Czarne flagi z Chorasan

Opublikowano: 19.07.2022 | Kategorie: Paranauka, Publicystyka, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 1782

Przepowiednie o końcu świata cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Wymienić można tu „Biblię”, różnej maści jasnowidzów. W ostatnich latach za sprawą internetu wzrosło zaciekawienie także proroctwami ludów starożytnych czy prekolumbijskich. Związane było to z paranoją końca kalendarza Majów czy popularnością tematyki New Age. Jednak przepowiednie muzułmańskie wydają się mało znane w naszym kraju.

Księgą świętą dla muzułmanów jest „Koran”, jednak przepowiednie znajdujemy w hadisach. Cóż to takiego? Hadisy to zapis historii początku wspólnoty muzułmańskiej, m.in. wypowiedzi i czynów Mahometa przekazywane przez towarzyszące mu osoby. Zaczęto je spisywać dopiero 100 lat po jego śmierci.

W początkowych latach islamu powstawało również wiele fałszywych hadisów. W VII i VIII wieku podjęto krytyczne badania nad hadisami i przekazy uznane za prawdziwe zostały włączone do „Sunny” (zbioru hadisów). W islamie sunnickim Sunna stanowi prawie równorzędne źródło wiary z „Koranem”.

W religii mahometańskiej znany są hadisy o czarnych flagach z Chorasan. Na przestrzeni dziejów wymienić można wymienić kilka przekazów, które nawiązują do tej krainy, w tym tylko 3 występują współcześnie Sunnie (zbiorze hadisów). Jednak są zazwyczaj odrzucane przez islamskich uczonych jako nie autentyczne. Wśród nich jest jeden hadis cieszący się uznaniem imamów. W IX wieku został włączony do zbioru hadisów przez perskiego teologa Ibn Majah’a.

Autorem jego miał być niewolnik z terenów dzisiejszego Jemenu imieniem Tawban (Tauban), który miał zostać wykupiony i uwolniony przez Mahometa. W podzięce Thawban pozostał przy proroku i podróżował z jego rodziną. Przekazał swoim uczniom ustnie treść 127 hadisów, a wśród nich można znaleźć taki fragment: „Jeśli ujrzysz czarne flagi nadchodzące z Chorasan, wyrusz ku nim niezwłocznie, nawet jeśli musiałbyśczołgać się po śniegu, ponieważ zaprawdę pośródnich jest Kalif al-Mahdi i nikt nie jest w staniezatrzymać armii aż nie dotrą do Jerozolimy” (Sunan Ibn Majah, no. 4048, Al-Mustadrak, no. 4/502).

Gdzie jest Chorasan? Nazwa po raz pierwszy pojawia się pod koniec istnienia Imperium Sasanidów w VI wieku i w języku perskim oznacza „kraj wschodzącego słońca”. Odnosiła się do rejonów północno-wschodniego Iranu. Na przestrzeni wieków zależnie od potrzeb politycznych do Chorasanu wliczano różne obszary w tym również część dzisiejszego Turkmenistanu, Uzbekistanu i Afganistanu. Istniało też wyobrażenie Wielkiego Chorasanu sięgającego aż do Morza Aralskiego. Jeszcze niedawno największą prowincją Iranu był Chorasan. W 2004 roku została podzielona na trzy mniejsze: Chorasan Północny, Chorasan Południowy i Chorasan Razavi.

W społeczeństwach muzułmańskich, pomimo postępującej laicyzacji wciąż istnieje silna wiara w autentyczność proroctw końca świata, podobnie jak w niegdyś chrześcijańskiej Europie w średniowieczu.

Pew Research Center przeprowadziło w 2012 roku ankietę stwierdzającą że ponad połowa muzułmanów na Bliskim Wschodzie, północnej Afryce, południowo-wschodniej Azji wierzy w bliskie nadejście Mahdiego. W 9 z 23 krajów, ankietowani wierzyli że Mahdi może przyjśc jeszcze za ich życia (Afganistan 83%, Irak 72%, Turcja 68% i Tunezja 67%) [3] Termin ten często jest tłumaczony jako “mesjasz, zbawiciel” jednak nie należy mylić tego ze znaczeniem mesjasza w Chrześcijaństwie. Nie ma to być istota niebiańska ale śmiertelny człowiek. Mahdi w dosłownym tłumaczeniu znaczy “Słusznie prowadzony [przez Allaha]”.

