Czego chcecie od Che?

Opublikowano: 26.01.2018 | Kategorie: Historia, Polityka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 485

„Mamy tak złe, tragiczne doświadczenia z tymi ustrojami, że nie chce się wierzyć, że znajdują się Polacy, którzy chodzą ze znaczkami Che Guevary czy chwalą Hitlera. To dla mnie niezrozumiałe, związane już chyba z jakimiś problemami psychicznymi” – ogłosił prokurator krajowy Bogdan Święczkowski przy okazji tłumaczenia się z tego, co Ziobrowa prokuratura zrobi z neonazistami uganiającymi się po polskich lasach.

Jako ludzie lewicy do tego stopnia przyzwyczailiśmy się do histerycznej agresji polskiej prawicy wobec wszystkiego, co jest związane z naszą tradycją i wartościami – że właściwie przestaliśmy na to reagować. Tym razem jednak jako posiadaczka nie tylko znaczka, ale i tatuażu z El Che, pragnę zaapelować do Święczkowskiego i wszystkich jego ideowych pobratymców: trzymajcie swoje brudne brunatne łapska z daleka od bohatera, tchórzliwie zamordowanego przez siepaczy boliwijskiej junty na żołdzie CIA.

Wojna z kultem Che uprawiana przez polską prawicę opiera się na nieuctwie i łgarstwach. Podręcznikowym przykładem tego typu propagitu jest zeszłoroczny tekst w tygodniku „Do rzeczy”. „Che Guevara był masowym mordercą. Sadystycznym zwyrodnialcem, który z zimną krwią eksterminował “wrogów ludu”” – informuje na wstępie Piotr Zychowicz (wybitny historyk, który wsławił się opinią, że w 1939 r. Polska powinna była zawrzeć pakt z Hitlerem i razem uderzyć na Związek Radziecki). Ten ton obowiązuje we wszystkich wypowiedziach polskich prawicowców na temat El Che – i wszędzie jest tak samo niepodparty faktami.

Dla porządku: Guevara był „mordercą” w tym samym stopniu, w którym byli nimi żołnierze Armii Krajowej. Wykazywał się bezwzględnością w walce z wielokrotnie silniejszym i równie bezwzględnym wrogiem – co czasami oznaczało także wykonywanie wyroków na zdrajcach i konfidentach. Tak działa wojna, którą polska prawica wielbi wszak i celebruje.

Natomiast jest całkowitym łgarstwem stwierdzenie, iż w porewolucyjnej Kubie Che „wydawał wyroki śmierci”. Jako komendant więzienia La Cabaña miał przywilej stosowania prawa łaski wobec osób skazanych na śmierć przez trybunał rewolucyjny sądzący ludzi reżimu Batisty – przywilej, z którego wedle różnych danych korzystał szeroko lub wręcz przeciwnie – niechętnie. Warto jednak mieć świadomość, o jaki trybunał chodzi.

W porewolucyjnej Kubie powołano 2 trybunały do sądzenia zbrodniarzy Batisty. Pierwszy, przeznaczony dla żołnierzy, policjantów i członków sił specjalnych, wzorowany na Trybunale Norymberskim, rzeczywiście wydawał wyroki śmierci; drugi, przeznaczony dla cywilów – nie. Reżim Batisty był jednym z najbardziej zbrodniczych i skorumpowanych reżimów Ameryki Łacińskiej – a to doprawdy twarda konkurencja. Jego znakiem firmowym, poza bliskimi związkami z amerykańską mafią, było torturowanie i masowe egzekucje osób, także nieletnich, podejrzewanych o antyrządowe postawy. Symbolem Batisty są setki trupów, dyndających na miejskich latarniach ku przestrodze potencjalnych przeciwników władzy. W rządowym amerykańskim raporcie z 1969 r. liczbę ofiar reżimu ocenia się na 20 tysięcy.

Z drugiej strony – liczba egzekucji wykonanych z decyzji trybunałów rewolucyjnych pozostaje sporna, ale poważni historycy zgadzają się, że mieści się ona między 200 a 700; na całej Kubie w ciągu trzech porewolucyjnych lat. Liczba wyroków śmierci na ludzi Batisty, zatwierdzonych przez Che w ciągu pięciu miesięcy, kiedy był formalnie komendantem więzienia La Cabaña (z czego 3 miesiące przebywał poza Kubą), waha się od 55 do 105, w zależności od tego, czy autorzy przypisują mu także odpowiedzialność za rozstrzelania wykonane pod jego nieobecność. I oczywiście, patrząc na to dzisiejszymi oczami, każdy wyrok śmierci, także wykonany na zbrodniarzu, jest zbrodnią dokonaną przez państwo. Ale trzeba też pamiętać, że mówimy o czasach, gdy kara śmierci była w powszechnym użyciu, a do tego o kraju właśnie wyzwolonym spod krwawego reżimu, gdzie nastroje ludu groziły doraźnymi linczami, jeśli władza nie przejmie kontroli nad karaniem zbrodniarzy. Kogo mianowicie Che wysłał na śmierć?

