Czy dojdzie do kolejnej prowokacji narodowców w Hajnówce?

Opublikowano: 16.02.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2261

23 lutego 2019 roku to dzień, o którym większość mieszkańców Hajnówki myśli z obawą. Na tę datę środowiska narodowe zaplanowały kolejny prowokacyjny marsz z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Burmistrz miasta wydał decyzję zakazującą marszu. Decyzja nie jest ostateczna i przysługuje odwołanie od niej do sądu.

Podobna sytuacja miała miejsce 2 lata temu. Wówczas decyzja burmistrza była uchylona i marsz się odbył. „Z kolei w 2018 roku Rada Miasta postąpiła inaczej. Przyjęliśmy stanowisko dezaprobaty dla organizacji marszu” — wyjaśnia w rozmowie ze Sputnikiem pan burmistrz mgr Jerzy Sirak. “Wystąpiliśmy też z wnioskiem do ministra o inicjatywę ustawodawczą w kierunku nowelizacji prawa o zgromadzeniach, żeby takie marsze były z mocy prawa niemożliwe. Rok minął i nic się nie zmieniło. Dlatego w tym roku Rada Miasta po pierwsze przyjęła stanowisko, w którym wyraża stanowczy sprzeciw przeciwko gloryfikowaniu i upamiętnianiu kpt. Romualda Rajsa (pseudonim “Bury”) oraz jego żołnierzy poprzez organizowanie zgromadzenia publicznego. Po drugie znowu podjąłem decyzję o zakazie tego marszu. Co będzie dalej? O tym zadecyduje sąd”.

Przypomnijmy, że pochód ten wzbudza kontrowersje już od pierwszego przemarszu trzy lata temu i nie tylko w samej Hajnówce. Chodzi o fakt upamiętniania „Burego”, którego oddział spacyfikował na przełomie stycznia i lutego 1946 roku kilka wsi z okolic Bielska Podlaskiego zamieszkanych przez prawosławną ludność białoruską. Zginęło wówczas 79 osób, w tym dzieci. A obecnie Hajnówka w dużej części zamieszkana jest również przez mniejszość białoruską wyznającą prawosławie. Badający tę sprawę pion śledczy IPN przyjął kwalifikację prawną zbrodni „ludobójstwo”.

„Marsz odbywa się pod hasłem “Bury — nasz bohater” (też “Bury — mój bohater”), a nie jest tajemnicą, że dla miejscowej ludności Romuald Rajs bohaterem nie jest” — mówi dalej Jerzy Sirak. “Tutaj odsyłam do stanowiska prokuratora IPN, który wiele lat temu prowadził postępowanie wyjaśniające w tej sprawie. Ustalenia pana prokuratora są oczywiste i każdy myślący człowiek nie ma wątpliwości, jaki czyn został dokonany przez Rajsa. Jest to szczególnie przykre i bolesne dla mieszkańców Hajnówki i okolic, którzy w tragicznych wydarzeniach 1946 roku stracili członków rodzin”.

Burmistrz Hajnówki zwrócił uwagę na fakt, że niektórzy uczestnicy ubiegłorocznego marszu eksponowali symbole faszystowskie. Przypomnijmy, że w Polsce zabronione jest propagowanie i faszyzmu, i komunizmu. W świetle wspomnianych aspektów swoją tegoroczną decyzję o zakazie pochodu uważa on za oczywistą. Tym bardziej, że wydał ją w imieniu większości mieszkańców Hajnówki.

Konflikt w Hajnówce ma jeszcze jeden bardzo ważny czynnik — religijny. Trasa planowanego pochodu po raz kolejny została ustalona przez organizatora przez miejsce newralgiczne z punktu widzenia społeczności prawosławnej, a mianowicie przy jednej z największych świątyń tego wyznania w regionie — Soborze Św. Trójcy. „Szczególnie w ubiegłym roku mogło być niebezpiecznie” — komentuje Jerzy Sirak. “Marsz zbiegł się w czasie z dniem, w którym w cerkwi o 17.00 miało odbyć się nabożeństwo przebaczenia win przed Wielkim Postem. Nie ukrywam, cieszę się, że proboszcz parafii zadecydował o zmianie godziny nabożeństwa i przesunął na 13.00. Dzięki temu uniknęliśmy niepotrzebnej konfrontacji. Ale proszę zauważyć, ten marsz spowodował, że liturgia, która zawsze jest o 17.00, musiała być przesunięta. Czy to jest słuszne?” — podkreślił burmistrz Hajnówki.

