Councile mają zająć się pleśnią w mieszkaniach socjalnych

Opublikowano: 20.11.2022 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 769

Szef spółdzielni mieszkaniowej z Wielkiej Brytanii wynajmującej zapleśniałe mieszkanie rodzinie 2-letniego Awaaba Ishaka, został zwolniony w sobotę. Jego zwolnienie nastąpiło cztery dni po dochodzeniu, w którym stwierdzono, że złe warunki mieszkaniowe były przyczyną śmierci dziecka. Minister mieszkalnictwa, Michael Gove napisał do każdego Councilu w Anglii ze zdecydowanym żądaniem poprawy warunków ze szczególnym uwzględnieniem wilgoci i pleśni.

Po ogłoszeniu przez koronera wyników śledztwa w sprawie śmierci 2-letniego Awaaba Ishaka, który „zmarł w wyniku ciężkiej choroby układu oddechowego spowodowanej długotrwałym narażeniem na pleśń w jego środowisku domowym”, zwolniono wczoraj szefa spółdzielni mieszkaniowej, Garetha Swarbricka. Mężczyzna będący dyrektorem naczelnym Rochdale Boroughwide Housing długo twierdził, że pozostanie na stanowisku i ma pełne poparcie ze strony swoich pracowników. Pod naciskiem opinii publicznej oraz ministerstwa postanowił jednak zrezygnować z pełnionej funkcji w sobotę.

Rodzina Awaaba po raz pierwszy poruszyła kwestię pleśni w mieszkaniu w 2017 roku, ale spółdzielnia mieszkaniowa w Rochdale nie podjęła żadnych działań do czasu śmierci dziecka w 2020 roku.

Minister mieszkalnictwa, Michael Gove wysłał teraz osobny list do każdego Councilu w Anglii, a także innych dostawców mieszkań, mówiąc, że kraj musi „dramatycznie podnieść poprzeczkę” w zakresie jakości mieszkań socjalnych i „wzmocnić najemców”, aby „ich głosy zostały naprawdę wysłuchane”. Zastrzegł, że dostawcy mieszkań powinni przeprowadzać oceny wilgoci i pleśni w swoich nieruchomościach, a także podjąć wszelkie działania, które mogą być konieczne w celu rozwiązania problemu. Dodał także, że został poinformowany o wielu przypadkach, w których zbyt długo kwestie te pozostawały nierozwiązane: „Tam, gdzie ludzie narzekają na wilgoć i pleśń, musisz słuchać; tam, gdzie to znajdziesz, musisz podjąć natychmiastowe działania. Aby zapewnić bezpieczeństwo najemcom, nie wolno chować się za procesem prawnym” – stwierdził Gove.

Minister napisał w liście: „Councile muszą dokonać pilnej oceny warunków mieszkaniowych najemców, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii wilgoci i pleśni oraz podejmowanych działań egzekucyjnych. Staje się to coraz bardziej palące, gdy nadchodzi zima z wysokimi kosztami życia i kryzysem energetycznym, który może doprowadzić do zaostrzenia wilgoci i pleśni w niektórych domach. Ostrzegam dostawców usług mieszkaniowych, że podejmę wszelkie niezbędne działania w celu poprawy standardów w całym kraju i zapewnienia, że ​​głosy najemców zostaną wysłuchane”.

Ojciec Awaaba Ishaka przez trzy lata apelował do spółdzielni mieszkaniowej o to, aby podjęto odpowiednie działania w sprawie pleśni w mieszkaniu. Żadnych działań nie podjęto, jedynie poradzono mężczyźnie, aby często wietrzył lokum. W tym tygodniu koroner poinformowała o wyniku śledztwa w sprawie śmierci 2-letniego Awaaba Ishaka. Stwierdzono, że chłopiec „zmarł w wyniku ciężkiej choroby układu oddechowego spowodowanej długotrwałym narażeniem na pleśń w jego środowisku domowym”. Jego rodzice wielokrotnie skarżyli się spółdzielni mieszkaniowej na złe warunki panujące w mieszkaniu, ale byli ignorowani.

