Czy wystarczy czuć się Indianinem, aby nim być?

Opublikowano: 15.10.2022 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1352

Wbrew temu, co do tej pory podawano, sędzia Mary Ellen Turpel-Lafond może wcale nie wywodzić się z ludności rdzennej Kanady. Turpel-Lafond była zaliczana do nielicznego grona nominowanych sędziów o indiańskich korzeniach, mówiło się też, że ma być kandydatką na sędzię sądu najwyższego – jako pierwsza osoba pochodząca z ludności rdzennej. Turpel-Lafond była pierwszym Reprezentantem ds. Dzieci i Młodzieży w Kolumbii Brytyjskiej, a obecnie piastuje stanowisko dyrektora Centrum Dialogu i Historii Indiańskich Szkół Rezydenckich przy British Columbia.

Turpel-Lafond twierdziła, że pochodzi z plemienia Cree przez swojego ojca. Zeznając przed komisją senacką w 2019 roku mówiła, że jest z Cree z Prerii.

CBC zaczęło analizować genealogię rodziców Turpel-Lafond i wtedy okazało się, że jakkolwiek jej ojciec żył w społeczności Indian Cree w Norway House w Manitobie, to jednak jego przodkowie pochodzili z Europy.

W długim oświadczeniu Turpel-Lafond nie odniosła się bezpośrednio do oskarżeń dotyczących jej pochodzenia. Mówiła za to o pokrewieństwie swojego dziadka z „wartościami i przekonaniami Cree”.

Prawniczkę wziął w obronę Związek Wodzów Indiańskich Kolumbii Brytyjskiej, twierdząc, że czysta genealogia niekoniecznie musi być najlepszym wskaźnikiem tożsamości Indiańskiej i sugerując, że tu obserwujemy prawo „kolonializmu asymilacyjnego”. Poza tym Turpel-Lafond jest członkiem Muskeg Lake First Nation poprzez małżeństwo.

Za Muskeg Lake First Nation stanął też jej uniwersytet, oświadczając, że „tożsamość indiańska nie była kryterium” w przyznawaniu jej posady profesorskiej.

Podobnych przypadków przypisywania sobie pochodzenia rdzennego było już kilka. Dyrektor naukowa Instytutu Zdrowia Ludności Rdzennej, Carrie Bourassa, na początku swojej kariery akademickiej identyfikowała się jako Metyska, a potem jeszcze wywodząca się z plemion Anishinaabe i Tlingit. Po dochodzeniu University of Saskatchewan Bourassa zrezygnowała z pełnionej funkcji. Okazało się, że w jej drzewie genealogicznym są tylko Europejczycy.

We wrześniu 2021 roku doradca ds. ludności rdzennej w partii liberalnej, Suzy Kies, która podawała się za osobę pochodzącą z ludów Abenaki i Innu, również ustąpiła ze stanowiska. Zaczęto analizować jej pochodzenie po tym, jak zorganizowała publiczne palenie rzekomo kolonialistycznych książek przechowywanych przez francuskojęzyczne kuratorium w Ontario. W tamtym czasie została zatrudniona przez kuratorium jak znawca kultury rdzennej.

Nie jest do końca jasne, dlaczego coraz częściej powtarzają się przypadki przypisywania sobie pochodzenia z ludności rdzennej przez osoby działające w kręgach akademickich i urzędniczych. Jednak warto mieć na uwadze, że rośnie liczba stanowisk, na których takie pochodzenie jest wymagane. W pewnych okolicznościach – np. podczas ubiegania się o kontrakty czy finansowanie badań naukowych – wpis w CV o pochodzeniu z ludności rdzennej pozostaje niezawodny. Podczas ubiegania się o stanowiska w programie Canada Research Chair kandydaci z „mniejszości” lub „rdzenni” mają priorytet. Uniwersytety natomiast ryzykują utratę finansowania, jeśli nie sprostają federalnym wymogom zatrudniania odpowiedniej liczby osób należących do wskazanych „kategorii tożsamości”. W 2020 roku rząd Trudeau uruchomił z kolei inicjatywę, w ramach której co najmniej 5 proc. umów zawieranych na drodze rządowych przetargów ma być podpisywana z przedsiębiorstwami zarządzanymi przez ludność rdzenną.

Autorstwo: Katarzyna Nowosielska
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.