USA pracują nad broniami biologicznymi

Opublikowano: 06.09.2016 | Kategorie: Nauka i technika, Polityka, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 428

1 września Minister Spraw Zagranicznych Siergiej Ławrow, przemawiając przed studentami Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych (MGIMO) stwierdził, że Stany Zjednoczone odmówiły negocjacji w sprawie monitoringu broni biologicznej. Rosja podejrzewa, że Amerykanie mogą prowadzić badania biologiczne do celów militarnych.

Konwencja o broni biologicznej (BWC) została podpisana w 1972 roku, a trzy lata później weszła w życie. Traktat zakazuje rozwoju, produkcji, posiadania, przekazywania, składowania oraz stosowania broni biologicznej i toksycznej. W latach 1995-2001 trwały negocjacje w sprawie ustanowienia niezależnego, międzynarodowego organu, który prowadziłby inspekcje. W ten sposób można byłoby ustalić czy państwa faktycznie przestrzegają konwencji BWC.

W 2001 roku, administracja George’a W. Busha uznała, że proponowany protokół nie służby interesom narodowym Stanów Zjednoczonych. Od tamtego czasu USA nie zmieniły swojego stanowiska i nie chcą zgodzić się na inspekcje. Tymczasem nowa rosyjska strategia bezpieczeństwa narodowego uznaje broń biologiczną jako główne zagrożenie dla państwa.

W 2004 roku, instytucja Government Accountability Office (GAO) opublikowała raport który głosi, że ponad 5,8 tysiąca osób z personelu wojskowego oraz około 350 cywilów mogło zostać narażonych na substancje biologiczne i chemiczne podczas testów, prowadzonych w ramach Projektu 112 przez Departament Obrony. Dokument z 2008 roku podaje już znacznie większe szacunki – liczba narażonych może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy osób.

Departament Obrony USA stale powiększa swoją wojskową infrastrukturę biologiczną. Obiekty te pojawiają się na całym świecie, a w ostatnich latach również w państwach położonych w pobliżu Rosji. Amerykańskie laboratoria biologiczne znajdują się np. w Gruzji (US Richard G. Lugar Public Health Research Center), w Azerbejdżanie (Central Reference Laboratory), czy w mieście Otar w zachodnim Kazachstanie. W tym miesiącu, w pobliżu stolicy tego państwa otwarta zostanie kolejna taka placówka – Central Reference Laboratory. Zaś na Ukrainie, amerykańskie laboratoria biologiczne regularnie powstają od 2013 roku. Obecnie funkcjonują np. w Winnicy, Tarnopolu, Użhorodzie, Kijowie czy we Lwowie.

Warto przypomnieć oskarżenia oficera Chińskich Sił Powietrznych pod adresem Stanów Zjednoczonych, które dają wiele do myślenia. W 2013 roku, pułkownik Dai Xu stwierdził, że pojawienie się wirusa ptasiej grypy H7N9 w Chinach było aktem wojny biologicznej, który pozwolił wywołać zamieszanie na terenie kraju. Wojskowy powiedział, że Amerykanie prowadzili wojnę w Iraku i chcieli odstraszyć Chiny przed podejmowaniem działań.

Stany Zjednoczone wypowiedziały w 2001 roku traktat dotyczący ograniczenia rozwoju, testowania i rozmieszczania systemów antybalistycznych (Anti-Ballistic Missile Treaty); nie ratyfikowały traktatu o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową, naruszają porozumienie o zarządzaniu i dyspozycji plutonu (PMDA) oraz nie przestrzegają układu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu (INF). Biorąc to wszystko pod uwagę, łącznie z podejrzeniami wobec tajnych programów biologicznych widać ewidentnie, że komuś bardzo zależy na wojnie o charakterze globalnym.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: Strategic-culture.org
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.