Dania wznowi deportacje do Afganistanu

Opublikowano: 24.02.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1214

Afgańczycy, którym odmówiono prawa do ochrony międzynarodowej w Danii, będą wysyłani z powrotem do kraju pochodzenia, uznała Duńska Komisja Azylowa.

Dania przyjęła stanowisko umożliwiające deportacje do Afganistanu. W opinii władz sytuacją w tym kraju się poprawiła i osoby nie uzyskujące statusu uchodźcy mogą wrócić do ojczyzny. Duńska Komisja Azylowa to ciało, które ocenia odwołania od odmownych decyzji azylowych.

Dwa lata wcześniej podobna decyzja zapadła w sprawie Syryjczyków. Uważając sytuację w Damaszku za „wystarczająco stabilną” zdecydowano się na powroty i przestano odnawiać pozwolenia na pobyt setkom Syryjczyków.

W przypadku Afgańczyków na razie mowa jest o dwóch przypadkach, w których nie podano szczegółów. W jednym ostatecznie osoba otrzymała azyl, ale w sprawie wniosku drugiej osoby stwierdzono, że nie ma osobistych powodów do pozostawania w Danii i jeżeli nie opuści jej dobrowolnie to „może zostać przymusowo deportowany do Afganistanu”.

W ocenie komisji bezpieczeństwo w Afganistanie się poprawiło od czasu dojścia do władzy talibów i „nie ma tam ogólnie wewnętrznego konfliktu zbrojnego”, a warunki na miejscu nie są tworzą ryzyka, by „każdy był ofiarą prześladowania (…) jedynie z samego powodu obecności w Afganistanie”.

Dania zawiesiła deportacje latem 2021 roku, kiedy wojska amerykańskie opuściły Afganistan, a powstanie talibów szybko zdobywało kolejne prowincje. Jednocześnie azyl ma otrzymać około 900 osób – pomocnicy Duńczyków w trakcie obecności wojskowej w Afganistanie oraz ich rodziny. Jednak dane opublikowane przez „Politiken” mówią, że po pół roku tylko niecała 1/3 z nich otrzymała ochronę międzynarodową.

Autorstwo: Jan Wójcik
Na podstawie: Infomigrants.net
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.