Dekada wymówek

Opublikowano: 08.09.2011 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 644

UNIA EUROPEJSKA. Podczas gdy świat przygotowuje się do upamiętnienia dziesiątej rocznicy ataków z 11 września na Stany Zjednoczone, Amnesty International wzywa kraje Unii Europejskiej do przyznania, że w trakcie działań prowadzonych w ramach “wojny z terroryzmem” łamane były prawa człowieka.

“Na całym świecie ludzie będą obchodzić tę smutną rocznicę, mając w pamięci śmierć tysięcy niewinnych osób zamordowanych w ataku terrorystycznym. Jednak ofiary były nie tylko w Nowym Jorku, Waszyngtonie czy Shanksville, były także w Bagdadzie, Madrycie, Londynie i Karaczi. Upamiętniając tragedię z dnia 9/11 musimy mieć również na uwadze, że w odpowiedzi na tą zbrodnię rządy państw europejskich dopuściły się łamania praw człowieka na szeroką skalę” – powiedział Nicolas Beger, Dyrektor biura ds. Unii Europejskiej Amnesty International. “Unia Europejska jest dumna z faktu, że nie przystąpiła do „wojny z terroryzmem” ogłoszonej przez Stany Zjednoczone w odpowiedzi na 9/11, ale postanowiła zwalczać terroryzm zgodnie z obowiązującym prawem i poszanowaniem praw człowieka. Prawda jest jednak taka, że kraje członkowskie były mocno zaangażowane w program tortur, nielegalnych transferów i tajnych więzień CIA. Prowadzone na poziomie krajowym śledztwa w tej sprawie rozczarowały, a świadomość bezkarności przeważa we wszystkich krajach członkowskich. Nawet teraz, dekadę później, Unia Europejska wciąż milczy.”

Amnesty International docenia, że Polska jako jedyne państwo w UE prowadzi śledztwo w sprawie prawdopodobnego istnienia tajnego więzienia CIA, a dwóch mężczyzn, Abu Zubajda i Abd al-Rahim al-Nashiri, uzyskało w śledztwie oficjalny status poszkodowanych.

Amnesty International wciąż przypomina Unii Europejskiej, że żadne z państw członkowskich, w stosunku do których istnieją podejrzenia o zaangażowanie w program nielegalnych transferów i tajnych więzień CIA, nie przeprowadziło pełnego śledztwa w tej sprawie. Rządy udzielają w tej sprawie raczej wymijających odpowiedzi.

Amnesty International wezwała Prezydencję do uczynienie z polskiego śledztwa przykładu dla pozostałych państw europejskich i zademonstrowania naszego zaangażowania na rzecz poszanowania i ochrony praw człowieka. Wezwała też Komisję Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego (LIBE) do nie przedłużania prac nad raportem Parlamentu z 2007 roku w sprawie zaangażowania państw członkowskich w prowadzony przez Stany Zjednoczone program nielegalnych transferów i tajnych więzień CIA.

Źródło: Amnesty International Polska


TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.