Imran Hosein muzułmański duchowny i znawca proroctw objaśnił wycofanie się wojsk USA z Afganistanu na swoim kanale na YouTubie. Powiedział m.in.: „Afganistan jest sercem Chorasanu”, „Co dzieje się w Afganistanie uwiarygadnia przepowiednię Proroka Mahometa, że armie muzułmańskie mają wyruszyć z Afganistanu, z Chorasanu”.

Wiarą w proroctwa charakteryzują się islamscy terroryści. Gdy w 1996 roku Osama Bin Laden ogłosił dżihad przeciw Ameryce obwieścił, że: „dzięki Allahowi, bezpieczna baza została znaleziona w Chorasan, na ziemi Hindukuszu, gdzie, dzięki Allahowi, największe heretyckie mocarstwo na ziemi zostało zniszczone, a mit supermocarstwa zniknął wobec okrzyku mudżahedinów: Allah Akbar”. Bin Laden odwoływał się do tradycji proroczej i mesjańskiej i nie był to przypadek. Flagi Al-Kaidy były czarnymi sztandarami z białym tekstem Szahady, islamskiego wyznania wiary („Nie ma Boga oprócz Allaha, a Mahomet jest jego prorokiem”). Tworzył nową armię do marszu na Jerozolimę, jego zwolennicy w to wierzyli. I co najważniejsze prawdopodobnie on sam też w to wierzył.

Były agent FBI Ali Soufan w swojej książce „Czarne Sztandary” (ang. „The Black Banners”) przytacza rozmowę z Abu Jandalem – starszego członka Al-Kaidy, byłego ochroniarza i powiernika Osamy bin Ladena. Zaledwie sześć dni po atakach z 11 września Soufan poleciał do Jemenu, by go przesłuchać, Jandal przebywał wówczas w więzieniu w Sanie. Autor pisze, że terrorysta wyglądał na niewzruszonego podczas całego spotkania i powiedział mu: „Nie możesz powstrzymać mudżahedinów. Odniesiemy zwycięstwo, ponieważ hadis mówi: ‘Jeśli zobaczysz czarne sztandary nadchodzące z Khurasan, dołącz do tej armii, nawet jeśli musisz czołgać się po lodzie; żadna siła nie będzie w stanie ich powstrzymać”.

Jednakże Abu Jandal był zszokowany kiedy agent FBI dokończył za niego: „I w końcu osiągną Baitul Maqdis [wzgórze świątynne w Jerozolimie], gdzie wzniosą swoje flagi”.

Czeczeński terrorysta Tamarlan Tsarnaev, który dokonał zamachu bombowego na maraton w Bostonie w 2013 roku, umieścił na swoim kanale na YouTubie nagranie „The Emergence of Prophecy: the Black Flags of Chorasan”. Wideo zaczynało się od hadisu i lektora, mówiącego że „Ta armia już rozpoczęła swój marsz. Wiedzą o tym i dlatego demonizują jako terrorystę każdego, kto popiera Allaha. Dżihad już obowiązuje. Nikt nie może powstrzymać świętej wojny”.

Wizerunek czarnej flagi flagi pojawia się w Islamie od setek lat. Widnieje na wizerunku Hizb ut-Tahrir – pokojowy globalny ruch panmuzułmański powstały w 1953 roku w Jerozolimie. Organizacja wydała książkę „Institutions of State in the Khilafah” w którym zawarto opis: „W prawie szariatu jest zdefiniowany wizerunek dwóch flag. Flaga (liwaa) z czarnym napisem na białym tle, i druga z odwróconymi barwami, biały napis na czarnym tle. Na obu widnieje szahada – muzułmańskie wyznanie wiary zapisane po arabsku: (Nie ma Boga prócz Allaha, a Mahomet jest jego prorokiem). Biała flaga (liwaa) reprezentuje emira lub innego dowódcę armii. Mahomet wjeżdżał do zdobytej Mekki niosąc białą flagę. Sztandar (raya) jest czarny i noszą go dowódcy poszczególnych oddziałów wojskowych”. W skrócie można powiedzieć, że armia niesie wiele czarnych flag, ale tylko jedną białą.