Jon Lee Anderson, amerykański publicysta i korespondent wojenny, autor rzetelnej i bardzo wysoko ocenianej biografii Guevary, napisał: „Jak dotąd nie udało mi się znaleźć ani jednego wiarygodnego źródła, dokumentującego przypadek, w którym Che stracił »niewinnego«. Osoby, których stracenie Guevara zatwierdzał, były skazane za zbrodnie, z zasady karane śmiercią w czasach wojny i okresach powojennych: dezercję, zdradę, gwałt, tortury, morderstwa. A szukałem – dodam – przez 5 lat, także w środowiskach antycastrowskich imigrantów w Stanach”.

Oczywiście obsesyjna nienawiść naszej krajowej prawicy wobec międzynarodowego symbolu lewicowego heroizmu niezależna jest od faktów. Ale nie macie wrażenia, że tak naprawdę podszyta jest zazdrością? Dlaczego jakiś czerwony przybłęda z dzikiego kraju 50 lat po śmierci budzi podziw i uwielbienie milionów ludzi na całym świecie, a nasi wspaniali bohaterowie nie? Dlaczego to brodaty smolisty ryj w berecie stał się uniwersalnym symbolem niezłomnej walki, a nie, dajmy na to, gładko ogolone błękitnookie oblicze rotmistrza Pileckiego?

Autorstwo: Agnieszka Wołk-Łaniewska
Źródło: Nie.com.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

30
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Hassasin
Użytkownik
Hassasin

Marksizm to zło które, ZAWSZE prowadzi do ludobójstwa. Obojętne jak romantyczny i szlachetny jest/był Che. Jest/był o piewcą morderczej idei. Koniec tematu !

maj cher
Użytkownik
maj cher

Jeżeli myśląc zero-jedynkowo jak Hassasin, to słusznie,że ludzie wybierali Che a nie Batistę.

skrzypkima
Użytkownik
skrzypkima

Obawiam się, że jest pamiętany i rozpoznawany przede wszystkim dlatego, że jakiś czas po jego śmierci koncerny odzieżowe zwietrzyły okazję zarobku na jego wizerunku.
Wyprodukowanie milionów podkoszulków z jego podobizną spowodowało efekt kuli śnieżnej.

mr_craftsman
Użytkownik
mr_craftsman

amerykańscy komunistyczni dziennikarze romansowali z mitem Che dość intensywnie, dlatego ich opinie są akurat najmniej wiarygodne.

natomiast sadyzm i strzelanie do kobiet i dzieci to już z doniesień bliskich współpracowników Che…no ale pewnie też byli zazdrośni ;>

robi1906
Użytkownik

mr_craftsman
ja mam również tatuaż Che na prawym ramieniu,
co mi powiesz?,
że nie wiem co mam, bo chwalę mordercę dzieci i kobiet!.

Ja mam na sobie symbol człowieka który walczył z korporacjami, bankami i lichwą,
ja mam na sobie symbol człowieka który zginął za swoje ideały,
a co ty mi wciskasz?,
kogo reprezentujesz?.

Banki, Lichwę, korporacje, feudalizm niewolniczy, co ty reprezentujesz?,
no pochwal się,
katolickie niewolnictwo, fizyczne i duchowe, które udaje polski patriotyzm?.

no odpowiedz to mi,
czcicielowi bezlitosnego, oszalałego bez mała bolszewickiego mordercy
(z twoim bezrozumnym podziałem na ludzi i świat).

Przepraszam, pierwszym moim wrogiem ma zostać Hassasin,
to on, nakręca spiralę.

