Czy rząd Kanady naruszył prawo do prywatności?

Opublikowano: 09.05.2022 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 778

Program tajnej masowej inwigilacji prowadzonej przez Kanadyjską Agencję Zdrowia Publicznego (PHAC) obejmował śledzenie spotkań rodzinnych, wizyt w sklepie spożywczym i podróży milionów Kanadyjczyków.

Urzędnicy mieli dostęp do szczegółowych informacji o ruchach ludzi z danych lokalizacyjnych zbieranych z 33 milionów smartfonów i innych urządzeń mobilnych w całej Kanadzie.

Dokumenty przedłożone komisji etyki Commons ujawniają, że firma BlueDot, której właścicielem jest Kamran Khan, zajmująca się analizą danych, dostarczyła PHAC anonimizowane raporty, aby urzędnicy zdrowia publicznego mogli śledzić przemieszczania się Kanadyjczyków. „Program został tymczasowo zawieszony w lutym, z powodu prac uszone i jakie zalecenia otrzymał rząd” – powiedział konserwatywny poseł Damien Kurek.

PHAC twierdzi, że jego analiza „nie polegała na śledzeniu podróży osób do określonej lokalizacji, ale raczej na zrozumieniu, czy liczba wizyt w określonych lokalizacjach wzrosła lub zmniejszyła się w czasie”. Rzecznik PHAC powiedział, że „otrzymywano tylko lokalizację danego miejsca i liczbę wizyt na określony dzień”.

Nadzór obejmował również przejścia graniczne i ruch w społecznościach przygranicznych, w tym Abbotsford, BC. „Żadna z informacji nigdy nie zawiera informacji demograficznych ani konkretnych identyfikatorów, niczego takiego jak imię i nazwisko, numer telefonu, adres e‑mail lub adres miejsca zamieszkania” – zapewnia założyciel i dyrektor generalny BlueDot, Kamran Khan. „Dane i analizy, które dostarczamy, to wskaźniki: statystyczne podsumowania anonimowych informacji o urządzeniach, takich jak łączna liczba urządzeń podróżujących między dwoma miastami”.

Eksperci, tacy jak była komisarz ds. prywatności w Ontario, Ann Cavoukian, zakwestionowali twierdzenia rządu, mówiąc, że nie ma wystarczających gwarancji, że danych nie można ponownie identyfikować, w celu śledzenia konkretnych osób.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net

3

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.