Gareth Swarbrick, dyrektor naczelny RBH, od tego czasu spotkał się z rosnącą ilością wezwań do odejścia, w tym także od ministra ds. mieszkalnictwa, Michaela Gove’a, który pytał, dlaczego nadal pełni tę rolę po zakończeniu dochodzenia. Jednak w oświadczeniu na stronie spółdzielni mieszkaniowej jeszcze przed weekendem Swarbrick twierdził, że nie zamierza rezygnować ze stanowiska i przeprosił rodzinę 2-letniego chłopca. „Chcę zacząć od tego, jak bardzo jest mi przykro z powodu straty rodziny Awaaba – żadne przeprosiny nigdy nie będą wystarczające. Rozmowa, która toczy się wokół tematu mojego stanowiska zaczęła przyćmiewać najważniejszą część tego wszystkiego, czyli to, że rodzina straciła dziecko. Po rozmowie z zarządem mogę potwierdzić, że nie będę rezygnować. Dali mi pełne wsparcie i zaufanie, aby nadal nadzorować ulepszenia i zmiany potrzebne w RBH. Rozmawiałem z ministrem mieszkalnictwa, Michaelem Gove, aby omówić sprawę Awaaba i problemy, z jakimi mamy do czynienia w mieszkalnictwie. Popieramy zobowiązanie rządu dotyczące wzmocnienia standardu godnych domów (Decent Homes Standard) i znaczenia głosu najemcy, co zawiera projekt ustawy o mieszkalnictwie socjalnym” – oświadczył dyrektor spółdzielni.

Spółdzielnia twierdziła, że po śmierci 2-letniego Awaaba wprowadzono „wiele zmian”, w tym obowiązkowe szkolenia, lepsze połączenie systemów informatycznych i technologię tłumaczenia wideo. Z kolei przewodnicząca zarządu RBH powiedziała: „Jako organizacja chcielibyśmy ponownie złożyć najgłębsze wyrazy współczucia i przeprosić Faisala i Aishę. Zawiedliśmy ich. To tragedia najwyższej rangi i jesteśmy zdruzgotani, że wydarzyła się w jednym z naszych domów. Popełniliśmy błędy i staramy się je naprawić. Po rozmowie z zarządem mogę potwierdzić, że mamy pełne zaufanie do przywództwa Garetha. Ma on zaufanie zarządu. Ma rozległą wiedzę na temat sektora i społeczności Rochdale. Razem będziemy pracować, aby przywrócić zaufanie mieszkańców Rochdale i pokazać, że jesteśmy wspólnym właścicielem, który troszczy się o swoich najemców”.

Oświadczenia pojawiły się po tym, jak gazeta „Manchester Evening News” ujawniła, że całkowity pakiet wynagrodzeń Swarbricka, w tym składki emerytalne, wzrósł ze 144 000 funtów rocznie do 185 000 funtów od końca marca 2019 r. do kwietnia 2021 r. W czasie gdy najemcy muszą mieszkać w domach pokrytych pleśnią, pięciu członków kadry kierowniczej spółdzielni mieszkaniowej RBH otrzymało łączne pakiety wynagrodzeń w wysokości ponad 100 000 GBP. Cztery z tych osób pozostaje w spółdzielni mieszkaniowej i skorzysta z kolejnej podwyżki płac w następnym roku budżetowym. Wśród tych osób znalazła się Nadhia Khan, dyrektor ds. klientów i społeczności, która odpowiada za zespół odpowiedzialny za naprawy i współpracę z najemcami. Jej całkowity pakiet wynagrodzeń wzrósł z 90 000 funtów w latach 2019-2020 do 108 000 funtów w latach 2021-22. Była ona najwyższym rangą pracownikiem firmy, który składał zeznania w śledztwie dotyczącym Awaaba.

We wtorek ogłoszono ustalenia koronera, Joanne Kearsley w sprawie śmierci chłopca. Opisała ona Awaaba jako „interesującego, żywego i ujmującego dwulatka”. Powiedziała, że pan Abdullah (ojciec chłopca) zgłosił rozwój pleśni w mieszkaniu w 2017 roku i kazano mu ją zamalować. W czerwcu 2020 roku pan Abdullah zdał się na prawników i zgłosił skargę w związku z powtarzającym się problemem, ale zgodnie z polityką, wykonanie wszelkich napraw miało zostać przeprowadzone dopiero wtedy, gdy zostanie osiągnięte porozumienie w sprawie. Pielęgniarka środowiskowa również skontaktowała się z RBH, aby poruszyć ten problem w lipcu 2020 r., a podczas inspekcji w tym miesiącu stwierdzono, że pleśń w kuchni, łazience i szafce w sypialni wymaga podjęcia odpowiednich działań.

Stwierdzono także, że ​​pleśń była spowodowana „normalnymi codziennymi czynnościami” i brakiem skutecznej wentylacji. „W rzeczywistości stwierdzam, że nie podjęto żadnych działań, a od lipca 2020 r. do grudnia 2020 r. Awaab nadal był narażony na szkodliwą pleśń” – powiedziała koroner. Odnośnie przyczyny śmierci 2-latka, koroner stwierdziła medyczną przyczynę ostrego obrzęku dróg oddechowych z ciężkim ziarniniakowym zapaleniem tchawicy i oskrzeli, spowodowanym ekspozycją na pleśń środowiskową.

Autorstwo: Paulina Markowska
Źródło: PolishExpress.co.uk

5

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.