Czy Ukraina zamknie granicę z Białorusią?

Opublikowano: 10.11.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1007

Były minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin uznał, że sytuacja z bliskowschodnimi migrantami na granicy białorusko-polskiej stwarza zagrożenie dla Ukrainy.
Według Klimkina migrantów można przekierować z granicy białoruskiej na ukraińską.

„Tak jak teraz będą „podwożeni” do Mińska samolotami czarterowymi. Rosja będzie próbowała oskarżyć nas o nieludzkie traktowanie nielegalnych migrantów, rozkręcając temat realizacji zobowiązań w ramach ruchu bezwizowego z Unią Europejską” – napisał na swojej stronie na „Facebooku”.

Zdaniem Klimkina teraz ministrowie spraw wewnętrznych Ukrainy i UE muszą stale współpracować, bo wspólne wyzwania wymagają wspólnej strategii i wspólnych działań.
Były premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk zapowiedział konieczność budowy „muru” nie tylko na granicy z Rosją, ale i Białorusią.

Sytuacja na polskiej granicy jest odpowiedzią na pytanie, po co nam wielkoskalowa infrastruktura ochronna na granicy z Rosją (…) Teraz widzimy, po co jest ten „mur”.(…) Musimy zapewnić taką samą infrastrukturę na granicy z Białorusią – napisał we wtorek Jaceniuk na Facebooku.

Jego zdaniem pierwszym punktem porządku obrad Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony powinna być sytuacja na Białorusi i na granicy polsko-białoruskiej. „Prezydent Ukrainy powinien zadać pytanie o udział przedstawicieli Ukrainy w konsultacjach z NATO i UE w sprawie koordynacji działań” – uważa były premier.

„Migranci na granicy białorusko-polskiej mogą próbować przekroczyć granicę ukraińską, dlatego Kijów powinien ją zawczasu zamknąć” – stwierdził lider ukraińskiej nacjonalistycznej partii Swoboda, były deputowany do Rady Najwyższej Oleg Tiagnibok.

„Sytuacja jest bardzo poważna i niebezpieczna. Przede wszystkim dla Ukrainy. (…) Dlatego konieczne jest natychmiastowe i kompleksowe działanie. Zamknijcie granicę” – napisał na Facebooku. Tiagnibok wyjaśnił, że na granicy ukraińsko-białoruskiej znajduje się 12 punktów kontrolnych, „to jest 12 punktów zapalnych, które mogą stać się miejscami inwazji.

Oprócz zamknięcia granicy, zdaniem polityka, ukraińskie władze muszą także „wzmocnić ochronę wojskową, wprowadzić stan wyjątkowy na pobliskich terenach, zażądać realnej ochrony i pomocy od partnerów międzynarodowych”. Jednocześnie Tiagnibok stwierdził, że Rosja jest zamieszana w kryzys migracyjny na granicy białorusko-polskiej. „Bo prezydent Polski jest jedynym w Unii Europejskiej, który odważył się otwarcie sprzeciwić Nord Stream 2” – argumentował swoje stanowisko Tiagnibok.

Skrytykował brak reakcji prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zelenskiego na to, co dzieje się na Białorusi, mówiąc, że ukraiński przywódca „nie spieszy się z zamknięciem, ani przynajmniej z umocnieniem ukraińskiej granicy”. Jak dodał, Ukraina kupowała energię elektryczną od Białorusi, zamiast zrywać z nią stosunki.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

 1. Cami 10.11.2021 11:30

  A moze potraktowac jak Kima?
  Zamknac im wszystkie przejscia gdyz zamkniecie jednego tylko przesunie ruch na kolejne, ale mowiac o wszystkich mam na mysli wszystkie na Litwie, Łotwie, Ukrainie i Polsce ?
  Niech sb radzi z samym ruskiem skoro daje sie jemu sterowac 🙁
  Ale jak slysze ze chcieli leasingi na samoloty ich liniom wstrzymac to sie nie zgodzilia Irlandia bo ona je glownie udziela – to o czym my tu mamy rozmawiac o jakich sankcjach?
  Co za problem nie zezwolic ladowac w zadnym unijnym kraju samolotow ich linii?
  Z drugiej str zamykanie granicy jakby nie bylo unijnej dla ludzi ktorzy wcale nie chca do nas emigrowac bedzie tylko uderzalo w nas (nasz handel i ludzi tam z tego zyjacych) 🙁
  Mur? mur nie granicy polskiej a unijnej, dlaczego my mamy za to placic?
  Turkowi potrafili placic a nam nie? widac co im teraz Turas pokazuje (26 lotow tygodniowo : Ankara-Minsk) – co jest tylko jawnym przykladem ze ukladanie sie dyktatorami krotkoterminowa droga do nikad 🙁

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.