Konter
Użytkownik
Konter

Widzę że temat tatuażu znowu powraca, haha.

tikale
Użytkownik
tikale

To ze go ubili to dobrze, nie miał czasu pokazać na co go jeszcze stać. A to czy ktoś sobie wydzierga jakiegoś faszyste, czy komucha powinien być traktowany przez prawo tak samo. Komuniści powini być szczególnie tepieni bo jak widać jest ich sporo i maja dużo sympatyków. A wymordowali 5 razy tyle ludzi .

lboo
Użytkownik
lboo

@tikale: To nie ideologie zabijają a ludzie.
I jeżeli ktoś da się wciągnąć w jakąś ideologię tak że jest w stanie w jej imię zabijać to dalej jest czyn popełniony przez tego człowieka. I tylko jego podatność na manipulacje, skłonność do przedkładania swojego własnego światopoglądu nad światopogląd innych jest przyczyną że ktoś krzywdzi innego w imię tego w co wierzy. I nie ma znaczenia w co wierzy, można zabijać dla komunizmu, można dla kapitalizmu, można dla katolicyzmu, można dla islamu, czy nawet buddyzmu.
Praktycznie każdy ma jakieś predyspozycje do pewnych schematów myślowych i sprytny manipulator jest w stanie znaleźć taką idę która dokładnie wpasuje się w dany schemat myślenia. I to od człowieka zależy co jest w stanie zrobić dla idei w która wierzy.
Na przykładzie: ktoś podający się za komuchów dokonuje zamachu, giną niewinni ludzie. Potem spotykasz tym razem prawdziwych komuchów demonstrujących przeciw ideom które wyznajesz. Tak akurat się składa że jesteś z kolegami w przewadze liczebnej i nikt inny nie widzi zajścia. Sam sobie odpowiedz co zrobisz człowiekowi o którym wiesz tylko tyle że nie zgadza się z Twoimi poglądami.

To nie science fiction, takie rzeczy się działy. Np. operacja gladio.

Są tacy manipulatorzy dla których jesteśmy tylko stadem baranów które można “skłonić” praktycznie do wszystkiego i zrobią to własnymi rękami.
Sam zdecyduj czy chcesz należeć do tego stada.

Fenix
Użytkownik
Fenix

Ja zawsze wychodzą z założenia że o człowieka wielkości świadczy dzieło jego ,pozostawione potomnym i służące potomnym.

Fenix
Użytkownik
Fenix

@Atos ” lecz by przypomnieli sobie, że są w pierwszym rzędzie katolikami, a potem dopiero ”
Lecz by ludzie przypomnieli sobie , że są w pierwszej kolejności ludźmi !
Człowiek dla człowieka, zawsze Bóg w osobie Ja !

robi1906
Użytkownik

Może zacznę od ogółu do szczegółu, tysiąc lat temu, Słowianie mieli wspólną własność, była równość, można powiedzieć komuniści pełną gębą, czy taka jest prawda?,
oczywiście że nie,
komunizm bolszewicki to wymysł, nic takiego w przyrodzie nie istnieje.

Idee wolności, równości i praw, miały tego pecha, że spotkały na swojej drodze żydów (podobnie jak faszyzm spotkał na swej drodze Szwabów).

porównywanie Che, Fidela i wielu innych, do bolszewików,
jest co najmniej niewiedzą,
a mówiąc dosadniej jest po prostu agenturalną działalnością żydowską,
która ma zoohydzić każdy przejaw walki o lepszy los ludzi, walkę o godne życie.

Jeśli ja mówię,
walczmy o nasz kraj i uczyńmy go sprawiedliwszym w sensie sprawiedliwości społecznej, to tym samym staję się komunistą, a to się równa bolszewik, a to się równa mordowanie polskich patriotów.
Proste i skuteczne działanie,
ale to tylko propaganda żydów i ich panów lichwiarzy.

Prawda jest inna,
ja apeluję wróćmy do słowiańszczyzny,
wrócmy do praw i do wspólnego dzielenia się naszym dobrem jakim jest nasz kraj, to nie jest żaden komunizm,
tak jak powtórzę to jeszcze raz,
z Che był taki komunista, jak ze mnie chińska baletnica.

Kościół, koścół jest takim samym zdrajcą naszego narodu jak: Jaruzelski, Kiszczak i Wałęsa,
to kościół chował żydów z kor-u, i wtedy już nie wołali,
“to żydzi wydali Jezusa na śmierć”, o nie,
to już byli bojownicy “o wolną Polskę”, wolną od komunizmu.
Tu już biskupów nie gryzł w zęby żyd Bujak, nie,
to był bohater,
a żeby ich szlag jasny trafił,
kiedy miałem kilkanaście lat codziennie latałem do kościoła, swojej mamie mówiłem że zostanę księdzem, cieszyła się jak ta głupia,
kler to szmalcownicy chędożeni.
Oby zdechli w tym swoim piekle którym straszą te swoje “owce”.
Dla własnych zysków, sprzedali i zdradzili Polskę.
Dobrze wylałem swoje żale,

a teraz poprosiłbym żeby komunistów nie utożsamiać z mordercami,
wielu było takich, którzy chcieli poprawić los ludzi,
a teraz propaganda żydowska wmawia nam, że to “komuniści”,
to komuniści mordowali, a żydów tam w ogóle nie było!:
to Polacy mordowali polaków, to Rosjanie mordowali rosjan, to Węgrzy mordowali węgrówi, to że “che” mordował kubańczyków itd i itp.

