

13 maja tysiące Syryjczyków demonstrowały w piątek przeciwko rządowi na blokowanych przez czołgi ulicach Damaszku, Hamy, Hims, Idlib i wielu innych miast. “Piątek ludzi wolnych” – brzmiało hasło, pod jakim demonstrowała tego dnia syryjska opozycja. Mimo ogłoszonego w przeddzień rozkazu prezydenta Baszara al-Assada, aby nie strzelać do demonstrantów, w Hims zginął od kuli agenta bezpieczeństwa jeden z nich – 40-letni Fuad Rahab (został postrzelony w głowę).

W przeddzień “Piątku ludzi wolnych” prezydent Assad wydał wojsku i policji rozkaz, aby nie strzelać do demonstrantów. Zapewniła o tym w rozmowie telefonicznej z jednym z liderów opozycji Luajem Husajnem rzeczniczka prezydenta Butaina Szaaban. Husajn z kolei tego samego dnia wieczorem zaapelował do opozycji, aby piątkowy protest odbył się bez przemocy ze strony opozycji.

Syryjski minister informacji Adnan Hasan Mahmud zapewnił na konferencji prasowej 13 maja transmitowanej przez telewizję syryjską, że wojsko zaczęło wycofywać się z miasta Banijas i opuściło Derę, na południu kraju.

11 maja podczas demonstracji w mieście Hims, leżącym 160 kilometrów na północ od Damaszku, zginęło pięciu demonstrantów. Zostali ostrzelani z działek i karabinów maszynowych samochodów pancernych.

Według ogłoszonych 13 maja danych syryjskich obrońców praw człowieka, w ciągu dwóch miesięcy demonstracji antyrządowych zostało zabitych od 700 do 850 ich uczestników.

Opracowanie: Jarosław Klebaniuk
Źródło: Lewica


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.