Czechy walczą z cyfrowymi gigantami

Opublikowano: 22.11.2019 | Kategorie: Prawo, Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2348

Kilka dni temu czeski rząd zaakceptował objęcie cyfrowym podatkiem Facebooka, Google, Amazona i Apple. To tzw. podatek GAFA.

Po miesiącach dyskusji i debat Czechy zdecydowały się na wprowadzenie tego 7% podatku. Podatek zacznie obowiązywać w połowie 2020 r. „Nie możemy dłużej czekać i tolerować nierównej konkurencji światowych gigantów z innymi przedsiębiorcami” – powiedziała minister finansów. „Wprowadzamy własne, tymczasowe rozwiązanie, które będzie obowiązywać aż do zawarcia międzynarodowego porozumienia”.

Rząd szacuje wpływy z podatku na 195 mln EUR rocznie. Nowy podatek płacić będą giganci, których globalne obroty przekraczają 750 mln euro, a obroty krajowe – 4 mln euro (100 mln koron). Platformy usług cyfrowych takie jak Airbnb czy Uber także będą objęte tym podatkiem.

Będzie to jeden z najambitniejszych tego rodzaju programów podatkowych w Europie.

Zdjęcie: adam_gorka (CC0)
Źródło: NowyObywatel.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 10, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
emigrant001
Użytkownik
emigrant001

wreszcie ktoś się odważył

franek
Użytkownik
franek

W Polin uznanoby taki krok za bluźnierstwo.

polach
Użytkownik
polach

Brawo! tak trzymać! dlaczego tylko 7 %? Widać że tam chanukowcy nie mają takich wejść jak w nierządzie u nas.

Maximov
Użytkownik
Maximov

Czyżby szykował się kryzys demokracji w Czechach?

Radek
Użytkownik
Radek

Ciekawe jak wyliczą podatki. Jak obliczą jaki zarobek koncernu przypada na Czechy. Oj słabo widzę ściągalność podatku. Ale fajnie, że rząd zabiera najbogatszym, a nie średnim jak w Polsce.