Czy kolej powróci?

Opublikowano: 22.01.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2160

Na portalu Ministerstwa Infrastruktury opublikowano “Program Uzupełnienia Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus”. Znajdziemy w nim 20 projektów.

Jak donosi portal rynek-kolejowy.pl, zaproponowany jesienią przez rząd Mateusza Morawieckiego program zakłada uzupełnienie lokalnej i regionalnej sieci kolejowej. Program zakłada trzy komponenty: inwestycyjny, organizacji przewozów i chroniący infrastrukturę kolejową przed likwidacją. Głównym celem Programu Kolej Plus jest uzupełnienie sieci kolejowej o połączenia dla miejscowości o populacji powyżej 10 tys. osób, które pozostają bez dostępu do kolei pasażerskiej i towarowej oraz połączeń z miastami wojewódzkimi, a także poprawa wewnętrznej spójności komunikacyjnej.

Źródłem dofinansowania Programu byłyby dodatkowe środki alokowane na szczeblu centralnym. Program docelowo skierowany jest do jednostek samorządu terytorialnego, gdzie zakładany będzie 15-proc. udział samorządów w kosztach inwestycji. Przewidywane projekty to m.in. odbudowa połączenia z Jastrzębia-Zdroju do Wodzisławia Śląskiego, z Dzierżoniowa do Bielawy, z Lublina do Zamościa czy z Szubina do Żnina. Zmodernizowane i zelektryfikowane zostaną między innymi linie Małkinia – Ostrów Mazowiecka czy Skarżysko-Kamienna – Końskie. Z Konina do Turku poprowadzona zostanie zupełnie nowa linia kolejowa. Planowane są liczne rewitalizacje i modernizacje linii.

Co jeszcze ma na celu program? Przede wszystkim wpłynie na wzajemne relacje kolei regionalnych w poszczególnych województwach, ponieważ zmieni zasadę organizującą przejazdy na liniach, które przekraczają granice województw. Do tej pory przepisy pozwalały na przewóz osób do najbliższej stacji za granicą województwa, nawet jeśli był to jeden peron w szczerym polu. Nowe zasady pozwolą na wykonywanie regionalnych przewozów pasażerskich w transporcie kolejowym do miasta usytuowanego w sąsiednim województwie nie dalej niż 30 km od jego granicy.

Program będzie także chronił tereny po liniach kolejowych (w miejscach, gdzie podjęto już decyzję o ich likwidacji) tak, by nie zostały zabudowane korytarze transportowe, a tereny te pozostały własnością Skarbu Państwa – zatem koniec ze sprzedażą ich lokalnym samorządom. Ministerstwo zakłada doprowadzenie do powstania katalogu ciągów kolejowych będących zarówno w zarządzie PKP PLK SA, jak i innych spółek Grupy PKP, co do których istnieje potencjał przewozowy lub może zaistnieć w przyszłości.

Zdjęcie: ASOlka (CC0)
Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.