Część Polaków przyjmujących Ukraińców nie dostanie pieniędzy

Opublikowano: 14.05.2022 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1177

Wiele osób przyjmujących ukraińskich uchodźców szczególnie na początku wojny nie otrzyma pieniędzy z budżetu państwa. Powodem jest niewyrobienie numeru PESEL przez sporą część osób przybyłych do Polski po 24 lutego. Uważały one bowiem, że albo zostaną w Polsce tylko na krótko, albo nie chciały tracić dostępu do możliwości otrzymania świadczeń socjalnych w państwach zachodnich.

„Dziennik Gazeta Prawna” pisze o pierwszych osobach, które nie otrzymają zapowiadanych przez rządzących świadczeń na udzielenie schronienia Ukraińcom. Zgodnie ze specjalnymi przepisami dotyczącymi pomocy uchodźcom, Polacy udostępniający swoje nieruchomości mieli otrzymać 40 złotych dziennie na każdego goszczącego u siebie uchodźcę.

Problem pojawia się jednak zwłaszcza w przypadku osób goszczących obywateli Ukrainy szczególnie na początku wojny. Przybysze zza wschodniej granicy często nie składali bowiem wniosku o nadanie im numeru PESEL, a to właśnie on uprawnia do otrzymania wspomnianej wypłaty.

Na ogół Ukraińcy spodziewali się, że szybko wrócą do swoich domów, ale część myślała o wyjeździe dalej na Zachód. Osoby należące do tej drugiej grupy obawiały się, że otrzymanie polskiego numeru PESEL będzie równoznaczne z utratą szansy na korzystanie ze świadczeń socjalnych w innych europejskich państwach.

W rozmowie z gazetą Katarzyna Tynkowska, zastępca dyrektora Gdańskiego Centrum Świadczeń, stwierdza wprost, że spora grupa mieszkańców Gdańska nie otrzyma więc świadczenia. Ich goście wyjechali już bowiem z Polski, a osoby udzielające im gościny nie mają już z nimi kontaktu.

Na podstawie: GazetaPrawna.pl
Źródło: Autonom.pl

10

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. AlbertW41 15.05.2022 03:11

    I bardzo dobrze ci ktorzy zobowiazali sie pomoc powinni liczyc sie z tym ze nie kazdy godzi sie aby wydawac publiczne pieniadze na pomoc tylko Ukraincom. Sa uchdzcy z innych krajow ktorzy przebywaja w naszym ktraju a siedza w obozach. Niedawno wypowiadala sie Ukrainka na ten temat. Wspominala ze ukrainscy lwowianie wynajmuja uchodzcom mieszkania ale za zaplata czesto w dolarach. Ale jezeli sami ukraincy tak traktuja swoich braci to dlaczego my mamy postepowac inaczej. Jak jestes frajerem to pomagaj i nie placz. A teraz sprobuj pozbyc sie niechcianego goscia ze swojego mieszkania. Powodzenia.

  2. Rafik4891 15.05.2022 14:16

    Tj AlbertW41 napisal. Powodzenia 🙂

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.