Oto spisane ręką Węgra dziennik (i to nie jest żydożerca),
Sandor Marai, oto co napisał, “Dziennik 1943-1948”, str 449, cytat,
i tu naprawdę skupcie się, to są mądre słowa, warte zapamiętania do końca życia.

“Nie rozumiem ich taktyki, to znaczy, rozumiem, ale nie mogę jej przyjąć do wiadomości. Węgierskie kierownictwo partyjne składające się z komunistów żydowskich,
podaje narodowi bolszewizmw tak ogromnych dawkach, jakby prowadziło badania na zwierzętach.
Biologia i patologia uczy, że to zawsze wywołuje reakcję, organizm broni się przeciw silnej dawce zaszczepionej trucizny, nawet wówczas, gdy stosuje się ją w celach leczniczych, i wytwarza przeciwciała, które to przeciwciała obecny słownik polityczny nazywa reakcją… Na dłuższą metę oddziaływanie małej dawki jest większe, bo spotyka się ona z mniejszym oporem zaatakowanego organizmu,
ale ta homeopatyczna metoda jest dla bolszewickich felczerów za powolna,
więc odnoszą się do nie z niechęcią.
Oni nie chcą osiągnąć skutku w dalszej perspektywie, chcą brutalnego i radykalnego oddziałania, jak najbardziej chcą reakcji, by mieć podstawę i pretekst do zwiększania porcji wstrzykiwanej trucizny,
choćby do dawki śmiertelnej”.

koniec cytatu.

Konkludując, co ma Che wspólnego z bolszewikami?,
nic.

Perun
Użytkownik
Perun

robi1906 26.01.2018 20:12

“a czym się różni nasza walka o odzyskanie kraju, z walką kubańczyków?,
(AK to przeszłość, chodzi mi o terazniejszość).”

Walka kubańczyków – niczym, ale walka El comandante Che to już wszystkim. My chcemy silnego, suwerennego kraju, rządzonego przez Polaków i dla dobra Polaków a Che walczył o zwycięstwo komunizmu który z definicji jest kosmopolityczny, zbrodniczy i opiera się na terrorze i grabieży oraz dąży do ekspansji za wszelką cenę. Nawet zawsze biedna Cuba eksportowała rewolucję do innych krajów Ameryki Łacińskiej a nawet Angoli, co musiało sporo kosztować i odbywać się kosztem wlasnych obywateli, więc proszę cię Robi, nie porównuj tych dwóch rzeczy bo mają się one jak pięść do nosa.
Identycznie pojechała autorka do której miałem pewien sentyment do tej pory, porównywać żołnierzy oddających życie za kraj i wolność – bez podtekstu żadnych ideologi z bojownikiem komunizmu to już jazda po bandzie, myślałem,że ma pani więcej rozumu pani Agnieszko.
Druga sprawa to Zychowicz, teoria o możliwości wspólnego ataku Polski i Hitlera na Sowietów nie należy do niego tylko do nieżyjącego już prof. Pawła Wieczorkiewicza, Zychowicz udowodnił tylko taką możliwość w książce “Pakt Ribbentrop-Beck”. Moim zdaniem świetna, ale jak zwykle zmarnowana szansa Polski na w miarę łagodne przetrwanie IIwś.

Atos 26.01.2018 20:52

To zaczęło się dużo wcześniej, np. takie kwiatki:
Piotr Skarga, IV kazanie sejmowe
” Wszytki prawa wasze i sejmy wasze na to naprzód obracajcie, aby chwała Boża katolicka była obroniona i rozmnożona.” albo jeszcze lepiej:
“Pierwej Kościoła i dusz ludzkich bronić aniźli ojczyzny. Pierwej o chwałę Bożą zastawić się niźli o cześć świecką. Pierwej wiecznej ojczyzny nabywać niż doczesnej”

Od kontrreformacji rozpoczął się upadek Rzeczpospolitej, w szale walki o władzę, katolicy dobili wszystko co jeszcze żyło w narodzie ze słowiańszczyzny.

