Czy twoje auto śledzi twoją „genetykę” i „aktywność seksualną”?

Opublikowano: 10.09.2023 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3180

Choć prawidłowo niepokoi nas fakt, że smartfony, laptopy, czy zawsze nasłuchujące urządzenia Amazon „Alexa” i różne inne „inteligentne” produkty, często zawierają ukrytą technologię, która śledzi zachowania i mowę użytkowników, to czy wiesz, że niektórzy producenci samochodów wykorzystują te same rozwiązania w swoich samochodach?

Komputery samochodowe stały się tak zaawansowane, że niektóre firmy samochodowe śledzą „preferencje, cechy, trendy psychologiczne, predyspozycje, zachowania, postawy, inteligencję, zdolności i uzdolnienia” konsumentów, aby sprzedać te informacje stronom trzecim. Oprócz śledzenia „predyspozycji” niektóre „inteligentne” samochody śledzą także „informacje genetyczne” użytkowników, a nawet „aktywność seksualną”. Jeśli na przykład ktoś coś robi na tylnym siedzeniu, to firma samochodowa chce poznać wszystkie szczegóły.

Szczególnie odrażającym przestępcą w tym względzie jest Nissan. Mozilla, organizacja recenzująca produkty i usługi w jakiś sposób łączące się z internetem, przyjrzała się bliżej polityce prywatności Nissana, która zawiera kilka poważnie niepokojących elementów. „Nie będziemy tu przebierać w słowach: gardzą prywatnością!” – pisze Mozilla o Nissanie. „To prawdopodobnie najgorsza firma samochodowa, jaką sprawdziliśmy, a to o czymś świadczy, ponieważ wszystkie firmy samochodowe naprawdę źle dbają o prywatność”.

Kto by pomyślał, że ulubiony wehikuł służący do dotarcia do pracy, sklepu spożywczego i na siłownię to w wielu przypadkach bardzo duże urządzenie szpiegowskie, które obserwuje i podsłuchuje wszystko, co się mówi i robi w pojeździe i wokół niego? Zgodnie ze stroną „Polityki prywatności” na witrynie internetowej Nissana firma gromadzi dane użytkowników dotyczące praktycznie wszystkiego, w tym: „Wrażliwe dane osobowe, w tym numer prawa jazdy, krajowy lub stanowy numer identyfikacyjny, status obywatelstwa, status imigracyjny, rasa, pochodzenie narodowe, przekonania religijne lub filozoficzne, orientacja seksualna, aktywność seksualna, dokładna geolokalizacja, dane diagnostyczne dotyczące zdrowia i informacje genetyczne”.

Zdaniem Mozilli, ogólnie rzecz biorąc, przemysł motoryzacyjny jest największym przestępcą, jeśli chodzi o ochronę prywatności użytkowników i klientów.

Wszystkie 25 skontrolowanych firm, w tym Nissan, znalazło się w najniższej kategorii w rankingach prywatności organizacji. 84% marek aktywnie udostępnia i sprzedaje dane osobowe zebrane od kierowców, a ponad połowa przyznaje, że sprzedaje te dane bezpośrednio rządowi i organom ścigania, ilekroć otrzymają „nieformalną prośbę” o takie informacje. W 92% przypadków klientom nie wolno również żądać usunięcia ich danych osobowych lub zapewnienia im prywatności. Jedynymi dwoma wyjątkami są Renault i Dacia, które należą do Grupy Renault.

Na dole listy producentów samochodów, które najmniej dbają o prywatność, znajdują się Nissan i Kia, które śledzą interakcje seksualne użytkowników, a także ich „informacje genetyczne” i „cechy genetyczne”.

Autorstwo: Ethan Huff
Na podstawie: WinePressNews.com, NissanUSA.com, Foundation.Mozilla.org
Źródło zagraniczne: NaturalNews.com
Źródło: PrisonPlanet.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. Dandi1981 10.09.2023 09:46

  Ale to musi jakos wysylac dane temu TV , pralka ma wfi zeby nagrane dane wysylac poprzez Internet, wiec w samochodzie jest zaistolowany Internet radio wy?

 2. obecny 10.09.2023 20:37

  Od bodajże 2018 wszystkie nowe samochody muszą mieć system eCall – wzywania pomocy. W samochodzie jest na stałe karta SIM. Więc jak tyko jest w zasięgu to Bóg jeden wie jakie dane lecą na serwery.

 3. pikpok 10.09.2023 22:19

  W dzisiejszych czasach pewnie nawet wibratory przekazują dane.
  A nadajniki 5G są takie ,,smart”, że mogą służyć jako broń.

 4. Krzysztof Kolecki 11.09.2023 09:41

  po pierwsze – Jaka lista na “dole”?? po drugie – Litości – to, że firma samochodowa śledzi swoich pracowników nie znaczy ze samochody śledzą swoich użytkowników. Niby jak samochód miałby pobierać materiał genetyczny i go analizować???? N ie dajcie się zwariować.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.