Dementują pogłoski o bliskiej erupcji Yellowstone

Opublikowano: 29.04.2014 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2

Na początku kwietnia tego roku w obrębie kaldery superwulkanu Yellowstone działy się niepokojące rzeczy. Doszło między innymi do najsilniejszego od 30 lat trzęsienia ziemi. Poza tym zanotowano wiele stad zwierząt opuszczających teren parku narodowego. Wszystko to spowodowało powstanie wielu teorii na temat rychłej erupcji tego wulkanu.

Yellowstone przykuł uwagę internautów i zaczęły się pojawiać rozmaite teorie. Ostatnia znana erupcja tego wulkanu wystąpiła 640 tysięcy lat temu, a poprzednie w interwale około 600 tysięcy lat, zatem wybuch teoretycznie może wystąpić w najbliższym czasie lub za 50 tysięcy lat. Wybuch, do którego doszło 2,1 miliona lat temu zakrył popiołem dużą część dzisiejszego USA.

Eksperci i wulkanolodzy nie wierzą w to, że migracje bizonów w Parku Narodowym Yellowstone są zwiastunem nadchodzącej katastrofy. Specjalista z USGS, Peter Cervelli uspokaja opinię publiczną w Stanach Zjednoczonych, że trzęsienie ziemi z początku kwietnia też nie jest powodem do obaw. Powiedział on, że nie dostrzega oznak nadchodzącej erupcji również po analizach danych z sejsmometrów i czujników GPS monitorujących inflację terenu.

Z kolei według geologa z University of Oregon, Ilya Bindermana, Yellowstone można uznać za wulkan trwale uśpiony. Ma to wynikać z przeprowadzonych przez niego badań izotopowych. Uważa on, że nie należy się spodziewać jego erupcji wcześniej niż za milion lat.

Największa w ostatnim czasie erupcja wulkaniczna miała miejsce 70 tysięcy lat temu na Sumatrze. Wybuch Jeziora Toba spowodował wyrzucenie do atmosfery 2,8 tysiąca kilometrów sześciennych materiału wulkanicznego, co zmieniło radykalnie klimat na Ziemi i sprowadziło rodzaj ludzki na skraj wyginięcia.

W czasach nowożytnych największa była erupcja wulkanu Tambora w Indonezji, do której doszło w 1815 roku. Wtedy do atmosfery dostało się około 180 kilometrów sześciennych materiału, co spowodowało spadek globalnej temperatury, a rok 1816 znany jest jako rok bez lata.

Źródło: Zmiany na Ziemi

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
adambiernacki
Użytkownik
adambiernacki

O masz! I nie będzie końca świata? I trzeba do pracy chodzić?

Konter
Użytkownik
Konter

Również jestem rozczarowany :D

Szymon Dąbrowski
Użytkownik

Spokojnie, koniec świata został tylko opóźniony. To jest zbyt duże wydarzenie, by z niego rezygnować ;P

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