Coraz wyższa deflacja

Opublikowano: 15.02.2015 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 372

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane na temat inflacji w styczniu bieżącego roku. Zgodnie z nimi ceny towarów i usług konsumpcyjnych w stosunku do grudnia 2014 roku zmniejszyły się o 0,2%, a w porównaniu ze styczniem ubiegłego roku spadły aż o 1,3%.

W skali roku najbardziej wzrosły ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych – o 2,8% oraz użytkowania mieszkań i nośników energii – o 0,7%. Najbardziej zmniejszyły się w tym czasie koszty transportu – o 9,7%, odzieży i obuwia – o 5,0%, oraz żywności i napojów bezalkoholowych – o 3,9%.

W porównaniu z grudniem ubiegłego roku najbardziej wzrosły ceny żywności i napojów bezalkoholowych – o 0,7%, a najbardziej spadły koszty transportu – o 4,6%.

Autorstwo: Piotr Szumlewicz
Źródło: Lewica.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. argos1 15.02.2015 10:45

  Cytuję:
  “W skali roku najbardziej wzrosły ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych – o 2,8% oraz użytkowania mieszkań i nośników energii – o 0,7%.”

  Przejrzałem swoje rachunki za gaz. W listopadzie 2014r. cena gazu była wyższa o 12% względem ceny gazu z listopada 2013r. W styczniu 2015r. dostałem już pierwszy rachunek za gaz z podwyżką około 6% względem grudnia 2014r.

  Ja mówię jak jest, a GUS publikuje kolejne kłamstwa dla ogłupionych przez system lemingów.
  Tusk gdy zakładał swoją partię to dał jej nazwę – Partia Oszustów, ale lemingi z jego środowiska powiedzieli mu, że tej nazwy społeczeństwo “nie kupi”, więc zmienił nazwę na – Platforma Obywatelska.

 2. 8pasanger 15.02.2015 12:56

  Spadek czyli wzrost.Jeszcze w 1992 śmialiśmy się z tej ,,żelaznej logiki” czas znowu to robić.https://www.youtube.com/watch?v=hgt4WPv4xCY
  Podstawowym kłamstwem jest to , że pieniędzy nie ma.340mld na OFE i Euro 2012 jakoś się znalazło a nam jeszcze wciskają , że spadek czyli wzrost.

 3. Rozbi 15.02.2015 18:22

  argos – porównywałeś ceny uzytkowania mieszkań i energii netto czy brutto ?

 4. argos1 15.02.2015 18:37

  @Rozbi
  “argos – porównywałeś ceny uzytkowania mieszkań i energii netto czy brutto ?”

  Brutto, bo tyle płacę. Netto jest dla firm, gdyż należny podatek mogą sobie, w większości przypadków, w kosztach odliczyć, natomiast przeciętny śmiertelnik nie może tego zrobić. Stawka podatku VAT na paliwo gazowe jest od wielu lat niezmienna i wynosi 23% ceny jednostkowej netto, a więc wiem do czego zmierzasz, mianowicie do tego, że faktycznie gaz zdrożał nie o 12%, lecz o około 11% gdyż zwiększyła się procentowa kwota udziału podatku z wyższej ceny netto, lecz to i tak nie zmienia faktu, że jest tak jak napisałem we wcześniejszym komentarzu.

 5. bro 16.02.2015 10:29

  Bardzo rzeczowy artykuł 😀 “… Żywność i napoje bezalkoholowe …” – w jednym akapicie cena spada o 3,9 w następnym wzrasta o 0,7 %

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.