Afganistan w latach 1880-1928 używał czarnego koloru jako flagi państwowej. Jednak takim kolorem posługuje się wiele grup dżihadystów. Bojówki czeczeńskie przyjęły czarny sztandar w 1999 roku. Jest używana przez Al-Kaidę, Front Al-Nusura – syryjski odłam Al-Kaidy, Islamski Ruch Uzbekistanu oraz kalifat ISIS/ISIL

Talibowie posługiwali się taką flagą do czasu inwazji amerykańskiej na Afganistan. Dziś używają flagi z odwróconymi barwami, tj. czarna szahada na białym tle. Swego czasu jednak opublikowali na swoim profilu na „Twetterze” następującą wiadomość: „Czarne flagi wyruszą z Chorasanu i nic nie będzie mogło ich zawrócić”.

W Syrii od 2014 roku są obecni terroryści Al-Kaidy, którzy działali wcześniej w Afganistanie, Pakistanie i Iranie. Amerykańscy stratedzy określają ich jako „grupę Chorasan”. Niepokojący jest fakt, że w przeciwieństwie do Frontu Al-Nursa, chcą oni wyjść poza dotychczasowy region działań. Czy znaczy to że ‘czarne flagi z Chorasan’ już przybyły?

A może miano to należeć będzie do ISIS? Jego bojownicy od kilku lat są obecni w Afganistanie. Dotychczas nie wykazywali zbytniej aktywności, ale po wyjściu wojsk amerykańskich może się to zmienić.

ISIS w styczniu 2015 roku ogłosił powstanie Państwa Islamskiego Prowincji Chorasan (ang. Islamic State of Chorasan Province) obejmujące Afganistan, Pakistan i część państw Azji Środkowej. To właśnie terroryści kalifatu dokonali zamachu 26 sierpnia 2021 r przy lotnisku w Kabulu, zabijając 170 cywili oraz 13 żołnierzy USA.

Talibowie którzy przejęli władzę nad Afganistanem są w dużej mierze ugrupowaniem nacjonalistycznym. Głównym celem było wyparcie obcokrajowców z Afganistanu. Inne mniejszości narodowe zamieszkujące ten kraju, które również wyznają sunnicki Islam są przez nich szykanowane. Do kalifatu mogą zachcieć przystąpić bardziej radykalni bojownicy zawiedzeni, tym że układano się z Amerykanami. Członkowie lokalnych milicji innych grup etnicznych którzy są wrogami Talibów również mogą chcieć dołączyć. Ofiarami tej grupy terrorystycznej padają afgańscy cywile jak i sami Talibowie.

Douglas London, były oficer CIA ds. operacji antyterrorystycznych i autor książki „The Recruiter: Spying and the Lost Art of American Intelligence” stwierdził: ISIS przejęło rolę Talibów w podziemnym, asymetrycznym kampaniom Państwo Islamski-Chorasan staje się coraz bardziej atrakcyjne „dla Uzbeków, Tadżyków, Ujgurów, i Turkmenów w nie tylko w Afganistanie ale i w Azji Środkowej. Afghanistan’s north and the Central Asian republics”. Już w tej chwili do ISIS dołączyło wielu byłych talibów z kraju i sąsiedniego Pakistanu.

ISIS oferuje też wynagrodzenie finansowe. Są osoby, które podejmują dla nich walkę nie ze względu na przekonania, ale z potrzeby utrzymania rodziny.

W lipcu 2014 r ISIL wydało pierwszy numer internetowego miesięcznika pt. „Dabiq”. Nazwa nawiązuje do miejscowości Dabiq w północnej Syrii, 10 km od tureckiej granicy. Dlaczego to liczące 3000 mieszkańców miasteczko ma takie znaczenie dla dżihadystów? Jordański terrorysta Abu Musab al-Zarqawi jako pierwszy zasygnalizował znaczenie tego miasta już kilkanaście lat temu. We wrześniu 2004 roku miał powiedzieć: „Iskra zapaliła się tutaj w Iraku, a jej żar będzie się nasilał aż spali armie krzyżowców w Dabiq”.