Perun
Użytkownik
Perun

Robi1906 27.01.2018 18:03

„porównywanie Che, Fidela i wielu innych, do bolszewików,
jest co najmniej niewiedzą”
„tak jak powtórzę to jeszcze raz,
z Che był taki komunista, jak ze mnie chińska baletnica”

To poczytaj:
„My marksiści, uważamy, że współistnienie narodów nie jest równoznaczne z pokojowym współistnieniem między wyzyskiwanymi a wyzyskiwaczami, między ciemiężcą i ciemiężonym.”
„Powiedz Fidelowi, że moja klęska nie oznacza końca rewolucji…..”
„Kraje socjalistyczne maja moralny obowiązek zakończyć milczącą współpracę z wyzyskującymi krajami Zachodu”
„Rewolucja musi być dziełem poza wszelka miarą, spaleniem wszystkiego co było przed nią… Jeśli ludzkość ma kiedykolwiek uciec od swej nędzy, istnieje tylko jedna metoda: zniszczenie wszystkiego w ogniu i krwi… Nie ma żadnej innej drogi, żadnej innej nadziei.”

Chcesz więcej? Proszę:
https://pl.wikiquote.org/wiki/Ernesto_Guevara

Tak mówią ci którzy walczą o wolność kraju i narodu? Pokaż mi takie cytaty z ust żołnierza września, AK albo powstańca. Nie bądź naiwny Robi.

robi1906
Użytkownik

perun,
Che nie był żadnym komunistą, porównywanie go do Lenina, to co najmniej nietakt,
wybaczam ci, bo jesteś karmiony kłamstwami (ale to też ma swoje granice, napisałeś kilka ciekawych rzeczy o Słowianach, więc dlatego piszę do ciebie żebyś to zrozumiał).

Znajdz sobie sam jak “che” dołaczył do Fidela, co tam znajdziesz?, to że chcą połączyć siły, z całą ameryką południową,

ja również chcę połączyć siły ze słowianami z Białorusi i Ukrainy, i co?, ja też jestem bolszewikiem?, chłopie opamiętaj się.

Perun
Użytkownik
Perun

No właśnie! opamiętaj się!
Nie jestem karmiony kłamstwami tylko we wczesnej młodości też byłem zachwycony Che i stąd moja wiedza o nim, ale:

“Kto za młodu nie był socjalistą, ten na starość będzie sk..wysynem, ale kto na starość socjalistą pozostał, ten jest po prostu głupi” – Otto von Bismarck

i dlatego analizując tę wiedzę dziś wiem,że komuchem był jakich mało!
Gwoli sprawiedliwości – nigdy nie porównałbym go do Stalina, Lenina, Dzierżyńskiego czy Trockiego, zupełnie inny wymiar człowieka.

“Znajdz sobie sam jak „che” dołaczył do Fidela, co tam znajdziesz?, to że chcą połączyć siły, z całą ameryką południową”

W celu? W celu eksportu rewolucji komunistycznej, kropka!

“ja również chcę połączyć siły ze słowianami z Białorusi i Ukrainy, i co?, ja też jestem bolszewikiem?”

Nie, nie jesteś. Jesteś karmiony kłamstwami z Brukseli, szkoły frankfurckiej i innych ośrodków neokomunizmu.
Robi, stoimy po jednej stronie barykady – to wiem, jestem narodowcem, nacjonalistą i w przeciwieństwie do swoich kolegów zawarłbym pakt nawet z diabłem, żeby uwolnić kraj od tej zgnilizny, toczącej nas jak rak od 1945r. więc w imię wspólnej walki jestem w stanie przyznać ci rację,że Che komuchem nie był. Czas na takie dyskusje przyjdzie jak już zwyciężymy.

Perun
Użytkownik
Perun

Atos 27.01.2018 19:34

” W swoich pamiętnikach niejednokrotnie opisuje dokładnie jak wykonuje egzekucje strzelając w głowę skazanemu.”

W których? Możesz źródło podać? “Dzienniki motocyklowe” znam, ale to wczesny okres, “Epizody wojny rewolucyjnej” trochę pamiętam ale chyba nie było tam takich opisów? Było jeszcze coś w przekladzie Kapuścińskiego zdaje się, ale nie znam. Czytałeś cos w oryginale?

