Danię niepokoi porozumieniem gospodarcze USA z Grenlandią

Opublikowano: 27.04.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 619

Duńscy politycy są zaskoczeni, twierdząc, że Stany Zjednoczone próbują osłabić duńskie wpływy na Grenlandii kilka miesięcy po tym, jak Donald Trump wyraził zainteresowanie zakupem terytorium arktycznego.

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa ogłosiła pakiet pomocy finansowej w celu stymulowania rozwoju gospodarczego Grenlandii i utworzenia konsulatu w stolicy Nuuk. Premier Grenlandii z zadowoleniem przyjął takie wsparcie. „Opracowanie bliższych relacji z innymi krajami wymaga czasu, ale ta dobra wiadomość potwierdza, że nasza praca w budowaniu konstruktywnych relacji ze Stanami Zjednoczonymi przynosi owoce ”- powiedział premier Kim Kilsen. „Pozytywne jest to, że rozszerzenie współpracy między Grenlandią a Stanami Zjednoczonymi znajduje odzwierciedlenie w namacalnym wyniku w postaci finansowania projektów na Grenlandii.”

Jednak pakiet ten budzi obawy, że Stany Zjednoczone mogą podjąć kroki w celu zapewnienia wsparcia na Grenlandii i odciągnąć kraj od Danii, przy której wciąż jest to niezależne terytorium.

W zeszłym roku Trump zawahał się, gdy okazało się, że wyraził zainteresowanie zakupem Grenlandii. Propozycję tę premier Mette Frederiksen nazwał „absurdem”.

„Stany Zjednoczone wyraźnie pracują nad osłabieniem społeczności Królestwa. Zawsze byli na długiej smyczy, ale jest pewien limit, a ostatecznie mogą wcale nie być obecni na Grenlandii. Jest to całkowicie nie do przyjęcia” – napisał Rasmus Yarlov, konserwatywny poseł z Danii i były minister.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. janpol 02.05.2020 13:13

    A w Danii to rządzą d_ebile? Jak dali Grenlandii autonomię (daleko idącą np. to Grenlandia a nie WB jest pierwszym krajem, które wystąpiło z UE!!!) to teraz albo wojna albo przedstawienie korzyści jakie by przemawiały za pozostaniem Grenlandii w federacji z Danią albo ciao bambino!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.