W kolejnych latach cytował proroctwo, wykazując na łąkę leżącą poza miastem. Tam muzułmanie mieliby stoczyć wielką bitwę z niewiernymi.

Uważa się, że prorok Mahomet powiedział: „Ostatnia Godzina nie nadejdzie dopóki Rzymianie nie przybędą do al-A’maq alub Dabiq. Armia składająca się z najlepszych ludzi na ziemii tego czasu, przybędzie z Medyny [aby im przeciwdziałać]. Gdy ustawią się w szeregi, Rzymianie powiedzą: Nie stawaj pomiędzy nami a tymi [muzułmanami] którzy brali spośród nas jeńców. Pozwól nam walczyć z nimi. Muzułmanie powiedzą: Nie, na Allaha, my nigdy nie oddalilibyśmy się od was i od naszych braci, abyście mogli z nimi walczyć. Wtedy będą walczyć i trzecia [część armii] ucieknie, której Allah nigdy nie wybaczy. Trzecia [część armii] która w oczach Allaha składałaby się z doskonałych męczenników zostanie zabita, a trzecia która nigdy nie zostanie postawiona przed sądem wygra i zostaną oni zdobywcami Konstantynopola” (Sahih Muslim, Book 54, Hadith 44).

Powoływanie się proroctwa o Rzymianach w XXI wieku może budzić uśmiech na twarzy, jednak terroryści znajdują dla dawnych określeń współczesne znaczenie. Stąd często nazywają żołnierzy zachodnich koalicji krzyżowcami lub Rzymianami.

ISIS wykorzystuje apokaliptyczne nastawienie jako kluczowe dla swojego istnienia. Wypowiedź anonimowego sunnity dla agencji Reuters: „Jeśli myślisz że wszyscy ci mudżahedini przybyli z całego świata by walczyć z Asadem, mylisz się. Wszyscy są tutaj jak obiecał prorok. Oto wojna którą obiecał – to wielka bitwa”.

William McCants pisze w swojej książce „The ISIS Apocalypse: The History, Strategy, and Doomsday Vision of the Islamic State”, Państwo Islamskie nie kładło nacisku na proroctwo Dabiq aż do 2014 roku, kiedy zaczęło plądrować terytorium północnej Syrii. W kwietniu rzecznik ISIS wymienił między innymi miasta, które obiecano podbić muzułmańskim armiom czasów ostatecznych. Propaganda ISIS natychmiast zaczęła prowokować swoich wrogów do wywołania apokaliptycznej bitwy. W październiku 2014 r. opublikowała wideo europejskich dżihadystów cytujących przepowiednię ze wzgórza z widokiem na miasto. „Czekamy na was w Dabiq”, próbował prowokować Abu Abdullah z Wielkiej Brytanii, „Spróbujcie, spróbujcie przyjść, a zabijemy każdego żołnierza”.

Po tym, jak Stany Zjednoczone i ich sojusznicy rozpoczęli w sierpniu 2016 roku bombardowanie ISIS, jego zwolennicy na Twitterze byli pewni, że nadeszła ich przepowiedziana bitwa. „Pozostało trzydzieści państw, aby uzupełnić liczbę 80 [narodów], które zgromadzą się w Dabiq i rozpoczną bitwę” – napisał na „Twitterze” jeden z nich. W listopadzie kat ISIS, Mohammed Emwazi, ściął głowę Petera Kassiga w Dabiq, mówiąc: „Oto jesteśmy, grzebiąc pierwszego amerykańskiego krzyżowca w Dabiq, niecierpliwie czekając na przybycie reszty waszych armii”.

„New York Times” przeprowadził wywiady z dziesiątkami młodych Tunezyjczyków, którzy są nieproporcjonalnie liczni wśród zagranicznych bojowników z ISIS i stwierdził, że mesjańskie oczekiwanie było częścią apelu. „Kierując się »Koranem«, występuje wiele znaków, że koniec nastąpi wkrótce” – powiedział pewien 24-latek. Prawie żaden z rozmówców nie wierzył, że ISIS było zamieszane w masowe zabójstwa lub ścinanie głów. „Wszystko to jest produkowane na Zachodzie” – powiedział d28-letni taksówkarz. Wszyscy młodzi ludzie postrzegali istniejące rządy arabskie jako autokratyczne i skorumpowane.

