Dania postawi płot na granicy z Niemcami

Opublikowano: 16.08.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 331

Władze Danii podjęły decyzję o budowie płotu na granicy z RFN. Oficjalnie po to, aby zapobiec napływowi zwierząt zarażonych ASF (afrykański pomór świń, afrykańska świńska grypa), jednak faktycznie można tu upatrywać wprowadzenia utrudnień dla imigrantów chcących dostać się z Niemiec na teren Danii.

Budowa otoczonego drutem kolczastym płotu o wysokości 1,5 metra i głębokości 50 cm ma kosztować 11 milionów euro i powinna zostać zakończona do końca przyszłego roku. Decyzję w tej sprawie podjął duński parlament głosami rządzącej partii socjaldemokratycznej przy wsparciu ze strony opozycyjnej prawicowej Duńskiej Partii Ludowej.

Wielu Duńczyków uważa, że socjaldemokraci poszli na rękę prawicy przeciwnej przyjmowaniu uchodźców. Jak zauważył cytowany przez niemiecką Deutsche Welle myśliwy Hans Kristensen, płot nie będzie stanowił przeszkody dla świń, ani też dla imigrantów, jednak odzwierciedla on „symboliczne wartości niezwykle ważne dla prawicy”. Dodał też, że „podążamy drogą Trumpa” nawiązując do jego pomysłu budowy muru na granicy z Meksykiem.

Nie mówiąc wprost o zamiarze powstrzymania imigrantów, oficjalna propaganda uwypukla jedynie zagrożenie świńską grypą. Ma to oficjalnie służyć ochronie miejscowych hodowców przed zarażeniem trzody chlewnej tą chorobą. Hodowla ta ma duże znaczenie dla duńskiej gospodarki. Około pięciu tysięcy farm eksportuje rocznie 28 milionów świń, co stanowi połowę duńskiego eksportu artykułów rolno-spożywczych i 5 proc. całego eksportu Danii.

Krytycy decyzji o postawieniu płotu wskazują jednak na absurdalność oficjalnej argumentacji. Przypominają, że przypadki afrykańskiej świńskiej grypy stwierdzono w krajach nadbałtyckich i w Polsce, jednak nie w Niemczech. Ekolodzy mówią też o na negatywnych skutkach dla środowiska naturalnego widząc tu stanowiąc przeszkodę dla przemieszczania się różnych gatunków zwierząt, jak jelenie, wilki czy lisy przypominając,że niektóre gatunki zwierząt są w Danii chronione. Postawienie płotu utrudni też komunikację lądową między Danią a RFN, co stanowi naruszenie zasad obowiązujących w strefie Schengen zakazujących ograniczenie swobody ruchu pomiędzy państwami strefy.

Autorstwo: BKJ
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 2,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o