Czarnogóra może zostać nowym członkiem NATO

Opublikowano: 30.06.2015 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 337

NATO rozszerzy się kosztem jednego kraju, do sojuszu dołączy tylko Czarnogóra. Jednocześnie odpowiednia decyzja może zostać podjęta nie podczas lipcowego szczytu w 2016 roku, lecz już pod koniec grudnia 2015 roku na spotkaniu szefów MSZ – pisze gazeta “Kommersant”, powołując się na źródło w Organizacji Paktu Północnoatlantyckiego.

NATO wkroczyło w okres znacznego rozszerzenia po rozpadzie Związku Radzieckiego i Układu Warszawskiego: w latach 1999-2009 do sojuszu dołączyły prawie wszystkie państwa byłego wschodniego bloku poza czterema republikami byłej Jugosławii (Serbia, Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina oraz Macedonia) a także trzy republiki bałtyckie. Polska poinformowała o zamiarze zaproszenia do sojuszu Macedonii i Czarnogóry na warszawskim szczycie NATO w lipcu 2016 roku.

„Czarnogóra jest idealnym kandydatem” — poinformowało gazetę źródło dyplomatyczne w jednym z państw NATO, zajmujące się Bałkanami. Według niego, w najbliższej przyszłości żadne inne państwo nie ma realnych szans na dołączenie do organizacji.

Jak pisze periodyk, Czarnogórzanie czekali na zaproszenie podczas szczytu NATO w Cardiff we wrześniu, lecz podjęto decyzję w sprawie zaproszenia Czarnogóry na spotkaniu szefów MSZ w grudniu 2015 roku, nie czekając na najbliższy szczyt, który odbędzie się w Warszawie w dniach 8-9 lipca 2016 roku.

Przyjęcie Czarnogóry do NATO przed terminem potwierdzi linię sojuszu na konsolidację przestrzeni wojskowo-politycznej. Taką opinię wyraził przewodniczący Komisji do Spraw Zagranicznych Aleksiej Puszkow.

Poinformował, że Moskwa obserwuje, jak NATO konsoliduje kontrolowaną przez nie przestrzeń wojskowo-polityczną. „Myślę, że jeśli Czarnogóra zostanie przyjęta przed zaplanowanym terminem, potwierdzi to takie dążenie do konsolidacji” — wyjaśnił Puszkow, podkreślając, że motywacją jest dążenie NATO do wykorzystania kryzysu w stosunkach między Zachodem a Rosją w celu umocnienia swoich pozycji.

Przewodniczący komisji dodał, że sojusz umacnia swój potencjał wojskowy właśnie na granicy z Rosją i przyjęcie Czarnogóry przed terminem potwierdzi to. „Nie ma tu niczego, co wykraczałoby poza granice obecnej strategii NATO i przyspieszenie terminu będzie jednym z elementów ogólnej strategii” — powiedział.

Źródło: pl.SputnikNews.com
Kompilacja 2 wiadomości dla: WolneMedia.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
skyhigh
Użytkownik
skyhigh

…rozszerzy sie kosztem jednego kraju…
…Czarnogórzanie czekali na zaproszenie…
bardzo obiektywne źródło informacji!!!