Narzekali, że nie ma prawych uczonych islamu, których poglądy nie byłyby splamione polityką lub przywiązaniem do jakiejś formy ziemskiej władzy; ale jednocześnie dostrzegali, że nieobecność nieskorumpowanych uczonych islamskich może być kolejną oznaką nadchodzącej apokalipsy. Kolejnym znakiem dla nich jest deklaracja kalifatu ISIS.

ISIL wydawało też propagandowe pisma „Rumiyah” oraz „Konstantiniyye”. W języku arabskim słowa te oznaczają odpowiednio Rzym i Konstantynopol. Już w 2014 roku zapowiedziało zdobycie tych miast co również starają się opierać na proroctwach. Istnieje hadis opisujący szerzenie się wiary mahometańskiej. Przedstawia relację Nafi’ b. Utba arabskiego dowódcy żyjącego w drugiej połowie VII wieku. Stwierdza, że Mahomet wypowiedział następujące słowa: „Zaatakujecie Arabię, a Allah pozwoli wam ją zwyciężyć, potem zaatakujecie Persję a On sprawi że ją zwyciężycie.Wtedy zaatakujecie Rzym, a Allah pozwoli wam go zwyciężyć, później zaatakujecie Dajjala, a Allah pozwoli wam go zwyciężyć.”Nafi’ powiedział: “Jabir [towarzysz Nafiego], pomyśleliśmy, że Dajjal pojawi się po pokonaniu Rzymu” (Sanih Muslim 2900: Book 54, Hadith 50).

Dajjal to w Islamie postać przeciwnika Mahdiego, jakby islamski fałszywy mesjasz. Rzym niekoniecznie musi się odnosić do miasta Rzymu we Włoszech. W IX-XII w. w arabskiej geografii tym terminem oznaczano ziemie Cesarstwa Bizantyjskiego. Później zaczęto tak nazywać ogólnie ziemie chrześcijańskie, położone na północ i zachód od muzułmańskich posiadłości na Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej.

Inny hadis przedstawia już dokładniejszy bieg wydarzeń: „Które z dwóch miast zostanie zdobyte jako pierwsze – Konstantynopol czy Rzym? Miasto Herakliusza zostanie zdobyte jako pierwsze” (Al-Hakim, Al-Mustadrak, 4/598 no. 8662). Herakliusz był cesarzem bizantyńskim.

Pochodzący z Egiptu teolog Yusuf Al-Quaradawi w 2002 roku wydał fatwę wyjaśniającą, że proroctwo hadiusa częściowo się spełniło, Konstantynopol został zdobyty w 1453 roku przez Turków Osmańskich. Quaradawi pisał: „Oznacza to, że islam powróci do Europy jako zdobywca i zwycięzca (…) Twierdzę, że tym razem podbój nie nastąpi mieczem, ale kaznodziejami i ideologią”.

Wygłaszał takie tezy publicznie również przy innych okazjach. M.in.: „Europa zobaczy, że cierpi z powodu kultury materialistycznej i będzie szukać alternatywy, będzie szukała wyjścia, będzie szukała szalupy ratunkowej, nie znajdzie ratunku, ale przesłanie islamu (…)”. Z wolą Allaha, islam powróci do Europy i Europejczycy nawrócą się na islam.

Saudyjski imam Mohamad al-Arefe z meczetu Akademii Marynarki Króla Fahd’a również skomentował wspomniany wyżej hadis: „Będziemy kontrolować ziemię Watykanu, będziemy kontrolować Rzym i wprowadzimy do niego islam.”

Jeden z najwybitniejszych znawców hadisów, albański teolog Muhammad Nasir al-Albani wyraził taką opinię: „Pierwszy podbój został dokonany jak wiadomo przez osmańskiego Mehmeda Zdobywcę, 800 lat po zapowiedziach proroka, drugi podbój nastąpi z woli Allaha i jest to nieuniknione.