Perun
Użytkownik
Perun

@Atos
Dzięki, nie chodzi o dokładny cytat tylko o źródło, jestem ciekaw czy sam, własnoręcznie to opisał bo nie spotkałem się nigdy z takimi opisami. Na Andersona powołuje się zresztą sama Wołk-Łaniewska w artykule ale pisze bardzo enigmatycznie, bo z jednej strony:

“Jon Lee Anderson, amerykański publicysta i korespondent wojenny, autor rzetelnej i bardzo wysoko ocenianej biografii Guevary, napisał: „Jak dotąd nie udało mi się znaleźć ani jednego wiarygodnego źródła, dokumentującego przypadek, w którym Che stracił »niewinnego«.”

a w następnym zdaniu:
” Osoby, których stracenie Guevara zatwierdzał, były skazane za zbrodnie, z zasady karane śmiercią w czasach wojny i okresach powojennych: dezercję, zdradę, gwałt, tortury, morderstwa”

To wykonywał wyroki osobiście, ale tylko na winnych, czy tylko zatwierdzał?? Manipulacja czy brak precyzji?

robi1906
Użytkownik

Atos,
to ja jestem prosty chłop, w linii prostej potomek prostych chłopów pańczyżnianych, (chociaż nazwisko rodowe mojej matki kończy się na ski’,
ale ja mam to gdzieś), rodzina mojej matki i ojca klepały taką biedę, że nie uwierzysz,
co mi powiesz?, że nie wiem kim jest Che?,
że zrobiłem z siebie debila tatuując go sobie na ramieniu?,
wytatuowane mam również “wolność prowadzi lud na barykady” z twojej nowej ojczyzny Francji, znasz syfilityka De’lacrua, jego również mam na swoim ciele, i co mi powiesz?,
że chwale komunę?, bo paryska, znowu bym ci coś napisał, ale nie chcę się wkurzać,
na uspokojenie polecam
https://www.youtube.com/watch?v=ZK926hGidhc,

ale osobiście wolę wykonanie pani Caldheron, bardziej rockowe, napisy szukajcie sami,
przynajmniej w tym wykażcie jakąś inwencję, a nie wszystko podawać na tacy,
a i tak, tylko jeden na dziesięciu to zrozumie.

Perun
Użytkownik
Perun

Atos 27.01.2018 20:42

“Nigdy nie było to zresztą specjalną tajemnicą. Sam Che Guevara tego nie ukrywał. „Egzekucje? Tak, dokonywaliśmy egzekucji, dokonujemy egzekucji i będziemy dokonywać egzekucji” – mówił podczas słynnego przemówienia w ONZ w grudniu 1964 r”

Terror to nieodłączny atrybut rewolucji, szczególnie bolszewickiej, chodzi tylko o to, czy występował w roli kata. Nie wiem czy są dowody na to,że Hitler albo Lenin osobiście kogoś zabił?

robi1906
Użytkownik

Atosie,
a widzisz, a mnie obchodzi kim jestem ja,
skąd jestem, skąd pochodzę, w jakim języku się nauczyłem mówić, w jakim języku nauczyłem się ssać cyca, kim jestem?, no powiedz mi Atosie?,
nie znam żadnego zagranicznego języka, to kim jestem?.

Perun
Użytkownik
Perun

@Atos

„historykom udało się potwierdzić 79 konkretnych przypadków, w których ludzie zostali rozstrzelani na skutek bezpośredniego rozkazu Guevary”

W niektórych wypadkach “Do Rzeczy” można wierzyć tak samo jak “Komsomolskiej Prawdzie” :-)
Bez znaczenia, byl komuchem i koniec dyskusji jak dla mnie.
Pozdrawiam.

lboo
Użytkownik
lboo

Ludzie czcząc jakiegoś idola, lub nienawidząc kogoś, tak naprawdę nie kierują swych emocji czy nie naśladują konkretnej osoby a tylko swoje skojarzenia z tą osobą. Są one na tyle adekwatne rzeczywistości na ile adekwatne jest ich fragmentaryczna wiedza i przekonania związane z tą osobą.
A o ile nikt z nas nie ma pełnej wiedzy na temat kogokolwiek to trudno oceniać czyjeś sympatie czy antypatie. Można co najwyżej oceniać iloczyn naszej wiedzy i światopoglądu z odpowiadającym iloczynem drugiej osoby.

Prościej: czasem osoby kłócą się czy nawet wyzywają tylko na podstawie innej własnej interpretacji tego co omawiają, pomimo że ich światopogląd czy moralność może być zbieżna.

