Debata o opodatkowaniu wielkopowierzchniowego handlu

Opublikowano: 11.01.2016 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 748

8 stycznia w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się debata o opodatkowaniu wielkopowierzchniowego handlu detalicznego. Brali w niej udział przedstawiciele rządu, w tym premier Beata Szydło, wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki oraz ministrowie Paweł Szałamacha i Henryk Kowalczyk. Po drugiej stronie w dyskusji uczestniczyli licznie zebrani reprezentanci polskich i zagranicznych sklepów oraz sieci handlowych, przedstawiciele organizacji pracodawców i związków zawodowych. Otwierająca spotkanie Beata Szydło zadeklarowała, że podatek od sklepów wielkopowierzchniowych stanowi ważny element polityki podatkowej rządu, a zarazem instrument zrównywania szans dla polskich handlowców. Za punkt wyjścia dyskusji Henryk Kowalczyk zaproponował pomysł Prawa i Sprawiedliwości z kampanii wyborczej, aby wprowadzić podatek obrotowy w sklepach, których powierzchnia przekracza 250 m2.

W debacie wszyscy uczestnicy byli przeciwni uzależnianiu wysokości opodatkowania od wielkości sklepu, a przeważało poparcie dla wprowadzenia podatku obrotowego zależnego od wysokości przychodu. Oś sporu zarysowała się natomiast między przedstawicielami największych sklepów zagranicznych i mniejszych sklepów polskich. Te pierwsze optowały za jednolitym, liniowym podatkiem obrotowym, a większość polskich handlarzy popierało zróżnicowane stawki – najwyższe dla sklepów o największych przychodach i niższe dla sklepów o mniejszych obrotach. Część polskich handlowców wskazywało też na potrzebę zróżnicowania wysokości podatków w zależności od branży, szczególnie broniąc branż zdominowanych przez polski kapitał.

W debacie brał udział również reprezentujący OPZZ i należące do niego związki zawodowe działające w Społem Piotr Szumlewicz. Podkreślił on, że różnicowanie opodatkowania sklepów ze względu na ich wielkość nie ma sensu. W ten sposób opodatkowane byłyby wszystkie sklepy z meblami i zwolniona od podatku większość sklepów z biżuterią, podatek zapłaciłaby Biedronka, a Żabka czy małe sklepy sieci Carrefour już nie. W dyskusji Szumlewicz wskazywał też, że trudno zróżnicować podatki w zależności od tego, czy sklep ma właściciela polskiego czy zagranicznego. Jego zdaniem przepisy powinny obowiązywać w tym samym stopniu wszystkie firmy niezależnie od struktury właścicielskiej. Ekspert OPZZ podkreślał, że do rozważenia jest wprowadzenie podatku obrotowego, w którym wysokość podatku byłaby zróżnicowana w zależności od wielkości przychodu. Przede wszystkim jednak wskazywał, że warto byłoby rozważyć wprowadzenie progresywnego CIT-u, na przykład 19% i 25% oraz znieść podatek liniowy dla przedsiębiorców.

Debatę podsumował minister Paweł Szałamacha, obiecując, że rząd odejdzie od kryterium powierzchni sklepu przy wprowadzeniu nowego podatku. Najprawdopodobniej zostanie wprowadzony podatek obrotowy o zróżnicowanej wysokości. Ustawa w tej sprawie ma zostać przedstawiona w ciągu najbliższych kilkunastu dni.

Autorstwo: Agnieszka Mrozik
Źródło: Lewica.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

 1. pablitto 11.01.2016 11:24

  opodatkować korporacje na ile się tylko da. Najlepiej by było, gdyby się przestraszyły opodatkowania i stąd uciekły 🙂 – luka do zapełnienia w rynku nie potrwałaby długo – podobnie, gdyby np. upadły największe banki, czy koncerny motoryzacyjne (w końcu byłaby okazja prawdziwych innowacji w tym sektorze, które tworzą małe firmy/wynalazcy etc., których “przebicie się” w tym systemie graniczy z cudem), energetyczne…

  Co do biednych korporacji – to prosty przykład. ze ~2 wieki temu angielski przemysł tekstylny domagał się ceł ochronnych etc. Kiedy się”odbił” od dna (już nie pamiętam dokładnie -pewnie przez mechanizację z rewolucją przemysłową) – żądał zniesienia wszelkich barier handlowych… taka tam zwykłą “kapitalistyczna” (?) “moralność Kalego”.

 2. Szaman 11.01.2016 11:46

  100% zgody z pablitto. Też nie mogę słuchać tych bzdur o tym że korporacje nam coś dają. Opodatkować na maxa jak sie nie podoba to niech zjeżdżają 🙂

 3. Wadera 11.01.2016 16:14
 4. smerf 11.01.2016 23:51

  Najlepiej to PiS niech od razu zaproponuje powrót do czasów PRL, gdzie monopolistami były Społem i GS.
  Ja jestem ZA.
  A potem to już z górki, czyli… rozbrat z Unią Europejską.
  Ale, ale… Trzeba wpierw oddać pieniążki pobrane chytrą łapą na przebudowę polskiej infrastruktury w latach 2004-2015.
  I stawiam orzechy przeciwko bananom, że kaprawa Unia Europejska jednak tego długu nam i naszym prawnukom nie daruje…
  To tyle w tym temacie.

 5. Wadera 12.01.2016 00:01

  Unia to teraz głównie coraz bardziej totalitarne Niemcy. I to oni mają u nas mega dług ( II WŚ ). My nie mamy u nich żadnego długu, oni mają u nas.

 6. smerf 12.01.2016 00:39

  I jak tu roztrząsać problem historycznie.
  Albo racjonalnie? Jak kto woli…

 7. smerf 17.01.2016 01:26

  A rząd dalej ma w d… wzniosłe obietnice wyborcze.

  W dniu 12 stycznia 2016 r. znalazłem, że:

  http://natemat.pl/167973,wyzsza-kwota-wolna-od-podatku-zapomnijcie-pis-nie-wywiazuje-sie-z-kolejnej-swojej-obietnicy

  a 17 stycznia 2016 r. to:

  http://wolnemedia.net/gospodarka/wiek-emerytalny-nie-zostanie-obnizony-w-2016-r/

  Dzięki. “Ja wypisuję się z takieeeego państwa”

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.