Saudyjski imam Al-Naser w jednym ze swoich kazań w meczecie Al-Nour w Khobar nawiązał do opinii al-Albaniego i dodał: „Ten hadis przewiduje że oba miasta zostaną zdobyte. Pierwsze już zostało i przez jakiś czas pozostawało pod kontrolą muzułmanów, a następnie zostało ponownie skradzione. Wiele wskazuje na to, że zostanie ponownie podbite i wróci w ręce państwa islamskiego. Rzym również zostanie podbity”.

Słowa te padły ponad 20 lat temu, więc nie mógł mówić o “Państwie Islamskim” które ogłosiło się w Syrii. Miał na myśli sprawowanie władzy przez jakiekolwiek rządy wyznaniowe. Konstantynopol został zdobyty przez Turcję Osmańską będącą państwem wyznaniowym. Kemal Ataturk w latach 1920. zamienił Turcję w republikę, państwo świeckie na wzór zachodni i zniósł instytucję kalifatu. Za jego rządów meczet Hagia Sophia w Stambule (cerkiew w czasach Bizancjum) został zamknięty i zamieniony w muzeum.

Do podboju Rzymu nawiązał też nieśmiało w lżejszych słowach Yousef Juma’a Salameh, były wiceminister w rządzie Palestyny: „Romiyya to Rzym, stolica Włoch, a Konstantynopol to dzisiejszy Stambuł znany w historii islamu pod nazwą Islam-Boul. Wielki podbój miał miejsce dwa wieki po wkroczeniu Tatarów do Bagdadu i upadku kalifatu. Ludzie myśleli, że islam osiągnął swój najniższy punkt i zapomnieli, że czas islamu nie przeminął, bo w dniu w którym Islam przeminie, nie będzie świata, Słońce zgaśnie, a gwiazdy przeminą.

Podczas jednego z kazań wygłaszanych w meczecie w Chartumie w Sudanie Muhammad Abd Al-Karim przywołał słowa Mahometa o 2 grupach muzułmanów: „(…) jedną, która zaatakuje Indie i drugą grupę, która będzie z Jezusem, synem Marii [w bitwie Sądu Ostatecznego]”. Prorok Mahomet powiedział nam o zdobyciu Konstantynopola, stolicy państwa bizantyjskiego i o podboju Rzymu, gdzie znajduje się Watykan. Część z tego, co powiedział Prorok już się spełniło: muzułmanie podbili Persję, muzułmanie podbili Bizancjum, muzułmanie napadli na Indie, a Allah podbił je dla nas, aż dotarli do granic Chin. Muzułmanie podbili Konstantynopol, gdzie było wschodnie chrześcijaństwo, a w przyszłości pojawi się potężny król muzułmanów; Islam się rozprzestrzeni, a Rzym zostanie podbity (…)”.

Al-Karim wyszedł z założenia że opisywany podbój Indii miał już miejsce, jednak w cytacie, który przytoczył trudno oprzeć się wrażeniu że dopiero ma to nastąpić. Obie wymienione grupy są przedstawiane podczas wydarzeń apokaliptycznych. Taką opinię wyraził pakistański krykiecista Shoaib Akhtar. który był znany z promowania dialogu między religiami, udzielając wywiadu pakistańskiej telewizji Samaa TV powiedział: “W naszych pismach jest powiedziane, że będzie miec miejsce Ghazawa e Hind [Podbój Indii]. Rzeka w Attock dwukrotnie zaczerwieni się od krwi. Siły z Afganistanu dosięgną Attock. Potem powstaną w Shamal Mashriq (w języku Urdu Shamal Mashriq oznacza tereny na północ od Półwyspu Arabskiego – przypis), inne oddziały przybędą z Uzbekistanu etc… To odniesienie do Chorasanu, historycznego regionu który sięgał aż po Lahore. Później armie te podbiją Kaszmir, a potem, jeśli Allah pozwoli, ruszą dalej”.

Husain Haqqani, były ambasador Pakistanu w USA, mówi, że na hadis chorasański powołują się wszyscy radykalni muzułmanie w celach werbunkowych w Indiach i innych częściach świata. Po raz pierwszy został wykorzystany w Indiach w 1980 roku, kiedy Stany Zjednoczone i Arabia Saudyjska stworzyły największą globalną koalicję dżihadu, aby prowadzić wojnę partyzancką przeciwko inwazji Związku Radzieckiego na Afganistan.

