Dania obawia się wojny o Grenlandię?

Opublikowano: 04.12.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2227

Topniejące lody na największej wyspie świata odkrywają ogromne złoża zasobów, a także generują nowe napięcia na arenie międzynarodowej. Duński rząd opublikował raport, z którego wynika, że ryzyko konfliktu zbrojnego mocarstw bądź agresji jednego z potężnych państw na terytorium Arktyki jest poważniejszym zagrożeniem dla bezpieczeństwa kraju niż zamachy terrorystyczne.

Oprócz złóż ropy, gazu i rzadkich minerałów, pod wieczną zmarzliną Grenlandii znajdują się również zasoby złota, diamentów oraz rud cynku, ołowiu czy uranu. Klimat się ociepla, od skorupy lodowej odrywają się ogromne fragmenty, odsłaniając nowe możliwości eksploracji złóż. Te budzą zainteresowanie światowych mocarstw, w szczególności Stanów Zjednoczonych, które w tym roku sondowały już możliwość odkupienia wyspy od Danii.

Wywiad królestwa sporządził raport na temat potencjalnych zagrożeń. Na pierwszych miejscach tradycyjnie znalazły się: ataki hakerskie i cyberszpiegostwo, ale kolejne już zajął konflikt zbrojny na terytoriach północnych, gdzie znajduje się największa część państwa duńskiego – posiadająca szeroką autonomię Grenlandia.

Zagrożenie wojną o Grenlandię zostało postawione wyżej niż zamachy terrorystyczne, mimo że w Danii w ostatnich latach przeprowadzono kilka ataków zbrojnych na posterunki policji, a także doszło do napaści ekstremistów na spotkanie z kontrowersyjnym rysownikiem. To ukazuje skalę zagrożenia.

O ile zagrożenie terrorystyczne jest przez duńskie służby rozpoznane i wdrożyły one przez ostatnie lata wiele działań zapobiegawczych, o tyle scenariuszy dla Arktyki jest po prostu zbyt dużo, aby się na wszystkie z nich zabezpieczyć, przyznaje szefostwo duńskiego wywiadu. „Obraz zagrożenia w 2019 r. stał się nie tylko bardziej złożony, ale zmienia się w szybszym tempie, przez co stał się bardziej nieprzewidywalny” – stwierdził dyrektor FE Lars Findsen.

Raport wywiadu wskazuje nie tylko na zwiększone gospodarcze zainteresowanie światowych mocarstw Arktyką, ale także na rosnącą wojskową o obecność szczególnie USA i Chin w tym regionie. Amerykanie mają już od czasów zimnej wojny bazę lotniczo-radarową w Qaanaaq (dawniej znanym jako Thule) na Grenlandii, która jest elementem amerykańskiego systemu wczesnego ostrzegania przed atakami rakietowymi. Wiadomo jednak, że z bazy korzystało także amerykańskie lotnictwo taktyczne. W styczniu 1968 r. zaledwie kilkanaście kilometrów od tej bazy rozbił się bombowiec strategiczny B-52 z 4 bombami wodorowymi na pokładzie.

Wiele wskazuje na to, że Amerykanie planują rozszerzenie swojej obecności w Arktyce. W grenlandzkiej stolicy Nuuk zapowiedzieli w sierpniu utworzenie pierwszego od kilkudziesięciu lat amerykańskiego konsulatu.

Autorstwo: PN
Zdjęcie: nettips (CC0)
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. Dandi1981 04.12.2019 10:38

  Czyli mialem racje piszac przy wczesniejszym artykule o grenladii ze jezeli usa chce to kupic musi byc tam zloto, to tak jak z alaska.

 2. Fenix 04.12.2019 10:58

  Dania musi ogłosić swoją neutralność. Patronat rządu światowego nad bogactwami całej Ziemi,udziałem wszystkich ludzi na świecie. Nie napadamy na siebie , grabiąc i zabijając się nawzajem , barbarzyńcy ! Równym udziałem ludzi, bogactwami Ziemi nawzajem się dzielimy.

 3. SZS 04.12.2019 11:24

  No , Danio… Zacznij powoli przyzwyczajać się, że Grenlandii już nie masz. Kwestia czasu.
  Świat jest dostatecznie wielki by zaspokoić potrzeby wszystkich, ale za mały by zaspokoić żarłoczność jednego chciwego Żyda….

 4. Piotr NVS 04.12.2019 11:46

  Kilka lat temu widziałem mema, w którym (na górze) był napis: “Na Antarktydzie odkryto bogate złoża ropy i gazu”. Na dole było natomiast dokończenie tej myśli w postaci zdania: “Zbrodniczy reżim pingwinów już powinien czuć się zagrożony”. Generalnie obrazek nawiązywał do amerykańskiej polityki siłowego wprowadzania demokracji na tzw. Bliskim Wschodzie i obalania reżimów dyktatorskich – dziwnym “zbiegiem okoliczności” dotyczyło to wyłącznie państw, które posiadają znaczne zasoby surowców naturalnych. Wówczas mem ten wydawał mi się śmieszny, ale dzisiaj (gdy zaczyna się materializować w rzeczywistości) nie jest już tak zabawny.

 5. Kwaqu 05.12.2019 09:07

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.