Czescy archeolodzy odkryli najstarszy znany alfabet Słowian

Opublikowano: 13.02.2021 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1439

Najstarszym, potwierdzonym archeologicznie zapisem Słowian mogą być runy starogermańskie, o czym świadczy znalezisko dokonane przez czeskich archeologów. W czeskiej miejscowości Lány-Břeclav znaleźli wpisane żebro zwierzęce obok ceramiki typu praskiego, kojarzonej z wczesnymi Słowianami. To unikalne znalezisko dostarcza najwcześniejszych dowodów używania systemu pisma wśród Słowian. Archeolodzy z MU opublikowali swoje odkrycia w „Journal of Archaeological”.

Kość jest wyryta germańskimi runami i dlatego nie jest napisana głagolicą, która wcześniej uważana była za pierwszy system pisma używany wśród Słowian. Runy są powszechnie uważane za pismo starożytnych Germanów, które było używane przez pierwsze 12 wieków naszej ery. Runy były rzeźbione w drewnie, kościach lub kamieniach.

Dopiero później, zostały one zastąpione alfabetem łacińskim, który rozprzestrzenił się wśród narodów Europy Północnej. „Do tej pory uważano, że pierwszym alfabetem słowiańskim był alfabet głagolicy, stworzony przez bizantyjskiego misjonarza Cyryla w IX wieku. Nasze znalezisko faktycznie poddaje tę ideę w wątpliwość” (możliwe, że głagolicę oparto na starszym alfabecie słowiańskim, który zaginął – przypis WM).

Według założeń archeologów, znalezisko może pochodzić z okresu 624-659 roku n.e. Jak twierdzi Jiří Macháček z Katedry Archeologii i Muzeologii Wydziału Artystycznego UAM, odnalezienie kości z runami zmienia niektóre z dawnych uproszczonych poglądów na temat migracji ludów. Jego zdaniem, plemiona germańskich Longobardów prawdopodobnie nie opuściły od razu terytorium Europy Środkowej. Najprawdopodobniej, niektóre z tych plemion, mogły mieszać się z przybyłymi tu Słowianami i podlegać wzajemnemu wpływowi.

Robert Nedoma, ekspert języków germańskich z Uniwersytetu Wiedeńskiego, zidentyfikował inskrypcję, która miała być napisana w starszym Futharku. Był to język używany przez germańskojęzycznych mieszkańców Europy Środkowej od II do VII wieku n.e. Starszy alfabet Futhark składa się z 24 run, z których siedem ostatnich zostało wpisanych na niedawno odkrytym fragmencie żebra. Pojawiła się opinia, że na kości znajdował się niegdyś cały alfabet i służyła ona za pomoc w nauce języka. Gdy naukowcy zakończą swoje badania nad kością, runy zostaną wystawione publicznie na Uniwersytecie Masaryka.

Na podstawie: ScienceDirect.com
Źródło: InneMedium.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
robi1906
Użytkownik

Oczywiście że Germanie, jakże może być inaczej skoro to Germanie wtłukli nam do głowy że gdy Oni już chodzili w zbrojach to my lataliśmy z gołymi du..mi i drapaliśmy się tylko po jajach od tego ruchania, bo wiadomo, że Germańców pogoniliśmy tylko dlatego, że dzietnością ich pokonaliśmy (naprawdę tak piszą Poliniacy na zamówienie, wcale nie kpie)

A i gdyby ktoś poczuł (np, tak jak ja) że mam rozum i niby dlaczego mam uważać się za gorszego od Szwaba, to i na to znajdą wytłumaczenie,
bo przyjęlismy żyda za boga, o to dlaczego.

I tylko dzięki temu mamy sprawność intelektualną, więc to oczywista oczywistość,
że wszystko co znajdą z pisma, z żelaza, bumeranga, czy rysunku wozu, to musi być Germańskie, no bo czyje inne?, małp gołodupiastych przed chrzestem Sławianami nazwanych?.

Szwęda
Użytkownik
Szwęda

Czesi już za czasów prasłowiańskich kręcili z Niemcami.

robi1906
Użytkownik

A odpowiesz mi Szwędo, dlaczego zwalasz na Czechów, Piastowskie kurestwo?.