Architekt współczesnego dżihadu Abdullah Azzam przekonywał na początku lat 1980. by przyłączać się do dżihadu w Afganistanie co sam uważał za znak, że nadchodzi koniec czasów.

Haqqani mówi, że po raz drugi ten hadis został użyty jako propaganda dżihadystyczna podczas inwazji USA na Irak w 2003 roku. Cytowano również hadis o wojnie na brzegach Eufratu o górę złota, która ma zwiastować przybycie Dajjala i pojawienie się Mahdiego: „Posłaniec Allaha, pokój z nim, powiedział: Godzina nie nadejdzie nim rzeka Eufrat nie wyschnie by odsłonić górę złota o którą ludzie będą walczyć. Dziewięćdziesięciu dziewięciu ze stu zginie (w walce) i każdy pośród nich zapyta: Może ja będę jedynym, który zostanie przy życiu?” (Bukhari B.19 H.1822).

Wielu muzułmanów uważa, że klęska Mahdiego nad Dajjalem jest ostatnim znakiem dnia sądu. Perspektywa przyłączenia się do ostatecznej walki ze złem przed końcem świata była zachętą dla wielu wierzących do podjęcia dżihadu. Duchownym nie było trudno zasugerować, że odniesienie do „góry złota” było metaforą rezerw ropy naftowej w Iraku.

Asad Munir, który do 2005 r. dowodził pakistańską służbą wywiadowczą (ISI) na obszarach plemiennych, mówi że hadis chorasański był jednym z głównych powodów, dla których pakistańskie Terytoria Plemienne Administrowane Federalnie (FATA) stały się swego rodzaju rendez-vous dla dżihadystów z całego świata. Kiedyś z tego regionu działał Islamski Ruch Uzbekistanu (IMU) kierowany przez ideologa Tahira Yuldasheva i byłego sowieckiego spadochroniarza Jumę Namanganiego – obaj to etniczni Uzbecy. Podobnie Abdullah Mansour, przywódca Ruchu Islamskiego Turkiestanu Wschodniego, organizacji dżihadystycznej i separatystycznej, kierował się hadisami.

Autorstwo:
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

Źródłografia

1. https://www1.cbn.com/cbnnews/israel/2021/october/taliban-sees-us-pullout-from-afghanistan-…

2. https://foreignpolicy.com/2021/09/28/america-isnt-ready-to-fight-the-islamic-state-in-afgh…

3. https://engelsbergideas.com/notebook/why-jihadis-are-drawn-to-khorasan/

4. https://thewire.in/uncategorised/khorasan-al-qaeda-isis-radical-islam

5. https://www.jstor.org/stable/26351277?seq=1 Black Flag Myth

6. https://indianexpress.com/article/research/why-islamic-state-in-afghanistan-harks-on-the-c…

7. https://www.hawarnews.com/en/haber/the-white-turban-of-taliban-to-be-replaced-by-black-tur…

8. https://www.aljazeera.com/opinions/2016/10/17/syria-dabiq-and-isils-end-of-times

9. https://www.brookings.edu/blog/markaz/2016/10/17/apocalypse-delayed/

10. https://www.bbc.com/news/world-middle-east-30083303

11. https://www.opindia.com/2020/12/shoaib-akhtar-ghazwa-e-hindi-viral-video/

12. https://www.vox.com/2014/9/26/6836491/khorasan-isis-syria-al-qaeda

13. http://www.khilafah.com/the-flags-and-banners-of-the-khilafah

14. https://www.bu.edu/history/files/2015/04/The-Coming-Final-Battle1.pdf

15. https://www.memri.org/reports/leading-sunni-sheikh-yousef-al-qaradhawi-and-other-sheikhs-h…

16. https://qurananswers.me/2016/10/29/sequence-dajjal-arrival/#_ftn2

17. https://questionsonislam.com/question/time-water-euphrates-drain-and-display-its-treasure-…

18. https://www.jstor.org/stable/20837234

19. https://web.archive.org/web/20060520194602/http://english.aljazeera.net/NR/exeres/2B2C2624…

20. https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/07256861003724557?journalCode=cjis20


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.