Czy Ziemia zderzy się z asteroidą Apophis?

Opublikowano: 09.02.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 2111

Naukowcy z Uniwersytetu Państwowego w Petersburgu doszli do wniosku, że asteroida Apophis zbliży się do Ziemi na krytyczną odległość 13 kwietnia 2029 roku. Asteroida porusza się z prędkością ponad 30 kilometrów na sekundę.

Asteroida Apophis porusza się z prędkością ponad 30 kilometrów na sekundę na przemian zbliża i oddala się od naszej planety. Zbliżenie w 2019 roku, o którym mówią petersburscy naukowcy, spowoduje znaczne rozproszenie możliwych trajektorii asteroidy. Zderzenie Apophis z Ziemią może doprowadzić do silnej eksplozji lub tsunami. Początkowo naukowcy z NASA oceniali siłę ewentualnej eksplozji na 1480 Mt, następnie — po uściśleniu rozmiarów asteroidy — swoje prognozy obniżyli do 506 Mt. Naukowcy sądzą, że ludzie nie mają możliwości zmiany trajektorii asteroidy, nawet jeśli wystąpi ryzyko zderzenia z Ziemią.

„Jej orbita jest obserwowana od momentu jej odkrycia 15 lat temu. Zebrano dużo informacji. Jednak istnieje specyfika obserwacji tego typu asteroidów. Nie znamy ich orbity całkiem dokładnie. Im bardziej oddalone w czasie prognozy, tym są one bardziej nieokreślone — dlatego zawsze należy obserwować” — mówił o asteroidzie Apophis astrofizyk Anton Biriukow.

Asteroida Apophis została odkryta w 2004 roku i nazwana na cześć starożytnego egipskiego wężowego demona zła i zniszczenia Apopa (Apofisa), symbolu sił ciemności. 9 stycznia 2013 roku asteroida zbliżyła się do Ziemi na odległość około 15 milionów kilometrów.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o