Czy ukraiński samolot zestrzelono przez pomyłkę?

Opublikowano: 10.01.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1745

Gazeta „New York Times” opublikowała wideo, na którym miał zostać nagrany moment rażenia pociskiem ukraińskiego Boeinga 737-800, który rozbił się pod Teheranem. Na trwającym 19 sekund nagraniu widać naziemne zabudowania i nocne niebo, które w pewnej chwili rozjaśnia wybuch. W dołączonym tekście do wideo zaznaczono, że zostało ono „zweryfikowane”.

Samolot Boeing 737-800 Międzynarodowych Linii Lotniczych Ukrainy, który leciał do Kijowa, rozbił się wkrótce po starcie z lotniska Imama Chomeiniego w Teheranie. Zginęło 176 osób, w tym 167 pasażerów z Iranu, Ukrainy, Kanady, Niemiec, Szwecji, Afganistanu oraz dziewięciu członków załogi.

Wcześniej kanał CBC poinformował, że Waszyngton przekazał Ottawie informacje wywiadowcze, potwierdzające wersję, że przyczyną katastrofy Boeinga był wystrzał z irańskiego kompleksu rakietowo-powietrznego. Później premier Kanady Justin Trudeau oświadczył, że Kanada posiada „dane zwiadowcze z kilku źródeł, które wskazują, że samolot został zestrzelony przez irański pocisk ziemia-powietrze”. Wkrótce po tym premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział, że ukraiński samolot mógł zostać przypadkiem zestrzelony przez irańską rakietę typu ziemia-powietrze, ale zaznaczył, że należy przeprowadzić szczegółowe dochodzenie.

Szef Organizacji Lotnictwa Cywilnego Iranu Ali Abedzadeh zdementował doniesienia, że ukraiński samolot mógł zostać zestrzelony.

Tymczasem Fundacja Nautilus przypomina słowa Krzysztofa Jackowskiego i zastanawia się, czy odnoszą się do aktualnej sytuacji w Iranie – “dwa samoloty, Ukraina… a potem wojna…”

Irańska telewizja państwowa opublikowała materiał pokazujący przygotowania przed atakiem rakietowym Teheranu na środkową bazę lotniczą Al Asad w USA w Iraku. Materiał filmowy pokazuje magazyny, w których znajdują się pociski rakietowe w nieujawnionym miejscu, a także przygotowania do rozpoczęcia operacji przez oficerów Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC). W środę Iran wystrzelił kilkanaście rakiet w dwie irackie bazy, w których przebywały wojska amerykańskie, w odwecie za morderstwo generała Kasema Sulejmaniego.

Iran specjalnie chybił w ataku rakietowym na amerykańskie bazy w Iraku, żeby uniknąć poważnych strat – przekazuje „Washington Post”, powołując się na wysoko postawionych urzędników w administracji USA. Jak powiedział rozmówca gazety, krok ten pozwolił Iranowi „zachować twarz” i uniknąć rozpoczęcia działań wojskowych na szeroką skalę.

W arabskich mediach trwa aktywna dyskusja na temat tego, czy Waszyngton wcześniej wiedział, kiedy Irańczycy zaatakują amerykańskie bazy w Iraku, dlatego żołnierze zdołali się ukryć? Rzekomo Iran musiał odpowiedzieć na zabójstwo Sulejmaniego, co zmniejszyło skalę narodowego gniewu.

Iracki ekspert ds. walki z ugrupowaniami terrorystycznymi i wywiadu generał Majed al Qaisi powiedział w rozmowie ze „Sputnikiem”, że irański atak na amerykańskie bazy w Iraku był bezpośrednią i adekwatną odpowiedzią na zabójstwo generała Kasema Sulejmaniego. „Atak na Amerykanów został przeprowadzony w Iraku, bo irańskiego generała zamordowano w Iraku. Nie mamy podstaw, by twierdzić, że Waszyngton i Teheran wcześniej uzgodnili, kiedy amerykańskie bazy w Iraku zostaną zaatakowane” – powiedział Majed al Qaisi. „Iran uznał zabójstwo swego generała za bezpośrednią agresję, na którą trzeba odpowiedzieć sumarycznie. To, że Amerykanie obecnie w każdy możliwy sposób pomniejszają znaczenie irańskiego ataku i poniesionych szkód, świadczy o tym, iż na tym etapie nie odpowiedzą na operację Ain al-Asad” – dodał.

