Czarny pył i gruz

Opublikowano: 28.09.2023 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 2412

W zmaganiach z tajemnicami kosmicznego pochodzenia analiza materiału zebranego z pradawnych ciał niebieskich stwarza unikatową okazję do zgłębiania historii naszego Układu Słonecznego. Ważnym kamieniem milowym na tej drodze stało się niedawne odkrycie naukowców z NASA, którzy z entuzjazmem przeanalizowali zawartość pojemnika naukowego przyniesionego przez misję OSIRIS-REx. Tętno ekscytacji podniosło się, gdy po zdjęciu pokrywy kapsuły ujawniono czarny pył i gruz, obiecujące źródło wiedzy o naszej kosmicznej przeszłości.

Przybycie kapsuły OSIRIS-REx do naszej planety miało miejsce 24 września, na jałowej pustyni w stanie Utah, skąd następnego dnia została przetransportowana do Johnson Space Center NASA w Houston. Johnson, będący domem dla największej na świecie kolekcji astromateriałów, idealnie nadaje się do prowadzenia dogłębnych badań nad znaleziskiem, które otwiera drogę do nowych horyzontów badawczych.

Aby zagłębić się w analizę tego materiału, grupa kuratorów z Johnson przyjrzy się dokładnie mechanizmowi pozyskiwania próbek o nazwie Touch and Go (TAGSAM). Kompleksowość tego procesu zmusza do korzystania z najnowszych technologii, stworzonych specjalnie dla misji OSIRIS-REx, co umożliwia zrozumienie składu zgromadzonego w pojemniku materiału.

Operacja usunięcia aluminiowej osłony została przeprowadzona w specjalnie zaprojektowanym schowku rękawicowym, aby uniknąć zanieczyszczenia lub uszkodzenia cennych próbek. W tym ścisle kontrolowanym środowisku każdy ruch był dokładnie przemyślany, aby zagwarantować nieskazitelność efektu.

Dr Laurie Glaze, dyrektor Wydziału Nauk Planetarnych NASA, podzielił swoje podekscytowanie: „Misja OSIRIS-REx przekroczyła już wszelkie nasze oczekiwania, a to najnowsze odkrycie jeszcze bardziej podekscytowało projekt. Z niecierpliwością czekamy na transmisję na żywo 11 października, podczas której świat będzie świadkiem odsłonięcia tego niezwykłego okazu”.

Aby uniknąć zanieczyszczenia, preparat TAGSAM musi zostać umieszczony w szczelnym, przenośnym pojemniku, utrzymując środowisko azotowe przez ok. dwie godziny. Dzięki temu zespół będzie miał możliwość umieszczenia TAGSAM w innym, wyjątkowym schowku, co znacznie przyspieszy proces demontażu. Precyzja i ostrożność zespołu koncentruje się na zabezpieczeniu próbki podczas tej delikatnej operacji.

Dr Thomas Zurbuchen, zastępca administratora NASA ds. zarządzania misjami naukowymi, odnosząc się do znaczenia odkrycia, zauważył: „Odkrycie szczątków kontenera OSIRIS-REx to ekscytujące wydarzenie. Oznacza, że ​​jesteśmy na dobrej drodze do odkrycia bezcennych informacji o pochodzeniu naszego Układu Słonecznego. Ostrożny proces demontażu w Johnson Space Center niewątpliwie umożliwi nam dowiedzenie się wielu ciekawych rzeczy”.

Misja OSIRIS-REx (Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security, Regolith Explorer) została zainicjowana przez NASA w 2016 r., z głównym celem pozyskania próbek z asteroidy Bennu. Bliskość tej asteroidy do Ziemi oraz jej przypuszczalny skład, oferują krytyczny wgląd w zrozumienie wczesnych faz Układu Słonecznego i potencjalnych początków życia na naszej planecie.

Po dotarciu do Bennu w grudniu 2018 roku sonda OSIRIS-REx poświęciła dwa lata na dokładne zbadanie jego powierzchni. W październiku 2020 r., w kilkusekundowym manewrze, sonda pomyślnie zdobyła próbki regolitu (materiału o luźnej powierzchni) przy użyciu TAGSAM. Próbki te, teraz poddane badaniom w Johnson Space Center, przewidywane są jako klucz do rozwiązania wielu niewiadomych dotyczących składu i historii asteroid, oraz bycia cennym źródłem wiedzy o naszym kosmicznym dziedzictwie.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Kazma 28.09.2023 18:38

    Przecież od bardzo dawna znane jest pochodzenie naszego Układu Słonecznego, będą je odkrywać w nieskończoność?

  2. Wolfman 29.09.2023 10:21

    Skąd bo tyle teorii jest ze sie pogubiłem

  3. Drnisrozrabiaka 01.10.2023 22:16

    @kazma @wolfman – oni zgłębiają tę historię, czy jak to niektórzy wolą “baśnie “

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.