Czy PiS odbierze świadczenia niepełnosprawnym?

Opublikowano: 21.11.2019 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1450

Zabrać niepełnosprawnym i przekazać emerytom – tak wygląda pomysł na politykę socjalną w państwie rządzonym przez Prawo i Sprawiedliwość. Przedwczoraj w Sejmie odbyła się debata nad odrzuceniem tej ustawy. Padły mocne słowa ze strony opozycji, jednak głosami obozu władzy projekt został skierowany do prac w komisji.

Do premiera Morawieckiego zwróciła się Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy. „Z całą pewnością Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych nie jest okołobudżetową skarbonką tego, który kilka miesięcy temu kazał osobom z niepełnosprawnościami popierać się i nie przeszkadzać” – powiedziała komentując pomysł zabrania środków z tego funduszu w celu sfinansowania obietnicy wprowadzenia emerytury.

Polityczka przypomniała, że fundusz, który obowiązuje dopiero od 1 stycznia 2019 roku nie jest żadną pańską łaską premiera Morawieckiego, a został wywalczony po 40 dniowym proteście na korytarzach Sejmu. „Wywalczone, nie ofiarowane” – zaakcentowała Dziemianowicz-Bąk.

„Fundusz to również bardzo konkretne programy, których realizację obiecali państwo nie tak dawno. Te programy to usługi opiekuńcze, opieka wytchnieniowa, centra opiekuńczo-mieszkalne, asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – wymieniła posłanka. „To są potrzebne programy i mam w związku z tym pytanie: co z tymi programami? Powiedzcie wprost – czy chcecie je zlikwidować?”

„Czy potrafi pan spojrzeć w oczy osobom z niepełnosprawnościami i powiedzieć im, że odbiera im pan świadczenia? A jeżeli chcecie te programy utrzymać, to jak chcecie je finansować?” – pytała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Wniosek o odrzucenie pomysłu obrabowania osób z niepełnosprawnością został jednak odrzucony. Tym razem Porozumienie Jarosława Gowina nie miało żadnych wątpliwości i zagłosowało razem z PiS i Solidarną Polską. Wnioski o odrzucenie projektu złożyły kluby KO, Lewica, KP PSL-Kukiz’15 i koło Konfederacja. Za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu głosowało 211 posłów, przeciw było 227, od głosu wstrzymał się poseł KO Dariusz Joński.

Ustawa o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych weszła w życie 1 stycznia 2019 r. Celem tego funduszu jest przede wszystkim wsparcie społeczne, zawodowe, zdrowotne i finansowe osób niepełnosprawnych. Poselski projekt nowelizacji przewiduje, że fundusze ze SFWON będą mogły być przeznaczane także na rzecz emerytów i rencistów. Z tego powodu autorzy projektu zaproponowali zmianę nazwy funduszu na Fundusz Solidarnościowy.

Projekt przewiduje, że z pieniędzy Funduszu będzie mogło być finansowane jednorazowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów (np. tzw. trzynaste emerytury) wraz z kosztami jego obsługi. Finansowane mają też być renta socjalna i zasiłek pogrzebowy, który przysługuje w razie śmierci osoby pobierającej rentę socjalną (obecnie są one finansowane z budżetu państwa).

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 4,33 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o