Liczba wyświetleń: 1054
UNIA EUROPEJSKA. Podczas gdy świat przygotowuje się do upamiętnienia dziesiątej rocznicy ataków z 11 września na Stany Zjednoczone, Amnesty International wzywa kraje Unii Europejskiej do przyznania, że w trakcie działań prowadzonych w ramach „wojny z terroryzmem” łamane były prawa człowieka.
„Na całym świecie ludzie będą obchodzić tę smutną rocznicę, mając w pamięci śmierć tysięcy niewinnych osób zamordowanych w ataku terrorystycznym. Jednak ofiary były nie tylko w Nowym Jorku, Waszyngtonie czy Shanksville, były także w Bagdadzie, Madrycie, Londynie i Karaczi. Upamiętniając tragedię z dnia 9/11 musimy mieć również na uwadze, że w odpowiedzi na tą zbrodnię rządy państw europejskich dopuściły się łamania praw człowieka na szeroką skalę” – powiedział Nicolas Beger, Dyrektor biura ds. Unii Europejskiej Amnesty International. „Unia Europejska jest dumna z faktu, że nie przystąpiła do „wojny z terroryzmem” ogłoszonej przez Stany Zjednoczone w odpowiedzi na 9/11, ale postanowiła zwalczać terroryzm zgodnie z obowiązującym prawem i poszanowaniem praw człowieka. Prawda jest jednak taka, że kraje członkowskie były mocno zaangażowane w program tortur, nielegalnych transferów i tajnych więzień CIA. Prowadzone na poziomie krajowym śledztwa w tej sprawie rozczarowały, a świadomość bezkarności przeważa we wszystkich krajach członkowskich. Nawet teraz, dekadę później, Unia Europejska wciąż milczy.”
Amnesty International docenia, że Polska jako jedyne państwo w UE prowadzi śledztwo w sprawie prawdopodobnego istnienia tajnego więzienia CIA, a dwóch mężczyzn, Abu Zubajda i Abd al-Rahim al-Nashiri, uzyskało w śledztwie oficjalny status poszkodowanych.
Amnesty International wciąż przypomina Unii Europejskiej, że żadne z państw członkowskich, w stosunku do których istnieją podejrzenia o zaangażowanie w program nielegalnych transferów i tajnych więzień CIA, nie przeprowadziło pełnego śledztwa w tej sprawie. Rządy udzielają w tej sprawie raczej wymijających odpowiedzi.
Amnesty International wezwała Prezydencję do uczynienie z polskiego śledztwa przykładu dla pozostałych państw europejskich i zademonstrowania naszego zaangażowania na rzecz poszanowania i ochrony praw człowieka. Wezwała też Komisję Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego (LIBE) do nie przedłużania prac nad raportem Parlamentu z 2007 roku w sprawie zaangażowania państw członkowskich w prowadzony przez Stany Zjednoczone program nielegalnych transferów i tajnych więzień CIA.
Źródło: Amnesty International Polska