Czy Szwecja „dystansuje się społecznie” bardziej niż inne kraje?

Opublikowano: 22.10.2020 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2192

Dane Google dotyczące mobilności sugerują, że Szwecja jest „zdystansowana społecznie” w mniejszym stopniu niż inne kraje.

Jak często podkreślają publikacje, takich gazet jak „New York Times”, Szwecja doświadczyła zgonów z powodu COVID-19 na wyższym poziomie, niż niektórzy z jej sąsiadów, którzy narzucili stosunkowo surowe lockdawny (obowiązkowe ogólnokrajowe kwarantanny), tak jak Dania.

Rzadko jednak wspomina się, iż liczba zgonów w Szwecji na milion osób jest jest na podobnym lub niższym poziomie, niż w wielu krajach, które wprowadziły surowe lockdawny. Na przykład od 18 października liczba zgonów na milion w Wielkiej Brytanii wynosiła 643 w Wielkiej Brytanii, a tylko 585 w Szwecji. W międzyczasie śmiertelność w Belgii wynosiła 897 na milion, a we Włoszech 606. Co więcej, podczas gdy liczba przypadków i zgonów rośnie w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoszech i Belgii, liczba zgonów w Szwecji najwyraźniej spada wypłaszczając się. Szwecja zgłosiła mniej niż dziesięć zgonów w ciągu ostatniego tygodnia.

Najwyraźniej ten trend podważa oficjalną narrację, zgodnie z którą w każdym kraju bez surowych obostrzeń, wskaźniki śmiertelności będą znacznie wyższe niż w krajach, które wprowadzają lockdawny.

Ta narracja zawiodła w przypadku Szwecji, a osoby popierające politykę lockdawnów, próbowały wyjaśnić to zjawisko na inne sposoby. Po pierwsze, gęstość zaludnienia w Szwecji jest niższa, więc liczba zgonów na milion również będzie niższa. To twierdzenie pozostawia wiele do życzenia. Nowe badania sugerują, że dane te, są w najlepszym przypadku niejednoznaczne w tej kwestii. Chociaż gęstość jest pewnego rodzaju czynnikiem, nie ma dowodów na to, iż jest ona tak znaczącym czynnikiem, w jakim byłaby konieczna do wyjaśnienia, dlaczego Szwecja radzi sobie lepiej, niż przykładowo Wielka Brytania i Hiszpania.

Inna teoria głosi, że Szwedzi dobrowolnie praktykowali dystans społeczny tak pilnie, iż wyjaśnia to oczywistą porażkę narracji o „przymusowych Lockdawn’ach lub śmierci, w przypadku zrezygnowania z nich”.

Jak stwierdził jeden z reporterów z „Quartz”: „Obywatele podchodzą poważnie do swoich obowiązków. Mieszkańcy podkreślają, że praktykują dystans społeczny, osoby starsze są odizolowane, a rodziny przeważnie pozostają w domu, z wyjątkiem dzieci w szkole”.

Tak samo w artykule „MedPageToday”: „Szwedzi ogólnie zmienili swoje zachowanie w znacznym stopniu podczas pandemii, a praktyka dystansowania się społecznego i fizycznego w miejscach publicznych i w pracy jest szeroko rozpowszechniona”- jak powiedziała dr Maria Furberg, doktor, ekspert w dziedzinie chorób zakaźnych w Umea University Hospital w północno-wschodniej Szwecji”.

Tymczasem dane znów nie potwierdzają tych oświadczeń. Korzystając z danych Google Community Mobility Trends dowiadujemy się, że Szwecja stosowała znacznie mniejszy dystans społeczny niż kraje, w których obowiązują surowe obostrzenia.

Na przykład ilość czasu spędzonego w domu wzrosła do 30 procent w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i we Włoszech w najtrudniejszym okresie narodowej kwarantanny. Jednak w tym samym okresie, czas spędzony przez Szwedów w domu nigdy nie przekroczył 15%.

W międzyczasie spadek liczby osób pracujących w miejscu pracy był zwykle stosunkowo niewielki w porównaniu z krajami, w których obowiązują bardziej rygorystyczne Lockdawn’y i wyższe wskaźniki śmiertelności.

Podobne trendy odnajdujemy w rekreacji i handlu detalicznym:

A przy korzystaniu z komunikacji:

Autorstwo: Ryan McMaken
Tłumaczenie: MrEnigmatis
Źródło oryginalne: Mises.org
Źródło polskie: MrEnigmatis.wordpress.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.