A jednak doszło do katastrofy nuklearnej w Rosji?

Opublikowano: 25.08.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 391

W ciągu kilku tygodni po wypadku nuklearnym w Nionoksie cztery rosyjskie stacje badające promieniowanie przestały przekazywać dane. Przerwy te zostały zgłoszone przez CNN dzięki informacjom zebranym od Komitetu Przygotowawczego ds. Całkowitego Zakazu Prób Jądrowych (CTBTO).

Wszystkie cztery ośrodki mają za zadanie wykrywanie cząstek radioaktywnych i stanowią część łańcucha stacji rozciągającego się od Dubnej, położonej na północ od Moskwy, do Zalesowa na Syberii i Bilibina na Czukotce.

Przerwy te miały być skutkiem „błędu transferu danych”, jednak wiceminister spraw zagranicznych Rosji, Siergiej Riabkow wydał później oświadczenie, w którym stwierdził, że współpraca kraju z międzynarodową siecią monitorującą poziom radioaktywności była „całkowicie dobrowolna”.

Podczas gdy niektóre stacje monitorowania promieniowania na Syberii wznowiły udostępnianie swoich danych, społeczność międzynarodowa zastanawia się teraz, czy awaria była zbiegiem okoliczności, czy też częścią ukrywania wypadku nuklearnego w pobliżu miejscowości Nionoksa.

W czwartek, 8 sierpnia 2019 r., eksplozja na poligonie wojskowym w rosyjskim regionie Archangielska spowodowała, że ​​odczyty promieniowania w sąsiednich miastach wzrosły do ​​2 mikrosiwertów na godzinę przez około 30 minut. Ten skok jest około pięć do dwudziestu razy większy niż standardowa dawka 0,1 i 0,4 mikrosiwerta na godzinę.

Niewiele informacji na temat eksplozji zostało przekazanych publicznie. Rosyjska państwowa agencja nuklearna ROSATOM przekazała oświadczenie, w którym potwierdziła wybuch silnika rakietowego, który był zasilany energią jądrową.

Od tamtej pory spekuluje się, że katastrofa spowodowana była nieudanym wystrzeleniem rakiety Burevestnik 9M730, nazwanej przez sojuszników NATO „Skyfall”, eksperymentalnego pocisku nuklearnego o zasięgu międzykontynentalnym.

Autorstwo: B
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.