Czarna dziura obracająca się prawie z prędkością światła

Opublikowano: 10.07.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 30

Korzystając z teleskopu rentgenowskiego „Chandra”, zespół amerykańskich naukowców był w stanie zmierzyć prędkość obrotową pięciu czarnych dziur.

Jedna z nich, Q2237 + 0305 znajdująca się w konstelacji Pegaza, obraca się wokół własnej osi z rekordową prędkością 70% prędkości światła – jest to tylko 8% mniej niż maksymalna możliwa, zgodnie z istniejącą teorią.

Cztery inne obiekty nie przyniosły badaczom żadnych niespodzianek, a prędkość ich obrotu wokół osi była dwukrotnie niższa niż w przypadku Q2237 + 0305. Aby określić prędkość kątową kwazarów – supermasywnych czarnych dziur w aktywnych jądrach dużych galaktyk, zastosowano oryginalne podejście, które opracował zespół naukowców z Uniwersytetu w Oklahomie i Uniwersytetu na Florydzie, a także Morska Akademia Wojskowa USA.

Zgodnie z ich teorią, promieniowanie linii nadjonizowanego żelaza Fe Ka odbite od dysku akrecyjnego może przenosić informacje o fizycznych parametrach substancji spadającej na czarną dziurę.

Podczas obserwacji zastosowano soczewkowanie grawitacyjne: efekt, który występuje, gdy fotony w drodze od źródła do obserwatora przechodzą przez masywny obiekt – inną czarną dziurę lub dużą gwiazdę. W tym przypadku, podczas obserwacji przez teleskop, widoczny będzie nie jeden kwazar lub gwiazda, ale pięć, a taki obraz nazywa się „krzyżem Einsteina”.

Naukowcy odkryli w polu widzenia „Chandry” pięć obiektów niezbędnych do przetestowania ich teorii i byli w stanie ustalić prędkość ich obrotu wokół własnej osi. W ten sposób ich praca stała się pierwszą w historii pomiaru parametrów fizycznych substancji w bezpośrednim sąsiedztwie horyzontu zdarzeń. Wyniki badania zostaną zweryfikowane za pomocą innych metod, a sama praca naukowa została opublikowana w czasopiśmie „The Astrophysical Journal”. Jej preprint jest dostępny w zasobie arXiv.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o