Czarne złoto

Opublikowano: 17.06.2011 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 952

Sprzedana Czechom kopalnia Silesia w Czechowicach-Dziedzicach planuje zwiększenie wydobycia i liczne inwestycje. Jej właściciele poinformowali niedawno, że zamierzają uruchomić pełne wydobycie z nowej ściany już w marcu 2012 r. – podała PAP.

Gdy w grudniu ub.r. Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia przejmowało kopalnię od Kompanii Węglowej, przedstawiciele większościowego udziałowca, czeskiego Holdingu Energetycznego i Przemysłowego deklarowali zainwestowanie w nią 100-150 mln euro w ciągu trzech lat. Zakład ma być modernizowany, rozpocząć eksploatację węgla z nowych ścian wydobywczych i zwiększyć wydobycie, docelowo do 3 mln ton rocznie. Od przyszłego roku ma produkować wysokiej jakości węgiel, przeznaczony głównie dla sektora energetycznego oraz specyficzne rodzaje węgla do sprzedaży detalicznej. Ma również sprzedawać gaz kopalniany (metan), kamień do celów budowlanych oraz dostarczać rozwiązania w zakresie ekologicznego składowania popiołu i pyłów dymnicowych.

Program inwestycyjny trwa już od kilku miesięcy. Niedawno Silesia podpisała z Grupą Famur wart 70,7 mln zł netto kontrakt na dostawę tzw. kompleksu wydobywczego, w skład którego wchodzą maszyny, ale także elementy systemu informatycznego e-kopalnia, pozwalającego m.in. na zdalny nadzór i diagnostykę stanu technicznego maszyn.

W lutym resort środowiska zgodził się na zmianę klasyfikacji części złóż Silesii, dzięki czemu kopalnia będzie mogła w przyszłości wydobyć ponad 80 mln ton węgla, które dotąd traktowano jako zasoby do potencjalnej eksploatacji. Obecnie tzw. zasoby przemysłowe kopalni to 131,5 mln ton węgla.

Co więcej, Silesia przyjmuje nowych pracowników. Ma ich być ok. 70 proc. więcej niż jesienią ub.r., kiedy inwestor przejął kopalnię. W grudniu przedsiębiorstwo przejęło od Kompanii 731 pracowników, w maju było ich już 923, w marcu 2012 r. ma ich być ok. 1,3 tys.

Powstaje pytanie, dlaczego państwo pozbyło się tak dochodowego biznesu…

Źródło: Nowy Obywatel

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
23
Użytkownik
23

jeszcze czekam az czesi kupia pkp i bedzie pieknie:)

Anna Teresa
Użytkownik

Minister Skarbu w Katowicach podczas konferencji prasowej powiedział że Spółka Weglowa jest sprywatyzowana wejdzie na giełdę i mają zgodę
związkowców W GW czytam Rząd kupił Związkowców”
Powinniśmy zaprotestować sprzedawaniu majątku narodowego.
Kopalnia tak jak pozostałe zakłady nie należą tylko do związkowców
Rewolucja Teraz
mamy tego DOŚĆ

ManiekII
Użytkownik
ManiekII

@Anna Teresa Różnica między kopalniami państwowymi a prywatnymi polega na tym że te pierwsze się dotuje z budżetu państwa a te drugie płacą podatki.

Etocki
Użytkownik
Etocki

No i dobrze. Niech mają.
Uważam, że nie ważne jest kto ma, tylko co może z tym zrobić, żeby to rozkręcić, aby było lepiej.