Czy Andrew Jackson zniknie z 20-dolarówki?

Opublikowano: 27.01.2016 | Kategorie: Historia, Polityka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 8

Republikański senator James Lankford z Oklahomy przedstawił w czwartek 21 stycznia 2016 roku rezolucję wzywającą do usunięcia z 20-dolarówki wizerunku prezydenta Andrew Jacksona z powodu antyindiańskiej polityki prowadzonej przez siódmego prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Andrew Jackson jako generał zdobył sławę wytaczając pierwszą wojnę przeciwko Indianom Seminole. Gdy został prezydentem, w 1830 roku zmusił Indian zamieszkujących południowo-wschodnie Stany Zjednoczone, w tym tzw. „pięć cywilizowanych plemion”, do opuszczenia ich ojczystych ziem i udania się w zabójczy marsz do dzisiejszej Oklahomy, w rezultacie którego zmarł średnio, co czwarty członek ludu Czirokez, a wielkie straty ponieśli również Czikasawowie, Czoktawowie i Krikowie. James Lankford tłumacząc treść przedłożonej rezolucji powiedział, że polityka Andrew Jacksona doprowadziła do „przymusowego przesiedlenia milionów i śmierci tysięcy amerykańskich Indian”. „Te nieludzkie przesiedlenie – stanowi jego zdaniem – rdzę na dumnej historii Stanów Zjednoczonych”.

Propozycja Lankforda ma związek z zapowiedzią sekretarza skarbu USA Jacka Lewa, który w czerwcu 2014 roku powiedział, że na amerykańskim banknocie powinna znaleźć się kobieta zasłużona dla historii Stanów Zjednoczonych. Zdaniem senatora z Oklahomy, Andrew Jackson powinien zostać zastąpiony przez kobietę. Mając to na uwadze Lankford wzywa obywateli USA, aby skontaktowali się z ministerstwem skarbu państwa, które planuje umieścić kobietę na 10-dolarowym banknocie. „Popieram historyczne uznanie amerykańskiej kobiety na banknocie 20-dolarowym oraz usunięcie Andrew Jacksona, ponieważ to on rozpoczął politykę usuwania, która zmusiła tysiące amerykańskich Indian do opuszczenia ojczyzny ich przodków” – podkreślił raz jeszcze Lankford w komunikacie prasowym.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: mccarvillereport.com, indiancountrytodaymedianetwork.com, indianz.com
Źródło: WolneMedia.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
supersebi900
Użytkownik
supersebi900

nie ma czegos takiego jak dumna historia USA-jak ją znam to same czarne karty mordów,ludobójstwa i rzezi Indian

Aaron Schwarzkopf
Użytkownik

Dla przypomnienia: Jackson to pierwszy i ostatni prezydent USA, który skutecznie przeciwstawił się próbom stworzenia już wówczas rezerwy federalnej. Może więc niekoniecznie o Indian chodzi?

Prometeusz
Użytkownik
Prometeusz

@Aaron Schwartzkopf:

Kubek w kubek to samo pomyslalem…! :)

Wszyscy amerykanscy prezydenci/dyktatorzy wojskowi, od pierwszego poczynajac, prowadzili ludobojcza polityke wobec Indian (a takze Murzynow oraz np. irlandzkich niewolnikow, szczegolnie w wiekach XVIII i XIX); skonczyli dopiero, kiedy skonczyli sie Indianie do eliminacji…

Grzechem Jacksona bylo wykonczenie pierwszego wielkiego, prywatnego banku centralnego w USA (poprzednik FEDu) – i za to musi zostac wymazany z pamieci hamerykanskiego spoleczenstwa…

agama
Użytkownik

Na dolarze to Werner von Braun, nazistowski naukowiec i obozowy ludobójca, lepiej zobrazowałby hypokryzję Ameryki. Patrzcie jaką NASA, dla której pracował, laurkę mu wystawiłał, przemilczając ohydne zbrodnie tego zwyrola:

http://history.nasa.gov/sputnik/braun.html

Najlepszy fragment:

“Von Braun is well known as the leader of what has been called the “rocket team,” which developed the V-2 ballistic missile for the Nazis during World War II. The V-2s were manufactured at a forced labor factory called Mittelwerk. Scholars are still reassessing his role in these controversial activities. ”

Niebawem pewnie doktory wybielą go , dowodząc jaki to on był zasłużony dla dobra ludzkości.

Takich przykładów można mnożyć. Jankesy rozpropagowali eugenikę (która przyszła z Anglii: http://www.dwr.org.pl/eugenika/index.php?option=com_content&view=article&id=76%3Aeugenika–miercionona-idea&catid=3%3Aeugenika2&Itemid=2&lang=pl ), po cichu wspierali nazistów, a dziś współpracują z ISIL. I najgorsze, że Niemcy znów biorą udział w tym syfie, realizując amerykańską politykę kontrolowanego niszczenia Europy za pomocą sztucznie wywołanej imigracji “uchodźców”.

BrutulloF1
Użytkownik
BrutulloF1

Rzeczywiście strasznie to pomoże wizerunkowi ultra-faszystowskiego państwa, które napada i niszczy oraz wyzyskuje inne niepodległe państwa a prawa i wolności własnych obywateli tak samo jak i własną konstytucję ma za nic.
Proponuję, żeby na 20-tkę dali Busha powiedzmy…jr-a. Wielkiego obrońcę demokracji w państwach arabskich i pogromcę tyranów. Tak wielkiego, że nie może pokazywać się w Europie bo by go zwinęli. http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114873,9060383,George_W__Bush_odwolal_wizyte_w_Szwajcarii__Bal_sie.html