Czy Rosja, Chiny i Turcja stworzą walutę, która zastąpi dolara?

Opublikowano: 26.03.2021 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1691

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział niedawno, że uważa za konieczne odejście od rozliczeń w dolarach i korzystania z „kontrolowanych przez Zachód” systemów płatniczych. W wywiadzie dla chińskich mediów przed wizytą w ChRL wyraził opinię, że Rosja i Chiny powinny w ten sposób zmniejszyć ryzyko związane z sankcjami.

Mówił również o potrzebie „zmniejszenia ryzyka związanego z sankcjami poprzez wzmocnienie niezależności technologicznej, przejście na rozliczenia w walutach krajowych i walutach światowych alternatywnych dla dolara”.

Turecki ekonomista, były dyrektor Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju Bartu Soral w rozmowie ze Sputnikiem wyjaśnił, czy środki zaproponowane przez rosyjskiego ministra mogą rozwiązać problemy gospodarcze Turcji – dewaluację liry, wzrost inflacji i stóp procentowych, deficyt w handlu zagranicznym – i na ile realistyczne jest stworzenie alternatywnej dla dolara waluty światowej.

Soral, komentując obecny system monetarny, powiedział: „Stworzony po II wojnie światowej system walutowy z Bretton Woods nadał dolarowi status międzynarodowej waluty rezerwowej. Pozwoliło to Stanom Zjednoczonym wywierać presję poprzez dolara i zarządzać przepływami finansowymi na całym świecie. W 2017 roku całkowity wolumen światowego handlu wyniósł 74 tryliona dolarów, podczas gdy całkowity wolumen transakcji finansowych osiągnął 1,27 kwadryliona dolarów. Oznacza to, że wolumen transakcji finansowych 18-krotnie przekracza skalę sektora realnego. 75% tego wolumenu transakcji odbywa się w dolarach, 78% – w Londynie i Nowym Jorku. Jest to system oderwany od produkcji i nie dający zatrudnienia, w ramach którego wzbogaca się garstka monopolistów kontrolujących główne przepływy finansowe”.

Zdaniem Sorala obecny okres charakteryzuje się osłabieniem i zapachnięciem na drugi plan procesu globalizacji, jednobiegunowości i systemu neoliberalnego: „Dziś widzimy, że takie kraje jak Chiny, Rosja, Turcja, Iran stają się celem amerykańskich sankcji w ramach CAATSA. Jeśli spojrzymy na dane z 2017 roku, zobaczymy, że kraje te odpowiadają za 30% światowej produkcji i 35% populacji planety. Realizują prawie 28% całego handlu zagranicznego. Jednocześnie łączny udział Stanów Zjednoczonych w światowej produkcji wynosi 12%, a wskaźnik handlu zagranicznego 13%. Kraje, które wymieniłem, zaczęły stopniowo naciskać i zmieniać istniejącą strukturę finansową, przez co Stany Zjednoczone narzuciły swoje interesy całemu światu. To poprawny, konieczny i logiczny krok. Oczywiście USA próbują «ukarać» Chiny, Rosję, Iran i Turcję sankcjami za to, że te kraje sprzeciwiają się systemowi” – wyjaśnił.

Pytany o to, jaki model handlu można wprowadzić zamiast systemu dolarowego, ekonomista powiedział: „Jeśli każdy kraj przeciwstawi handlowi w dolarach własną walutę krajową, pojawi się pytanie dotyczące tego, jak określić wartość tych walut. Dlatego, aby zniszczyć jednobiegunowy system Stanów Zjednoczonych, za pośrednictwem którego doprowadziły one świat do chaosu, konfrontacji i ubóstwa, może być konieczne stworzenie nowej wspólnej waluty międzynarodowej, której kraje te mogłyby używać wraz z własnymi krajowymi walutami”.

„Jeśli chodzi o Turcję, to zdecydowanie musi wyjść z obecnego systemu. Dopóki znajduje się wewnątrz niego, nie będzie możliwe osiągnięcie wzrostu poziomu zatrudnienia ludności, skali produkcji, a w konsekwencji dobrobytu gospodarczego kraju. Turcja musi zrestrukturyzować swoje zadłużenie zagraniczne, musi rozpocząć wdrażanie planu rozwoju i produkcji. Równolegle konieczne jest podjęcie działań, które zatrzymają mechanizm obecnego systemu globalnego. Tylko wtedy polityka nakreślona powyżej przyniesie rezultat” – podsumował Soral.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.