Czy istnieje życie po śmierci?

Opublikowano: 01.11.2021 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 1707

Co Brytyjczycy myślą o śmierci? Ilu z nich wyobrażało sobie swój własny pogrzeb? Czy Brytyjczycy boją się bardziej swojej własnej śmierci, czy śmierci kogoś bliskiego? Jak wielu chciałoby żyć wiecznie w tym samym ziemskim ciele, a jak wielu ma nadzieję na reinkarnację pod nową postacią? Ile osób wierzy w niebo i piekło? Oto ciekawe wyniki badania YouGov.

YouGov przeprowadził zakrojone na szeroką skalę badanie, dotyczące tego, co Brytyjczycy myślą na tematy związane ze śmiercią. W badaniu wzięło udział 2164 respondentów w wieku co najmniej 16 lat, a przeprowadzono je po najgorszym okresie pandemii – w dniach 19-23 marca 2021.

Wśród poruszonych kwestii znalazły tematy związane ze stratą bliskiej osoby, własną śmiertelnością i życiem po śmierci, strachem przed śmiercią, a także sensem i wartością życia. Jakie są poglądy Brytyjczyków dotyczące tych ostatecznych spraw?

Wśród najważniejszych kwestii, które ujęto w badaniu, uzyskano następujące wyniki…

Utrata bliskich: 25 proc. badanych stwierdziło, że pandemia wpłynęła na ich poglądy na temat śmierci – z tego trzy czwarte osób przyznało, że coraz bardziej obawia się śmierci swoich bliskich. 63 proc. badanych bardziej obawia się śmierci bliskiej osoby, niż własnej śmierci (6 proc. bardziej obawia się własnej śmierci niż śmierci bliskich). Aż 76 proc. respondentów przyznało, że mają kogoś za kogo byliby w stanie oddać swoje życie. 9 proc. badanych stwierdziło, że na nikim nie zależy im tak bardzo, by poświęcić własne życie.

Życie pozagrobowe: Jedna trzecia Brytyjczyków (33 proc.) wierzy, że istnieje jakaś forma życia pozagrobowego. W życie po śmierci nie wierzy natomiast 42 proc. badanych. Z kolei 30 proc. Brytyjczyków wierzy, że istnieje raj, a 18 proc. wierzy również w istnienie piekła. Ani w raj, ani w piekło nie wierzy natomiast 54 proc. badanych. Co ciekawe, co piąty Brytyjczyk (19 proc.) jest przekonany, że można kontaktować się z osobami zmarłymi.

Reinkarnacja: Co ciekawe, choć wielu Brytyjczyków nie wierzy w życie po śmierci, to aż 52 proc. badanych chciałoby dostać drugie życie, gdy aktualne się skończy. Z kolei 23 proc. badanych wolałoby, aby po ich śmierci reinkarnacja nie okazała się prawdą.

Nieśmiertelność: Czterech na dziesięciu (41 proc.) Brytyjczyków przyznało, że chciałoby żyć wiecznie na ziemi – przy założeniu, że ich stan zdrowia i wygląd pozostaje w dobrej kondycji. Niemal tyle samo badanych (42 proc.) okazało się mieć przeciwne zapatrywania – wcale nie mieliby ochoty być nieśmiertelni. Co ciekawe, 23 proc. badanych jest przekonanych, że pewnego dnia ludzkość wynajdzie sposób na nieśmiertelność. Przeciwnego zdania jest 73 proc. Brytyjczyków.

Myślenie o śmierci: Prawie jedna trzecia Brytyjczyków (30 proc.) myśli o śmierci co najmniej raz w tygodniu. Jeden na dziesięciu badanych (9 proc.) myśli o śmierci przynajmniej raz dziennie, a 20 proc. robi to kilka razy w tygodniu.

Rozmawianie o śmierci: Z kolei aż 72 proc. Brytyjczyków stwierdziło, że nie ma żadnych oporów przed rozmawianiem z innymi o własnej śmierci. 22 proc. badanych przyznało jednak, że rozmawiając o własnej śmierci czuje się niekomfortowo.

Wyobrażanie sobie własnego pogrzebu: Co ciekawe, połowa Brytyjczyków (49 proc.) przyznała także, że zdarzyło im się wyobrażać sobie swój własny pogrzeb. 15 proc. badanych stwierdziło, że wolałoby być zakopanych w tradycyjnej trumnie, a 45 proc. chciałoby zostać skremowanych.

Sens życia: Sześciu na dziesięciu Brytyjczyków (59 proc.) uważa, że życie ma sens. Przeciwnego zdania jest co czwarta osoba (26 proc.). Mężczyźni aż dwa razy częściej niż kobiety są przekonani, że życie nie ma sensu.

Wartość życia: 38 proc. badanych przyznało, że po tym, jak doświadczyli śmierci kogoś im znanego, zaczęli bardziej doceniać własne życie. Aż 73 proc. badanych stwierdziło, że życie każdego człowieka ma taką samą wartość – przeciwnego zdania jest 20 proc. Brytyjczyków.

Autorstwo: Jakub Mróz
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.