Czy Andrew Jackson zniknie z 20-dolarówki?

Opublikowano: 27.01.2016 | Kategorie: Historia, Polityka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 386

Republikański senator James Lankford z Oklahomy przedstawił w czwartek 21 stycznia 2016 roku rezolucję wzywającą do usunięcia z 20-dolarówki wizerunku prezydenta Andrew Jacksona z powodu antyindiańskiej polityki prowadzonej przez siódmego prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Andrew Jackson jako generał zdobył sławę wytaczając pierwszą wojnę przeciwko Indianom Seminole. Gdy został prezydentem, w 1830 roku zmusił Indian zamieszkujących południowo-wschodnie Stany Zjednoczone, w tym tzw. „pięć cywilizowanych plemion”, do opuszczenia ich ojczystych ziem i udania się w zabójczy marsz do dzisiejszej Oklahomy, w rezultacie którego zmarł średnio, co czwarty członek ludu Czirokez, a wielkie straty ponieśli również Czikasawowie, Czoktawowie i Krikowie. James Lankford tłumacząc treść przedłożonej rezolucji powiedział, że polityka Andrew Jacksona doprowadziła do „przymusowego przesiedlenia milionów i śmierci tysięcy amerykańskich Indian”. „Te nieludzkie przesiedlenie – stanowi jego zdaniem – rdzę na dumnej historii Stanów Zjednoczonych”.

Propozycja Lankforda ma związek z zapowiedzią sekretarza skarbu USA Jacka Lewa, który w czerwcu 2014 roku powiedział, że na amerykańskim banknocie powinna znaleźć się kobieta zasłużona dla historii Stanów Zjednoczonych. Zdaniem senatora z Oklahomy, Andrew Jackson powinien zostać zastąpiony przez kobietę. Mając to na uwadze Lankford wzywa obywateli USA, aby skontaktowali się z ministerstwem skarbu państwa, które planuje umieścić kobietę na 10-dolarowym banknocie. „Popieram historyczne uznanie amerykańskiej kobiety na banknocie 20-dolarowym oraz usunięcie Andrew Jacksona, ponieważ to on rozpoczął politykę usuwania, która zmusiła tysiące amerykańskich Indian do opuszczenia ojczyzny ich przodków” – podkreślił raz jeszcze Lankford w komunikacie prasowym.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: mccarvillereport.com, indiancountrytodaymedianetwork.com, indianz.com
Źródło: WolneMedia.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
supersebi900
Użytkownik
supersebi900

nie ma czegos takiego jak dumna historia USA-jak ją znam to same czarne karty mordów,ludobójstwa i rzezi Indian

Aaron Schwarzkopf
Użytkownik

Dla przypomnienia: Jackson to pierwszy i ostatni prezydent USA, który skutecznie przeciwstawił się próbom stworzenia już wówczas rezerwy federalnej. Może więc niekoniecznie o Indian chodzi?

Prometeusz
Użytkownik
Prometeusz

@Aaron Schwartzkopf:

Kubek w kubek to samo pomyslalem…! :)

Wszyscy amerykanscy prezydenci/dyktatorzy wojskowi, od pierwszego poczynajac, prowadzili ludobojcza polityke wobec Indian (a takze Murzynow oraz np. irlandzkich niewolnikow, szczegolnie w wiekach XVIII i XIX); skonczyli dopiero, kiedy skonczyli sie Indianie do eliminacji…

Grzechem Jacksona bylo wykonczenie pierwszego wielkiego, prywatnego banku centralnego w USA (poprzednik FEDu) – i za to musi zostac wymazany z pamieci hamerykanskiego spoleczenstwa…

agama
Użytkownik

Na dolarze to Werner von Braun, nazistowski naukowiec i obozowy ludobójca, lepiej zobrazowałby hypokryzję Ameryki. Patrzcie jaką NASA, dla której pracował, laurkę mu wystawiłał, przemilczając ohydne zbrodnie tego zwyrola:

http://history.nasa.gov/sputnik/braun.html

Najlepszy fragment:

“Von Braun is well known as the leader of what has been called the “rocket team,” which developed the V-2 ballistic missile for the Nazis during World War II. The V-2s were manufactured at a forced labor factory called Mittelwerk. Scholars are still reassessing his role in these controversial activities. ”

Niebawem pewnie doktory wybielą go , dowodząc jaki to on był zasłużony dla dobra ludzkości.

Takich przykładów można mnożyć. Jankesy rozpropagowali eugenikę (która przyszła z Anglii: http://www.dwr.org.pl/eugenika/index.php?option=com_content&view=article&id=76%3Aeugenika–miercionona-idea&catid=3%3Aeugenika2&Itemid=2&lang=pl ), po cichu wspierali nazistów, a dziś współpracują z ISIL. I najgorsze, że Niemcy znów biorą udział w tym syfie, realizując amerykańską politykę kontrolowanego niszczenia Europy za pomocą sztucznie wywołanej imigracji “uchodźców”.

BrutulloF1
Użytkownik
BrutulloF1

Rzeczywiście strasznie to pomoże wizerunkowi ultra-faszystowskiego państwa, które napada i niszczy oraz wyzyskuje inne niepodległe państwa a prawa i wolności własnych obywateli tak samo jak i własną konstytucję ma za nic.
Proponuję, żeby na 20-tkę dali Busha powiedzmy…jr-a. Wielkiego obrońcę demokracji w państwach arabskich i pogromcę tyranów. Tak wielkiego, że nie może pokazywać się w Europie bo by go zwinęli. http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114873,9060383,George_W__Bush_odwolal_wizyte_w_Szwajcarii__Bal_sie.html