Czy grozi nam epoka lodowcowa w Europie?

Opublikowano: 04.10.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2755

Naukowcy od dawna obserwują i analizują działanie Prądu Zatokowego, kluczowego prądu oceanicznego mającego niebagatelny wpływ na klimat wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych oraz Europy Zachodniej. Niedawno opublikowane badanie wskazuje, że Prąd Zatokowy spowolnił o 4% w ciągu ostatnich czterech dekad. Co więcej, autorzy tego badania są na 99% pewni, że zaobserwowane osłabienie nie jest efektem przypadkowego zjawiska, ale potencjalnie jest skutkiem zmian klimatycznych.

Prąd Zatokowy stanowi integralną część globalnego systemu prądów oceanicznych znanej jako „cyrkulacja termohalinowa” lub „południkowa cyrkulacja atlantycka”. System ten działa podobnie do gigantycznego przenośnika taśmowego, przenosząc ciepło i energię po całym globie, mając istotny wpływ na klimat wielu regionów świata. Jego działanie zaczyna się w okolicach Florydy, gdzie przewodzi ciepłe wody na północ w stronę Kanady, przekracza Atlantyk, by dotrzeć do Europy. Dzięki temu prądowi Europa Zachodnia ma stosunkowo łagodny klimat, który oddziałuje również na poziom mórz oraz występowanie huraganów.

Choć różnorodne metody pomiarowe były wcześniej stosowane do monitorowania Prądu Zatokowego, długo brakowało jednoznaczności w wynikach. Nowe badanie, przeprowadzone przez Chrisa Pikuhu z Instytutu Oceanograficznego Woods Hole oraz Lisę Beal z Uniwersytetu w Miami, dostarcza konkretnych dowodów na znaczące zmiany w Prądzie Zatokowym.

W ramach badania Pikuh i Beal skorzystali z obszernych danych obserwacyjnych z Cieśniny Florydzkiej. Analizując informacje uzyskane z kabli podmorskich, wysokościomierzy satelitarnych oraz bezpośrednich obserwacji terenowych, wykorzystali metody Bayesa. Dzięki temu mogli precyzyjnie ocenić niepewności w ramach swojego modelu. Co istotne, wszystkie trzy źródła danych wskazały na spójne, długoterminowe zmiany w Prądzie Zatokowym.

Te odkrycia mają dalekosiężne konsekwencje dla naszego świata. Osłabienie Prądu Zatokowego może zakłócić wzorce klimatyczne na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych i w Europie Zachodniej, co ma potencjał wpływać na temperatury, poziomy mórz oraz częstotliwość występowania huraganów. W świetle takich danych nie sposób nie dostrzec alarmującego sygnału dotyczącego skutków zmian klimatycznych na naszą planetę.

Nowe ustalenia dotyczące Prądu Zatokowego są nie tylko przekonujące, ale także niezwykle ważne z perspektywy zrozumienia przyszłości naszego klimatu. Jak mówi Beale: „Obecnie obserwujemy trwały trend w jednym z tych niezwykle dynamicznych systemów”. W tym kontekście, badania takie jak to podkreślają wagę stałego monitorowania i zrozumienia oceanów naszej planety.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. pikpok 04.10.2023 14:03

  I do tego bieguny magnetyczne ziemi się przesuwają. Jest to proces cykliczny.

 2. Stanlley 04.10.2023 14:16

  Nie prawda – są i to w pewnej ilości badania udowadniające słabnięcie prądu zatokowego z katastrofą platformy deep water horizon należącej do BP , przez 3 miesiące pozwolili by wypływała ropa ze złoża co zmieniło gęstość wód przy dnie w zatoce meksykańskiej – gdzie prąd zatokowy ma początek.

 3. Drnisrozrabiaka 04.10.2023 15:02

  Zaraz będzie, że deszcz pada a oni przepowiadali słońce- to też zmiana klimatyczna.

 4. Szwęda 04.10.2023 16:38

  To topi się na potęgę ten tam lód czy się nie topi – chyba się nigdy nie dowiemy.

 5. adambiernacki 05.10.2023 07:43

  Jeśli to jest prawda to fajnie bo lubię śnieżek. Jeśli to jest prawda to absolutnie nie mamy i nie powinniśmy próbować mieć na to wpływu.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.