Fenix
Użytkownik
Fenix

@ robi1906 „wolność prowadzi lud na barykady” Nieroztropność prowadzi ludzi na barykady!
Wolność to wyzwolenie z pod jarzma niewoli, wyzysku , bezprawia,.. itd..???
Wolność ludzi nie zdobywa się walcząc z ludźmi , tworzysz sobie przeciwnika z ludzi , dzieląc ludzi ? Nie dzielić ludzi ! Dzielimy władzę ludzie. Siłą ludzi jest władzy dzielenie.
Nie sprawowanie władzy ,siłą , strachem wymuszeniem , ( religia, polityka, finanse) instytucji ,urzędów , wojska , to nie ludzie!
Uwolnienie , wyzwolenie oddaje , daje, i dodaje wolności ludziom , jawność nadaje ludziom, i prawu.
Ludzie upominamy się o samostanowienie ,i zwracamy sobie wolność ludzie. Ludzie ,ludziom .
Ludziom należne prawo do życia !
Ludzie jesteśmy twórcami prawa wolności , jedno prawo naszym ludzie .

Fenix
Użytkownik
Fenix

Siłą ludzi jedność ,dzielenia władzy ! Nie pokonasz siłą jedności ludzi , władza klęka , upada przed wolnymi ludźmi. Oddając prawo stanowienia o sobie wolnymi ludziom , zasady zmienia kierunek nadaje jawności , prawda.

robi1906
Użytkownik

Fenix,
a czy ty myślisz, że wolność dostaje się na tacy?, tysiąc lat temu wepchana nas w niewolnictwo, którego skutki odczuwamy do dziś, samą chęcia obalenia systemu w którym chciwość niewoli ludzi, niczego nie osiągniesz,
a nawet powiem ci taką prawdę życiową, sama zaciskasz pętlę sciskającą niewolnika, dlaczego?, bo dajesz mu nadzieję bez pokrycia, żeby, marzył o tym co jest dla niego nieosiągnalne,
dla niewolnika jest najlepiej żeby przestał myśleć, bunt czy rewolucja musi być poparta siłą, bez tego, ludzie mają nadzieję która w zderzeniu z okrutną rzeczywistością zawsze kończy się tragicznie, dla ciebie osobiście polecam ci film z murzynami “Narodziny narodu”, pooglądaj go sobie i przemyśl sprawę.

pociągnę temat Che i komunizmu, bo to ważna sprawa i nie można tego zostawić od macherom od mieszania ludziom w głowach, które nam wpierają prawdy objawione i sterują tym, jak mamy myśleć.

Atos,
a ty czasem zastonowiłeś się czy to prawda? (chodzi mi o ten cytat, ze strzalaniem w głowę),
CZy faktycznie z Che, był psychopatyczny morderca?,
nie wiem, ale mam szczere wątpliwości by tak było, i tu odpowiem lboo, nie wielbię żadnego człowieka, wszyscy mamy wady i zalety, “nobady is perfect” można zacytować, i to tyle co miałbym do napisania w temacie osobowości Che, nie znałem go osobiście i nie wiem co miał w głowie, ale znam jego czyny potwierdzone przez fakty.

Fakt który dał mi do myślenia, to jego(i Fidela) myślenia co do ZSRR,
i tutaj rozszerzę temat, w której wszyscy bez mała wyjątków twierdzą,
że ZSRR było państwem “komunistycznym”,
otóż ja twierdzę że państwo założone przez Lenina nie było żadnym państwem komunistycznym!, a czym było, zadacie pytanie?.

Było państwem niewolniczym,
zostało stworzone przez Lenina, żydowskich siebaczy, miedzynarodówkę bandytów, łajdakóww i gwałcicieli.
W ZSRR, nie było żadnego komunizmu, Che i Fidel pojechali do tego całego ZSRR i co tam zobaczyli?,
mimo że byli prowadzeni do specjalnych fabryk, i mogli rozmawiać z “wydaławołoby” się normalnymi robotnikami i ludzmi, to oni byli przekonani, że to bujda, że to fałsz, że rzeczywistość tego kraju musi być przerażająca,
i tej powtórki systemu dla Kuby, i nie chcieli tego dla kubańczyków, bo nie o to walczyli (przynajmniej taką mam wiedzę, a czy ona jest prawdziwa, rzeczywistość pokazuje że tak, na Kubie nie obrabowano narodu, nie uczynione z nich niewolników, nie gwałcono kobiet publicznie, itd i itp jak w Rosjii),

Poświadcza to również dalszy los Che, zamiast trafić do górników którzy wtedy walczyli o ludzkie prawa,
zrzucono go na tereny wiejskie, gdzie był obcym,
biedota wiejska nie toleruje obcych, więc nic dziwnego, że go zastrzelili raz, dwa.

