Czy będą dopłaty?

Opublikowano: 27.03.2022 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2163

Wszystko wskazuje na to, że niedawna podwyżka stóp procentowych nie będzie ostatnią. W najbliższych miesiącach raty znów mogą wzrosnąć.

W tej sytuacji posłowie Lewicy zaproponowali wprowadzenie rocznych dopłat do raty kredytu na pierwsze mieszkanie w wysokości do 500 zł miesięcznie. Według projektu Lewicy dopłata do kredytu przysługiwałaby konsumentowi, jeżeli jego rata kredytu na dzień 1 lutego 2022 r. jest wyższa niż 30 proc. przeciętnego miesięcznego dochodu przypadającego na jednego członka gospodarstwa domowego i stanowi część odsetek należnych bankowi, równą dwóm punktom procentowym – a konsument spłaca w miesięcznej racie odsetkowej część odsetek stanowiących różnicę między odsetkami naliczonymi według umowy kredytu i kwotą dopłaty. Dopłata do kredytu byłaby udzielana przez okres nie dłuższy niż 12 miesięcy.

„To propozycja dla mniej zamożnych Polaków, którzy zaciągnęli kredyt na zakup swojego pierwszego mieszkania. Ustawa ma częściowo zrekompensować podwyżki stóp procentowych. Nasza propozycja daje ulgę i wytchnienie kredytobiorcom. Pierwszym aspektem ustawy jest sama dopłata do kredytu, która będzie się wahała do 300 do 500 zł w zależności od wysokości raty. Drugi aspekt to zamrożenie wskaźnika WIBOR, na którym są oparte kredyty hipoteczne” – oświadczył poseł Lewicy Tomasz Trela.

Projekt ustawy czeka w Sejmie na rozpoczęcie prac legislacyjnych. Pomysł tych dopłat opiera się na wykorzystaniu już istniejącej instytucji Funduszu Dopłat do Oprocentowania, który funkcjonuje od ponad roku – ale dotychczas dopłacał wyłącznie do kredytów przedsiębiorców. Posłowie Lewicy mówią, że oprócz pomagania uchodźcom, musimy też pomagać naszym obywatelom, bo jest bardzo dużo rodzin, które mają precyzyjnie określony preliminarz miesięcznych wydatków.

Dla wielu z nich wyższa rata kredytu o 500 zł to wybór, czy kupić dziecku parę butów, czy zapłacić ratę.

Autorstwo: AL
Źródło: Trybuna.info


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.