Damy sobie radę z bandą ignorantów i oszustów!

Opublikowano: 14.06.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 77

Związkowcy z Sierpnia ’80 i Solidarności oflagowali Hutę Pokój. Wywiesili też baner o treści: „Panie premierze, przetrwaliśmy dwie wojny i komunistów, teraz damy sobie radę z Węglokoksem, bandą ignorantów i oszustów”.

Związki zawodowe działające w Hucie Pokój w Rudzie Śląskiej rozpoczęły akcję protestacyjną już w ubiegłym tygodniu. Zarzucały spółce Węglokoks, która jest właścicielem huty, że ta nie realizuje planu restrukturyzacji uzgodnionego wcześniej. Chodzi o przenoszenie zakładów produkcyjnych – Stalprofile i Walcownia – do nowo utworzonej spółki Huta Pokój Profile i przejęciu jej właśnie przez Węglokoks. Dzięki takiemu rozwiązaniu huta miała zostać znacznie oddłużona, utrzymana zostałaby ciągłość produkcji, a – co najważniejsze – ocalono by w ten sposób miejsca pracy. Zakończenie tych procedur przewidziano na koniec lutego 2020 roku; do tej pory jednak niewiele się wydarzyło.

„W związku z brakiem realizacji porozumienia z dnia 19 września 2019 roku oraz 6 grudnia 2019 roku, strona społeczna rozpoczęła akcję protestacyjną. Mimo prób dialogu i informowania organów państwowych o problemach związanych z realizacją porozumienia oraz pogarszającej się kondycji Huty Pokój i całej branży hutniczej, nie widzimy żadnych działań mających zmienić zaistniałą sytuację” – napisali związkowcy z Huty Pokój w specjalnym oświadczeniu.

„Chyba już nie mamy o czym rozmawiać z Węglokoksem. Nie wierzymy w żadne ich zapewnienia. Potrzebujemy dziś rozmów na szczeblu rządowym i jasnej deklaracji, czy rząd chce mieć w Polsce branżę hutniczą czy nie. Huta obchodzi w tym roku 180 lat, miało to być uczczone z wielką pompą, ale na ten moment mamy realne zagrożenie, że to będzie ostatni rok tego zakładu. Nastroje wśród naszej załogi są dziś naprawdę napięte, nie wykluczamy zaostrzenia protestów” – to z kolei słowa Mariusza Latki, przewodniczącego WZZ Sierpień ’80 w Hucie Pokój. Cytuje go portal wyborcza.pl.

W liście do premiera Mateusza Morawieckiego poprosili o przyjazd do Huty Pokój i spotkanie z załogą.

Kilka dni temu zarząd Huty Pokój przyjął warunki porozumienia pomiędzy wierzycielami zakładu: bankiem PKO BP a Węgloksem, które ma pozwolić na oddłużenie zakładu (w marcu wynosiło ono ponad 230 mln zł) i wdrożenie planu restrukturyzacji w życie. Latka przyznaje, że jest zadowolony z ustaleń pomiędzy wierzycielami huty, zwraca jednak uwagę, że to dopiero początek wdrażania programu naprawczego, więc nie można pozwolić sobie na zbytni optymizm.

„Po rozpoczęciu protestu Węglokoks w kilka dni dogadał się z PKO BP. Wcześniej, przez kilka miesięcy, nie mogliśmy się o to doprosić. Zawarte ustalenia dotyczą jednak tylko przejęcia przez Węglokoks jednej części huty, a nie jej całej siły produkcyjnej. Więc daleko nam do hurraoptymizmu. Protestu nie zawieszamy, liczymy na szybkie podjęcie dalszych kroków w tej sprawie. Wierzymy, że przy dobrej woli zarządów huty i Węglokoksu można tę sprawę załatwić w kilka tygodni” – ocenia związkowiec.

Autorstwo: Bojan Stanisławski
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 6, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o