Czarnobyl zapomnianą przyczyną epidemii chorób onkologicznych

Opublikowano: 28.04.2013 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 4

Minęła 27 rocznica awarii w elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Tak jak w przypadku Fukushimy wypadkiem świat interesował się w ograniczonym czasie a potem wszyscy zapomnieli o niebezpieczeństwie jakie zostało wtedy wyemitowane. Oprócz tego, że Czarnobyl był dramatem dla Ukrainy stał się tez przyczyną chorób tarczycy i onkologicznych. Obecna epidemia raka z pewnością ma jakiś związek z emisjami z Czarnobyla.

W wyniku wypadku, który wydarzył się 26 kwietnia 1986 w Elektrowni Jądrowej w Czarnobylu zanieczyszczone zostało około 42 tys. kilometrów kwadratowych Ukrainy, 57 tys. kilometrów kwadratowych terytorium Rosji i ponad 46,5 tys. kilometrów kwadratowych Białorusi. Na obszarze tym żyło 6 mln 945 tys. ludzi. Była to pierwsza elektrownia atomowa na terenie Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Do dzisiaj jej ruiny stanowią poważny problem ekologiczny i są zabezpieczane wysiłkiem wspólnoty międzynarodowej.

Oficjalne dane wskazują na to, że do dzisiaj była to największa katastrofa technologiczna w historii wykorzystania „pokojowego atomu”. Aby wyeliminować konsekwencje katastrofy, ZSRR przesiedlił wtedy 800 tys. obywateli. Wielu z nich umarło potem przedwcześnie. Trzeba jednak przyznać, że ofiarność Rosjan i Ukraińców walczących z tym tragicznym problemem była ogromna a decyzja zasypania reaktora nad wyraz słuszna.

Długofalowe skutki emisji czarnobylskich są trudne do ustalenia, ale obecnie obserwujemy wielki wzrost ilości zaburzeń pracy tarczycy i w tym wypadku z dużą pewnością jest to pamiątka po Czarnobylu. Dochodzi tez do wielu mutacji genetycznych i niektóre dzieci w Polsce rodzą się nawet bez tarczycy. W takim wypadku konieczne jest podawanie hormonalnych substytutów medycznych. Oczywiście najbardziej widocznym wpływem emisji radioaktywnego cezu i jodu jest gwałtowny wzrost ilości chorób onkologicznych, który poza czynnikami środowiskowymi z pewnością został zwiększony poprzez oddziaływanie substancji radioaktywnych, które wytoczyły się z uszkodzonej radzieckiej elektrowni atomowej.

Źródło: Zmiany na Ziemi

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o