Czarnogóra może zostać nowym członkiem NATO

Opublikowano: 30.06.2015 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 4

NATO rozszerzy się kosztem jednego kraju, do sojuszu dołączy tylko Czarnogóra. Jednocześnie odpowiednia decyzja może zostać podjęta nie podczas lipcowego szczytu w 2016 roku, lecz już pod koniec grudnia 2015 roku na spotkaniu szefów MSZ – pisze gazeta “Kommersant”, powołując się na źródło w Organizacji Paktu Północnoatlantyckiego.

NATO wkroczyło w okres znacznego rozszerzenia po rozpadzie Związku Radzieckiego i Układu Warszawskiego: w latach 1999-2009 do sojuszu dołączyły prawie wszystkie państwa byłego wschodniego bloku poza czterema republikami byłej Jugosławii (Serbia, Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina oraz Macedonia) a także trzy republiki bałtyckie. Polska poinformowała o zamiarze zaproszenia do sojuszu Macedonii i Czarnogóry na warszawskim szczycie NATO w lipcu 2016 roku.

„Czarnogóra jest idealnym kandydatem” — poinformowało gazetę źródło dyplomatyczne w jednym z państw NATO, zajmujące się Bałkanami. Według niego, w najbliższej przyszłości żadne inne państwo nie ma realnych szans na dołączenie do organizacji.

Jak pisze periodyk, Czarnogórzanie czekali na zaproszenie podczas szczytu NATO w Cardiff we wrześniu, lecz podjęto decyzję w sprawie zaproszenia Czarnogóry na spotkaniu szefów MSZ w grudniu 2015 roku, nie czekając na najbliższy szczyt, który odbędzie się w Warszawie w dniach 8-9 lipca 2016 roku.

Przyjęcie Czarnogóry do NATO przed terminem potwierdzi linię sojuszu na konsolidację przestrzeni wojskowo-politycznej. Taką opinię wyraził przewodniczący Komisji do Spraw Zagranicznych Aleksiej Puszkow.

Poinformował, że Moskwa obserwuje, jak NATO konsoliduje kontrolowaną przez nie przestrzeń wojskowo-polityczną. „Myślę, że jeśli Czarnogóra zostanie przyjęta przed zaplanowanym terminem, potwierdzi to takie dążenie do konsolidacji” — wyjaśnił Puszkow, podkreślając, że motywacją jest dążenie NATO do wykorzystania kryzysu w stosunkach między Zachodem a Rosją w celu umocnienia swoich pozycji.

Przewodniczący komisji dodał, że sojusz umacnia swój potencjał wojskowy właśnie na granicy z Rosją i przyjęcie Czarnogóry przed terminem potwierdzi to. „Nie ma tu niczego, co wykraczałoby poza granice obecnej strategii NATO i przyspieszenie terminu będzie jednym z elementów ogólnej strategii” — powiedział.

Źródło: pl.SputnikNews.com
Kompilacja 2 wiadomości dla: WolneMedia.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
skyhigh
Użytkownik
skyhigh

…rozszerzy sie kosztem jednego kraju…
…Czarnogórzanie czekali na zaproszenie…
bardzo obiektywne źródło informacji!!!