To przykre i bolesne, że Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, mający na celu przywrócenie prawdy historycznej, przekształca się w tak negatywny przekaz, o prowokacyjnym charakterze. Przecież zbrodnie niektórych Żołnierzy Wyklętych nie powinny zostać białymi plamami dla kolejnych pokoleń.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

15 komentarzy

 1. robi1906 16.02.2019 13:03

  Jeśli ktoś chce iść w marszu ku czci “Burego”, to jest sługusem żydowskim,
  o to czym jest,
  a nie żadnym narodowcem czy Sławianinem.

  Polskim patriotyzmem, każdy zjeb może sobie mordę wycierać, z Kaczyńskim włącznie.

 2. kuralol 16.02.2019 13:05

  ~~robi doucz się bo problem jest. Lud z gminu taki jak ty, nie rozumie że UB lub NKWD przebierało się w mundury AK i ostentacyjnie mordowało cywilów bez litości, po to by resztę społeczeństwa skutecznie zastraszyć. I obżydzić im narodowe zapędy. Rozumiem, że rodziny skrzywdzonych w ten sposób protestują, nie ma w tym nic dziwnego. Z drugiej strony wygląda na to że tak samo protestuje środowisko żydobolszewi i Starych Kiejkutów. Jak to jest że nie ma pomnika dla UBeków którzy pijani wracali śmigłowcem z ”akcji” w której popełnił samobójstwo wybitny Polak-opozycjonista? Śmigłowiec zahaczył o drzewo i się rozbił. Pomnik się należy, ofiary przecież były. Jak nie pomnik to chociaż nazwę ulicy im dać!

 3. Perun 16.02.2019 13:21

  robi1906 16.02.2019 13:03

  Ja pójdę i co zrobisz? NKWD na pomoc wezwiesz?

 4. robi1906 16.02.2019 14:11

  Owszem problem jest,
  na przykład taki,
  ze wspomnień dziecka żydowskiego bolszewika nazwiskiem Zambrowski,
  kiedy był gówniarzem, MBP wysłało jego jak i wiele innych dzieci na kolonię do jakiejś wiochy, tam działał inny partyzant niepokalanej Polski, czyli Ogień, według słów samego Zambrowskiego, kilku bandytów zatrzymało jego i kilku jego rówieśników i ich rozpytali, ale na ich kolonię, nie napadli!!,
  rozumiecie to?.
  Dzieci wierchuszki MBP, nieruszone, kiedy były, pod ręką takiego “bojowca” jak Ogień,
  no o czy to świadczy?.

  O co tu chodzi w tym wszystkim?,
  jesteśmy i będziemy sterowani, jedyny dla nas ratunek to takie coś rozpoznawać,
  tysiące Polaków zabito i torturowano, dlaczego?, bo byli antykomunistyczni?,
  wcale nie,
  zostali zabici, za bycie Polakami
  tak było 70 lat temu i tak jest teraz.

 5. Perun 16.02.2019 14:28

  robi1906 16.02.2019 14:11

  Jaki problem widzisz? Ani Wojsko Polskie ani polscy partyzanci nie strzelają do dzieci, nawet do ubeckiego pomiotu. A może chodzi ci o coś
  zupełnie innego bo bardzo dziwnie to opisałeś cyt:
  “… kilku bandytów zatrzymało jego i kilku jego rówieśników…”
  Kto ich zatrzymał? jacy bandyci? jeżeli piszesz bandyci to znaczy,że to twoi ich zatrzymali, UB? milicja?KBW? NKWD??

 6. robi1906 16.02.2019 15:12

  Nie strzelają do dzieci,
  a to zaskakujące!, naprawdę!!, nie strzelali do dzieci?,
  ci od Ognia i Burego nie strzelali do dzieci?.

  no chyba, że przyznajesz otwarcie, że bandyci od Ognia i Burego nie byli Polakami, tylko żydowskimi popychadłami, wtedy to się będzie zgadzać.

