Damy sobie radę z bandą ignorantów i oszustów!

Opublikowano: 14.06.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 891

Związkowcy z Sierpnia ’80 i Solidarności oflagowali Hutę Pokój. Wywiesili też baner o treści: „Panie premierze, przetrwaliśmy dwie wojny i komunistów, teraz damy sobie radę z Węglokoksem, bandą ignorantów i oszustów”.

Związki zawodowe działające w Hucie Pokój w Rudzie Śląskiej rozpoczęły akcję protestacyjną już w ubiegłym tygodniu. Zarzucały spółce Węglokoks, która jest właścicielem huty, że ta nie realizuje planu restrukturyzacji uzgodnionego wcześniej. Chodzi o przenoszenie zakładów produkcyjnych – Stalprofile i Walcownia – do nowo utworzonej spółki Huta Pokój Profile i przejęciu jej właśnie przez Węglokoks. Dzięki takiemu rozwiązaniu huta miała zostać znacznie oddłużona, utrzymana zostałaby ciągłość produkcji, a – co najważniejsze – ocalono by w ten sposób miejsca pracy. Zakończenie tych procedur przewidziano na koniec lutego 2020 roku; do tej pory jednak niewiele się wydarzyło.

„W związku z brakiem realizacji porozumienia z dnia 19 września 2019 roku oraz 6 grudnia 2019 roku, strona społeczna rozpoczęła akcję protestacyjną. Mimo prób dialogu i informowania organów państwowych o problemach związanych z realizacją porozumienia oraz pogarszającej się kondycji Huty Pokój i całej branży hutniczej, nie widzimy żadnych działań mających zmienić zaistniałą sytuację” – napisali związkowcy z Huty Pokój w specjalnym oświadczeniu.

„Chyba już nie mamy o czym rozmawiać z Węglokoksem. Nie wierzymy w żadne ich zapewnienia. Potrzebujemy dziś rozmów na szczeblu rządowym i jasnej deklaracji, czy rząd chce mieć w Polsce branżę hutniczą czy nie. Huta obchodzi w tym roku 180 lat, miało to być uczczone z wielką pompą, ale na ten moment mamy realne zagrożenie, że to będzie ostatni rok tego zakładu. Nastroje wśród naszej załogi są dziś naprawdę napięte, nie wykluczamy zaostrzenia protestów” – to z kolei słowa Mariusza Latki, przewodniczącego WZZ Sierpień ’80 w Hucie Pokój. Cytuje go portal wyborcza.pl.

W liście do premiera Mateusza Morawieckiego poprosili o przyjazd do Huty Pokój i spotkanie z załogą.

Kilka dni temu zarząd Huty Pokój przyjął warunki porozumienia pomiędzy wierzycielami zakładu: bankiem PKO BP a Węgloksem, które ma pozwolić na oddłużenie zakładu (w marcu wynosiło ono ponad 230 mln zł) i wdrożenie planu restrukturyzacji w życie. Latka przyznaje, że jest zadowolony z ustaleń pomiędzy wierzycielami huty, zwraca jednak uwagę, że to dopiero początek wdrażania programu naprawczego, więc nie można pozwolić sobie na zbytni optymizm.

„Po rozpoczęciu protestu Węglokoks w kilka dni dogadał się z PKO BP. Wcześniej, przez kilka miesięcy, nie mogliśmy się o to doprosić. Zawarte ustalenia dotyczą jednak tylko przejęcia przez Węglokoks jednej części huty, a nie jej całej siły produkcyjnej. Więc daleko nam do hurraoptymizmu. Protestu nie zawieszamy, liczymy na szybkie podjęcie dalszych kroków w tej sprawie. Wierzymy, że przy dobrej woli zarządów huty i Węglokoksu można tę sprawę załatwić w kilka tygodni” – ocenia związkowiec.

Autorstwo: Bojan Stanisławski
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.