Czaputowicz spotkał się z Ławrowem

Opublikowano: 18.05.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 7

Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Rosji, Jacek Czaputowicz i Siergiej Ławrow, spotkali się wczoraj przy okazji szczytu Rady Europy w Helsinkach. Obaj dyplomaci mieli rozmawiać głównie na temat sytuacji międzynarodowej oraz niektórych zagadnień w relacjach dwustronnych, a także zgodzili się w kwestii konieczności wznowienia polsko-rosyjskiego dialogu, dlatego już w przyszłym tygodniu spotkają się ze sobą dyrektorzy resortów spraw zagranicznych obu państw.

Spotkanie pomiędzy Czaputowiczem i Ławrowem jest pierwszym spotkaniem pomiędzy przedstawicielami obu krajów na tym szczeblu od czerwca 2014 roku, kiedy szefem polskiej dyplomacji był jeszcze Radosław Sikorski. Rozmowy w Helsinkach nie były zapewne przypadkowe, ponieważ dwa dni temu w rosyjskim Soczi przebywał amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo, zaś Rosja wyraziła chęć odnowienia stosunków ze Stanami Zjednoczonymi.

Z komunikatu polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych możemy dowiedzieć się jedynie, iż dyplomaci poruszyli kwestię sytuacji międzynarodowej, w tym także wydarzeń na Ukrainie, polskiego przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, a także sprawy zwrotu wraku TU-154 potrzebnego do wyjaśnienia katastrofy w Smoleńsku. Dodatkowo poruszono inne tematy związane ze stosunkami dwustronnymi, związane głównie ze współpracą transgraniczną oraz sprawami dotyczącymi nieruchomości dyplomatycznych.

Spore kontrowersje ma wywoływać kwestia radzieckich pomników znajdujących się na terytorium naszego kraju. Według informacji polskiego MSZ, Czaputowicz miał zapewnić Ławrowa „o respektowaniu przez Polskę dwustronnej umowy pomiędzy Polską a Federacją Rosyjską oraz o niezwykle starannej opiece, jaką państwo polskie roztacza nad setkami miejsc pochówku żołnierzy radzieckich i ofiar wojny”.

Ponadto dyplomaci mieli zgodzić się ze sobą, iż „powrót do bardziej regularnej formuły spotkań oraz usprawnienie komunikacji na szczeblach roboczych przyczyni się do skuteczniejszego dialogu i rozwiązywania problemów”. Z tego powodu już w przyszłym tygodniu po blisko dwuletniej przerwie odbędą się konsultacje polityczne, w których wezmą udział dyrektorzy resortów spraw zagranicznych obu państw.

Na podstawie: MSZ.gov.pl, Mid.ru
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Szwęda
Użytkownik
Szwęda

Naczelny dyplomata to powinien być facet z jajami, a nie ten Czaputowicz – po prostu jakaś wielka masakra, nie wiem jak wy ale ja nie mogę patrzeć – porażka!