 7. Perun 16.02.2019 17:58

  robi1906 16.02.2019 15:12

  Tak, nie strzelają do dzieci.
  Oprócz bełkotu jakim nas tu raczysz i ewidentnych symptomów paranoi urojeniowej (obawiam się,że nie jesteś już w stanie samodzielnie otworzyć pudełka z zapałkami, bo boisz się że Żyd wyskoczy) masz @robi straszny problem z usystematyzowaniem znaczeń i nomenklatury (nazewnictwa).
  Tylko na potrzeby tej rozmowy, ustalmy kilka nazw i znaczeń,
  jeżeli mamy na myśli twoją stronę konfliktu czyli: GL,AL, partyzantkę sowiecką, UB,NKWD,KBW, milicję, aparatczyków i agentów komunistycznych itp. to używamy określeń: bandzior, bandyta, łobuz,złodziej,zdrajca,swołocz itp
  Jeżeli chcemy mówić o polskiej stronie konfliktu czyli: AK,NSZ,Delegatura Sił Zbrojnych na Kraj,NZW, WiN,WiS czy BCH to, używamy określeń: żołnierz, żołnierz niezłomny, polski partyzant czy po prostu stopni i pseudonimów albo nazwisk.
  Uwierz mi @robi,że łatwiej się połapiesz w tym wszystkim, nie jest to takie trudne jak myślisz. Oczywiście,że komuś kto myśli i czuje po polsku jest dużo łatwiej ale postaraj się.

 8. robi1906 16.02.2019 19:25

  Masz tutaj dziecko postrzelone przez bandytów burego,
  https://www.youtube.com/watch?v=mSuNfLqz3Ik

  chcesz ze mną dyskutować?,
  dyskutuj z nim.

  zresztą żydowski agencie, żyd, pisze się z małej litery.

 9. kuralol 16.02.2019 19:48

  Miałem tego nie pisać ale cóż. Jest kilka regionów w których przymusowo osiedlali dużo ukrainców po akcji Wisła. Ich nienawiść zawsze jest taka siermiężna i łatwa do rozpoznania. oni uwielbiają epatować przemocą, to taka ich wizytówka.

 10. Perun 17.02.2019 00:34

  robi1906 16.02.2019 19:25

  Chciałoby się strawestować oberleutnanta von Nogaya i krzyknąć: “To i analfabetów mamy na tym forum?”
  Otóż @robi: Żyd, Polak, Niemiec, Białorusin etc. pisze się z dużej litery bo to narodowość, natomiast: żyd, katolik, buddysta i bolszewik z małej bo to tylko wyznanie.

 11. Hassasin 17.02.2019 09:10

  Chcecie robić marsze ? Nie ma kogo czcić ? Proszę bardzo: http://inspektoratzamojskiak.blogspot.com/2018/12/kpt-zenon-jachymek-wiktor.html

 12. robi1906 17.02.2019 12:13

  Perunie, twoja nienawiść do Białorusinów i “czerwonych”, przekracza wszelkie granice, cytujesz, to i ja zacytuję z tego samego filmu(film powstał na podstawie książki),
  “Pan się nie nadajesz do sądu dla ludożerców”.

  Co ja tutaj piszę można sprawdzić,
  Gomułka i generałowie z AL, aresztowani przez żydowską bezpiekę, dlaczego?,
  bo bronili Polaków,
  a ty gardzisz nimi?.

  Berling odsunięty i zapomniany, na szczęście nie dostał kuli w potylicę,
  a ty gardzisz “czerwonymi”?.

  Teraz kiedy odwaga staniała, i każdy może pisać o żydowskich mordach, ty dalej gardzisz Polakami, którzy mieli odwagę stanąć po stronie swoich rodaków, wtedy kiedy tylko żydowina, czekała tylko na pretekst żeby tylko kogoś zabić?.

  Jak chcesz to możesz sobie nawet wyryć na łbie dziarę Burego, ja mam Che, to ty możesz mieć tego łobuza, myślisz, że mnie jeden z nielicznych zębów które mi zostały, zaboli przez to?,

  ale od wciskania kitów, wsadzania morderców, złodziei i pasożytów na trony,
  to ja mam tivi, ciebie do tego nie potrzebuję.

 13. Anonymous-X 17.02.2019 12:27

  Towarzyszu @robi1906 , weźcie jakieś krople na uspokojenie, bo wam serce padnie, albo coś innego bo komuniści chyba nie mają serc?

 14. Perun 17.02.2019 12:43

  robi1906 17.02.2019 12:13

  Myślałem,że jesteś tylko zwykłym matołem który niczego nie jest w stanie zrozumieć, ale z tobą jest gorzej boś ty bolszewik a z bolszewią się nie gada tylko stawia przed sądami polowymi, czego i tobie życzę.

 15. robi1906 17.02.2019 15:35

  hassasin, Henryk Cybulski, sprawdz sobie ten życiorys.

  Perunie, to, że ty będziesz strzelał (jak oczywiście będziesz mógł to robić legalnie, i w imieniu zszabrowanej żydowskiej władzy),
  to ja doskonale sobie z tego zdaję sprawę, jak sam piszesz, jesteś do tego uzdolniony i usprawiedliwiony.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.