Część przedsiębiorców nie przestrzega stawki minimalnej

Opublikowano: 01.05.2017 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 202

Państwowa Inspekcja Pracy poinformowała, że w blisko jednej czwartej skontrolowanych dotychczas przedsiębiorstw dochodziło do nieprawidłowości w sprawie stosowania godzinowej stawki minimalnej, która obowiązuje od początku bieżącego roku. Kontrole przeprowadzono dzięki prowadzonej przez „Solidarność” akcji „13 zł… i nie kombinuj”, zachęcającej pracowników do informowania o łamaniu prawa przez ich pracodawców.

We Wrocławiu odbyła się wspólna konferencja prasowa Głównego Inspektora Pracy Romana Giedrojcia oraz przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy, którzy przedstawili wyniki dotychczas przeprowadzonych kontroli w ramach akcji „13 zł… i nie kombinuj”, zachęcającej pracowników do informowania o nieprawidłowościach przy stosowaniu ustawowej minimalnej stawki godzinowej. Ogółem przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy odbyli 3 tys. inspekcji i stwierdzili nieprawidłowości w 28 proc. skontrolowanych przedsiębiorstw.

Wśród najczęściej występujących nieprawidłowości wymieniono brak w umowach zapisów regulujących sposobu potwierdzania liczby godzin pracy, brak ewidencji tych godzin, nieprzechowywanie dokumentów potwierdzających liczbę przepracowanych godzin, a nawet nieprzestrzeganie prawa w kwestii wypłacania wynagrodzeń przynajmniej raz w miesiącu. Z wyżej wymienionych powodów kontrolerzy wydali 1100 wniosków, 133 ustnych poleceń, nałożyli 43 mandaty karne na kwotę 55 tys. zł, skierowali 14 wniosków do sądów oraz zastosowali 42 środki oddziaływania wychowawczego.

Ponadto kontrole wykazały, że w przypadku 9 proc. przedsiębiorstw zaniżało minimalną stawkę godzinową, co uderzyło w blisko 4 tys. pracowników. Sama Państwowa Inspekcja Pracy otrzymała sygnały na temat zaniżania tych wynagrodzeń od 400 zleceniobiorców, a także 600 podobnych informacji od Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Giedrojć komentując rezultaty kontroli wyraził nadzieję, że dzięki determinacji mediów i związków zawodowych odsetek ten zacznie maleć.

Szef „Solidarności” podkreślił natomiast, że prowadzona przez związek akcja nie miała na celu nikogo karać, ale by osiągnąć cel prewencyjny. Duda zwrócił przy tym uwagę, iż liczba pracodawców zaniżających minimalną stawkę godzinową nie była wielka, a więc większość pracodawców dostosowała się do wymogów ustawy.

Na podstawie: Forsal.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
polach
Użytkownik
polach

Apel aby utrzymać portal!!!
Nie rozumiem dlaczego jest nas tyle koło 2000 użytkowników ma konta, czytają ludzie artykuły, komentują macie tu wszystko Video , Radio za free itp, a kilka pln żal wpłacić aby WM działało nadal??? co z wami ??? A Admin siedzi i pracuje od 10 lat i nadal co raz musi robić apele aby portal nie padł!!! dziś wpłaciłem 44 pln a wy ile?Jak bym miał więcej kasy to bym co mc cały koszt pokrył, bo mi wstyd za was.( prócz tych co to rozumieją i dają ile mają)

Sława!!!