Czy Kanada dopuściła się ludobójstwa?

Opublikowano: 13.08.2021 | Kategorie: Historia, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1263

Kanadyjscy historycy spierają się, czy państwo jest winne ludobójstwa w odniesieniu do Indian. 1 lipca Kanadyjskie Stowarzyszenie Historyków (Canadian Historical Association, CHA) opublikowało list, w którym stwierdziło, że dla profesjonalnych historyków jest jasne, iż doszło do ludobójstwa. Niedługo po tym pond 50 historyków wyłamało się i odpowiedziało listem otwartym, oskarżając stowarzyszenie o narzucanie społeczeństwu tylko jednego sposobu widzenia historii i o sugerowanie, jakoby było to zdanie wszystkich naukowców i nauczycieli akademickich zajmujących się tą dziedziną.

„Rada CHA stosuje taktyke przymusu i zachowuje się jak stowarzyszenie aktywistów, a nie organizacja naukowa”, czytamy w liście podpisanym m.in. przez Margaret MacMillan, profesor Oxford University i autorkę „Paris 1919”.

Canadian Historical Association w swoim oświadczeniu wydanym z okazji Canada Day stwierdziło, że historycy są zgodni co do tego, że praktycznie w całej oficjalnej polityce Kanady obecne są „ludobójcze intencje” względem ludności rdzennej. Celem każdego kolonialnego, imperialnego, federalnego czy prowincjalnego rządu jest eliminacja ludności rdzennej – rozumianej w ujęciu kulturowym i dosłownym. CHA oskarżyło ponadto historyków, którzy nie chcą uznać faktu ludobójstwa, o pomaganie kolonizatorom w dokonaniu aktu przemocy.

Profesor Trent University, Christopher Dummitt, autor biografii Mackenzie Kinga, tłumaczy, że jednym z celów listu otwartego jest wyrażenie sprzeciwu wobec odgórnemu stwierdzeniu przez CHA, że dyskusja dotycząca ludobójstwa jest zamknięta.

Określenie „ludobójstwo” najczęściej jest używane w odniesieniu do masowych zabójstw, jak np. holokaust. Konwencja ONZ z 1948 roku mówi jednak też o innych sposobach dokonywania ludobójstwa, niekoniecznie przez bezpośrednie zabijanie. Ludobójstwem może być więc prowadzenie polityki mającej na celu eliminację narodzin w określonej grupie albo też odbieranie dzieci.

Historyk James R. Miller, który podpisał teraz list otwarty, był jednym z pierwszych naukowców, którzy zajęli się badaniem destrukcyjnego wpływu szkół rezydenckich. Mimo to uważa, że postępowanie Kanady nie odpowiada definicji ludobójstwa. Podkreśla, że w żadnych oficjalnych i nieoficjalnych dokumentach rządowych nie ma intencji zniszczenia Indian. Celem rządów była asymilacja Indian i zrobienie z nich „Euro-Kanadyjczyków”. Temu miały służyć działania, które teraz uznajemy za przerażające – czyli przymusowe uczęszczanie do szkół z internatem, ograniczenia mobilności, zmiany systemu gospodarki i rządzenia, próby ograniczenia praktyk religijnych i używania języków ludności rdzennej. „Asymilacja nie powinna być mylona i utożsamiana z ludobójstwem”, uważa Miller.

Autorstwo: Katarzyna Nowosielska
Źródło: Goniec.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.