Czujniki elektromagnetyczne badają Yellowstone

Opublikowano: 10.11.2016 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 332

7 listopada naukowcy z USGS, University of Wyoming i University of Aarhus w Danii, rozpoczęli nowe badania, które zapewnią niespotykany widok skorupy ziemskiej pod Parkiem Narodowym Yellowstone. Z pomocą specjalnych czujników elektromagnetycznych (HEM) podwieszonych do helikopterów, eksperci zamierzają dokonać dokładnego mapowania całej okolicy zawierającej niebezpieczny gorący punkt z kaldera wulkaniczną.

Loty będą prowadzone w ciągu najbliższych dwóch do czterech tygodni. Dzięki metodzie elektromagnetycznej, może się udać dokładnie ustalić regiony ciepłej i zimnej wody, występowanie pary, gliny i różnych skał. Mimo, że gorące źródła i gejzery można zaobserwować na powierzchni wulkanu, ich struktura podziemna jest słabo poznana.

Badanie za pomocą HEM, SkyTEM może dostarczyć nowe spojrzenie na system podpowierzchniowych wód hydrotermalnych Yellowstone. Będzie można zobaczyć miejsca występowania gorącego błota, wentów parowych i kraterów po eksplozjach. Eksperci mają nadzieję, że zjawiska te uda się zeskanować do głębokości ponad 300 metrów.

Nisko latające śmigłowce będą podróżować po wstępnie zaplanowanych trasach z naciskiem na korytarz Mammoth-Norris, w północnej części jeziora Yellowstone, oraz górny i dolny basen gejzerów. Nowe obserwacje połączone z istniejącymi danymi geofizycznymi, geochemicznymi i geologicznymi, pomogą naukowcom w zamknięciu znacznej luki w wiedzy na temat systemu hydrotermalnego kaldery superwulkanu Yellowstone i znajdującego się poniżej systemu magmowej.

Na podstawie: YellowstoneInsider.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o