Innego zdania jest iracki polityk Abdel Qader al Jamili, który powiedział w rozmowie ze „Sputnikiem”: „Oczywiste jest, że przeprowadzony atak rakietowy został skalkulowany przez obie strony. Głównym celem było zachowanie twarzy przez irański rząd. Wszystko było wiadomo po wymianie pism między USA a Iranem za pośrednictwem szwajcarskiego ambasadora, który reprezentuje amerykańskie interesy w Iranie”. „Atak został przeprowadzony na wcześniej wyznaczonym obszarze, żadnych poważnych strat nie wyrządzono. Wersję tę potwierdza reakcja Amerykanów, która była wyjątkowo spokojna” – podsumował iracki polityk.

Iraccy demonstranci wyrazili swój gniew spowodowany tym, że ich kraj zamieniono na scenę USA i Iranu. Żądali natychmiastowego zaprzestania naruszania suwerenności ich kraju przez władze obu państw. W odpowiedzi na eskalację konfrontacji między USA a Iranem, protestujący na centralnym placu Bagdadu wykrzykiwali hasła „Nie jesteśmy polem bitwy. Walczcie i wyrównujcie rachunki gdzie indziej!”. Na dzisiaj zaplanowano masowe wystąpienia z żądaniem rozwiązania irackiego rządu i wycofania obcych wojsk z kraju.

Z kolei sekretarz stanu USA Mike Pompeo przyznał, że amerykańskie służby specjalne nie dysponowały dokładnymi informacjami o „planach” irańskiego generała Kasema Sulejmaniego zaatakowania Stanów Zjednoczonych. „Nie ma żadnych wątpliwości, że była cała seria nienadchodzących ataków, którą planował Kasem Sulejmani. Nie wiemy dokładnie kiedy, nie wiemy dokładnie gdzie. Ale to było realne” – powiedział w wywiadzie dla Fox News.

3 stycznia amerykańscy wojskowi zabili Sulejmaniego w Bagdadzie, a prezydent USA oświadczył, że planował on wysadzić jedną z ambasad, nie podając jednak żadnych szczegółów. Iran odpowiedział atakiem rakietowym irackich baz, gdzie rozmieszczone są amerykańskie wojska. Trump powiedział po tym, że Waszyngton nie chce demonstrować swojej potęgi wojskowej, zamiast tego Teheran czekają nowe sankcje.

Po zabójstwie Sulejmaniego Demokraci i niektórzy Republikanie w Kongresie zażądali od administracji Stanów Zjednoczonych wyjaśnienia powodu takich działań. Przeprowadzono dla nich briefing za zamkniętymi drzwiami, który nie rozwiał jednak wątpliwości polityków. W czwartek Izba Reprezentantów USA, gdzie większość mają Demokraci, przyjęła rezolucję, w której ograniczyła prawa Trumpa do prowadzenia działań wojskowych przeciwko Iranowi. Biały Dom skrytykował dokument podkreślając, że nie ma on mocy prawnej i nie jest obowiązkowy do wykonania.

Źródła: pl.SputnikNews.com [1] [2] [3] [4] [5], Nautilus.org.pl [akapit o Jackowskim]
Kompilacja 6 wiadomości: WolneMedia.net


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. rok2 10.01.2020 16:52

    Adminie – ta przepowiednia była częścią dłuższego artykułu “Ślepej Mańki” na temat Iranu,też szukałem tej wypowiedzi,ale nie mogę znależć…..[może zniknął ten wątek…?] Gdyby ktoś znalazł,proszę zamieścić.

  2. Jaccyb74 11.01.2020 18:18

    Do Admin WM

    Z tego co ja pamiętam to powiedział to Krzysztof Jackowski w poprzednich wizjach ; nie w tych które dał na sam koniec 2019 roku i początek 2020. Jeśli pamiętam dobrze, było to w jednym z jego filmików udostępnionych między wrześniem a grudniem, ale napewno nie w tych ostatnich. Jeśli znajdę to podrzucę. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.