Czesi przyjeżdżają do Polski po tańsze zakupy i gaz

Opublikowano: 26.08.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 983

Czesi często przyjeżdżają do Polski, aby zaoszczędzić na różnych towarach. W miejscowości Istebna na południu Polski parking w sklepie spożywczym jest często zajmowany przez czeskie samochody, a kierowcy przyjeżdżają z miejscowości oddalonych o 17 kilometrów. Jeden z polskich reporterów widział, jak Czesi w większości mieli swoje wózki sklepowe wypełnione nabiałem, mięsem, wędlinami i napojami gazowanymi.

Dwóch Czechów, Vaclav i Jana, powiedziało, że przekraczają granicę od wiosny, kiedy polskie władze obniżyły VAT na wiele produktów. „Powiedziano nam, że okazje skończą się w lipcu, ale Polacy przedłużyli zniżki. Nadal możemy tu robić zakupy”.

W mediach społecznościowych Czesi wymieniają się informacjami o tym, gdzie znaleźć najtańsze produkty, takie jak materiały budowlane, okna, garnitury, nagrobki i karma dla zwierząt. Przygraniczne miasto Cieszyn to miejsce, w którym mieszkańcy Czeskiego Cieszyna, czeskiej części miasta, przekraczają granicę nawet na codzienne zakupy.
Czesi oszczędzają

Każde tankowanie wykonane w Polsce pozwala Czechom zaoszczędzić od 8,50 do 17 euro (40-80 złotych) w zależności od pojemności baku samochodu. Poradniki pokazujące gdzie i jak uzyskać najniższą możliwą cenę na polskich stacjach benzynowych można znaleźć w internecie. Stacje benzynowe w polskim Boguminie oferują nawet możliwość płacenia w koronach czeskich. Dodatkową zachętą dla klientów z Czech jest niska cena papierosów, nawet kupowanych na stacji benzynowej.

Jeden ze znanych praskich ekonomistów, Łukasz Kovanda, oblicza, że ​​przedłużona obniżka VAT w Polsce oznacza, że ​​Czesi oszczędzają około 32 euro na podróż. Dla wielu z nich dojazd i zakupy to zaledwie około 20 minut. „To się nie zmieni do końca roku”.

Popularność polskich stacji benzynowych i sklepów przywołuje wspomnienia sprzed 40 lat, kiedy czeskie sklepy przy granicy zmagały się z falami kupców z Polski. Jeden z czeskich internautów napisał w mediach społecznościowych: „Sytuacja się odwróciła. Polacy plądrowali nasze sklepy. Kupowali wszystko, czekoladę, wodę i zostawili puste półki. Teraz idziemy do nich. Nic w tym złego. Biznes to biznes”.

Autorstwo: Michał Waligóra
Na podstawie: Remix News, TVP
Źródło: MediaNarodowe.com

8

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Szwęda 26.08.2022 13:04

    Trochę to bezczelne: “plądrowali” znaczyłoby kradli, a Polacy nie kradli tylko kupowali i nabijali kabzę Czechiczkom przez co rozkręcali ich gospodarkę.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.