Czy Jezus to produkt rzymskiej propagandy?

Opublikowano: 24.12.2016 | Kategorie: Publicystyka, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 450

Na przestrzeni lat sugerowano już, że Jezus nie zmartwychwstał, że był zwykłym oszustem, że miał żonę a nawet że był kosmitą. Większość tych teorii dziwnym trafem zataczała kręgi gdzieś w okolicach Izraela, zapewne głównie ze względu na chęć udowodnienia chrześcijanom, że gloryfikowana przez nich postać wcale nie była taka jak im się zdaje. Zaprezentowana kilka lat temu, rzekomo wsparta naukowymi dowodami teoria sugeruje jednak, że Jezus nigdy nie istniał, a całe jego życie zostało sfabrykowane przez propagandę Cesarstwa Rzymskiego.

Joseph Atwill, autor książki zatytułowanej “Mesjasz Cezara: Rzymska Agenda która stworzyła Jezusa”, twierdzi, że chrześcijaństwo nie jest religią ale raczej wyrafinowanym przykładem propagandy, służącej uspokojeniu poddanych Cesarstwa Rzymskiego. Oczywiście sama ta idea nie jest nowa. W 1844 roku znany nam przecież Karol Marks oświadczył, że religię to opium dla mas. Historia jest wypełniona sceptykami, wolnomyślicielami, ateistami, agnostyków i innych niedowiarkami, którzy w ten czy inny sposób kwestionowali istnienie wszelkich Bóstw. Jednak jakie dowody prezentuje Joseph Atwill?

Tezy głoszone przez Atwilla są oparte na tym, że sekwencja zdarzeń i miejsc odwiedzanych przez Jezusa jest mniej więcej taka sama jak w przypadku kampanii wojskowej (cesarza) Tytusa Flawiusza. Wobec tego Atwill wierzy, że historia Jezusa została skopiowana i stworzona na bazie biografii rzymskiego cesarza. Brzmi to dość nieprawdopodobnie, ale autor sugeruje, że rzymscy arystokraci wykreowali w ten sposób konkurencję dla żydowskich kapłanów burząc mit o Mesjaszu jako wojowniku, który uwolni ich spod niewoli cesarstwa rzymskiego. Pokojowy Mesjasz miał umożliwić rzymianom łatwiejszą pacyfikacje rebelii żydowskich oraz opanowanie niepokojów społecznych.

Koncepcja ta oczywiście świetnie przyjęła się w środowiskach ateistycznych, ale pozostaje jeden problem. Nie do końca się kalkuluje. Autor zakłada w niej, że chrześcijaństwo nie mogło istnieć przynajmniej do 73 roku n.e. Chodzi o to, że pomiędzy 66-73 rokiem n.e miało dojść do tak zwanej “Wojny żydowskiej”, która zgodnie z teorią głoszoną przez Atwilla miała zostać spacyfikowana dzięki pojawieniu się Jezusa i chrześcijaństwa. Tymczasem jeszcze w 64 roku znany rzymski filozof Tacyt opisywał prześladowania chrześcijan przez cesarza Nerona. Mało tego, pozostaje jedno bardzo ważne pytanie, po co Rzymianie mieli by to robić ? Armia żydowska została zmiażdżona jeszcze w 70 roku a opór jaki mogli oni stawiać był niczym w porównaniu do wojen jakie jednocześnie toczyli oni z tak zwanymi “barbarzyńcami”.

Cała ta teoria niczym nie różni się od zwyczajowych teorii spiskowych a rzekomo pewne dowody wynikają jedynie z nieznajomości historii lub zwyczajnie braku chęci weryfikacji danych na które powołuje się autor w swoich publikacjach. Fakty pozostają takie, że o Jezusie nie wiadomo nam praktycznie nic. Dzisiejsi uczeni wierzą, że urodził się on około 5 roku p.n.e i że został ukrzyżowany około 30 roku n.e. Jak więc widać, istnieje ogromna luka w jego biografii, która nie miała by najmniejszego sensu, gdyby całe jego życie miało służyć rzymskiej agendzie pognębienia narodu żydowskiego. W praktyce, nie wiadomo nam nic o życiu Jezusa od momentu, gdy w wieku 8 lat nauczał w świątyni aż po jego jego ponowne pojawienie się gdy był już po trzydziestce.

Oczywiście zgodnie z Ewangelią Łukasza w wieku dwunastu lat, Jezus wyjechał z rodzicami do Jerozolimy, aby obchodzić Paschę. Jednak poza tym życiorys Jezusa to blisko trzydzieści lat absolutnej ciszy. Nie da się ukryć, że fakt iż jedna z najbardziej wpływowych osób w historii ludzkości jest dla nas wielką zagadką ma prawo zaskakiwać. Jednak teorie powstające naokoło jego historii powinny przynajmniej trzymać się znanych faktów.

Autorstwo: M@tis
Źródło: InneMedium.pl

BIBLIOGRAFIA

1. http://www.seeker.com/scholar-claims-jesus-was-a-roman-hoax-1767943845.html?utm_campaign=socialflow&utm_source=facebook&utm_medium=dnewssocial

2. http://www.independent.co.uk/news/uk/home-news/story-of-jesus-christ-was-fabricated-to-pacify-the-poor-claims-controversial-biblical-scholar-8870879.html

3. http://www.imperiumromanum.edu.pl/wojny/powstania-wojny-zydowskie/wojna-zydowska/

4. http://caesarsmessiahdebunked.com/


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.