Dlaczego to zrobiono?, to znaczy, dlaczego zrzucono go na tereny, gdzie był łatwo rozpoznawalny i łatwy do namierzenia,
ano,
dlatego,
że łajdakom w ZSRR taki człowiek jak Che był solą w oku, to oni,
a nie boliwijscy siepacze na usługach koncernów czy Lichwy, są winni jego śmierci.

Tytułem post scriptum,
powiem coś co mogli zobaczyć w Zsrr Che i Fidel.
Pan Albin Siwak (którego polecam, jako autora prawdziwych książek o historii),
mówi tak (piszę z pamięci, więc w książce może to wyglądać inaczej),

“Podchodzę i siadam do robotników, mówię im że jestem z KC i pytam ich jak im się tu żyje i pracuje (chodzi bodajże o tereny Krymu),
Oni mi nie wierzą odsuwają się ode mnie jakby czuli jakiś podstęp”.

koniec cytatu z pamięci a teraz konkret.
Albin Siwak również był oprowadzany do wzorcowych zakładów.

Fenix
Użytkownik
Fenix

Wolność zachowasz :) Mając władzę , ” tacy ” Nie zabierasz ” tacy ” nie oddajesz ” tacy ” i żyjesz dzieleniem ” tacy ” !

Perun
Użytkownik
Perun

robi1906 28.01.2018 11:30

“otóż ja twierdzę że państwo założone przez Lenina nie było żadnym państwem komunistycznym!”

Otóż muszę cię rozczarować Robi – było państwem komunistycznym i było państwem niewolniczym, tak jak państwami komunistycznymi i niewolniczymi były Chiny, Korea płn. czy Kambodża czerwonych khmerów – bo tak własnie wygląda komunizm Robi! Terror, grabież i niewydolność ekonomiczna, powszechne ogłupianie obywateli, kłamstwa i opresje – to jest komunizm.
Fidel i Che taki sam los zgotowali Kubańczykom wbrew temu co twierdzisz, popatrz jak wygląda ich gospodarka, ich miasta, perła Karaibów- Hawana to slams za ich rządów, wszystko na kartki, rozbuchana prostytucja za 5$, do tego prowadzi komunizm o którym już jego twórca powiedział,że to utopia. Zastanów się o co walczysz i czego bronisz Robi

robi1906
Użytkownik

Perun,
poprosiłem (zaowalowanie) kiedyś kolegę który wygrał kilka milionów w totka,
Jarek, pojedzmy na Kubę, zobaczmy jak tam jest (a już wtedy) miałem tatuaż Che, nie zrozumiał albo przestaszył się swojej żony,
oni pojechali, a nie ja, oni pojechali z wycieczką, pytałem się po ich powrocie “jak wygląda życie na Kubie, jak ludzie tam żyją?.
Nie wiedzieli, bo pojechali z wycieczką, mówię do kolegi, przecież masz kasę czemu nie poznasz ulicy, czemu nie pochodzisz samodzielnie by poznać ludzi, jak oni tam żyją, od 5 lat się nie spotykamy i raczej się nie spotkamy,
jeśli ktoś mi zasponsoruje wyjazd na Kubę, to opiszę prawdę, bo ja z prawdą nie mam problemów.

Perun, komunizm, to idea, jedni zrobią z niej pożytek, a drudzy zrobią z niej ścieżkę do piekła.

robi1906
Użytkownik

Fenix, proszę cię, ściągnij sobie taki filmik jak “Głosy niewinności”, i proszę powiedz mi co sądzisz o tym filmie i w ogóle co sądzisz o tej całej sytuacji, pierdzielić od rzeczy, to może każdy i tu nie trzeba tacy,
a ty swoim “gadaniem” kogoś wspierasz?,
mój test właśnie na tym polega, nie czepiam się a razie innych, tylko ciebie, odpowiesz?.

Fenix
Użytkownik
Fenix

Przestroga dla dorosłych by nie odbierali dzieciom niewinności i wolności , wikłając ich w wojny bratobójcze . Mamy tu do czynienia z wypaczonym stanem psychiki dorosłych , o iluzji wolności ojczyzny , zamiast swojej wolności własnej . 1,30 min. filmu świetna scena , zachowania wolności własnej , o niewinności i przebaczeniu, dorośli powinni uczyć się zachowania wolności własnej od głównego aktora. Broń nie broni, broń zabija.