Coraz większa skala strat ukraińskiego wojska

Opublikowano: 05.07.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1480

Przegląd informacji dotyczących bezpośrednio i pośrednio wojny rosyjsko-ukraińskiej. Choć pochodzą z medium sprzyjającego Rosji, opierają się głównie na mediach zachodnich i wyglądają na obiektywne. Portal „Wolne Media” nie jest ani prorosyjski, ani proukraiński – kieruje się interesem czytelników, którzy mają prawo być dobrze poinformowani. W czasie wojny rosyjsko-ukraińskiej wszystkie artykuły i informacje dotyczące Rosji i Ukrainy mogą zawierać treści propagandowe korzystne dla którejś ze stron konfliktu. Zaleca się ostrożność w lekturze i w ferowaniu ostatecznych osądów.[WM]

Śledczy Donieckiej Republiki Ludowej postawili zarzuty najemnictwa dwóm obywatelom Wielkiej Brytanii, którzy poddali się podczas walk w zakładzie przemysłowym Azowstal w Mariupolu w obwodzie mikołajowskim. Poinformowała o tym w piątek 1 lipca rosyjska agencja informacyjna TASS. „Otwarto sprawy karne i postawiono zarzuty na podstawie art. 430 kodeksu karnego DRL („najemnictwo”) przeciwko obywatelom brytyjskim Dylanowi Healeyowi i Andrew Hillowi, którzy są obecnie przetrzymywani w jednym z aresztów śledczych DRL” — poinformowano. „Trwają z nimi czynności śledcze, podczas których śledczy będą musieli uzyskać dowody na popełnienie przestępstw przez Brytyjczyków, ponieważ nie chcą oni zeznawać i współpracować w wszczętych przeciwko nim sprawach karnych” — powiedziało agencji źródło w resorcie bezpieczeństwa DRL.

Na wschodzie Ukrainy zginął kolejny najemnik z Francji, który walczył w szeregach Sił Zbrojnych Ukrainy. Poinformowało o tym we wtorek 5 lipca francuskie radio RTL. Według informacji, którymi dysponuje strona francuska, jest to już drugi obywatel tego kraju, który zginął w trakcie konfliktu na Ukrainie. „Drugi francuski bojownik zginął na Ukrainie. Adrien D., młody mężczyzna w wieku 20 lat, zmarł na skutek odniesionych ran 25 czerwca” — podała stacja radiowa nie precyzując jednak, z jakich dokładnie źródeł pochodzi informacja. Agencja informacyjna stwierdziła ponadto, że Adrien D. jeszcze w marcu wstąpił do ukraińskiej „legii cudzoziemskiej” i walczył w jej szeregach od kilku miesięcy, zanim został ranny w tym samym ostrzale w pobliżu Charkowa, który zabił jego rodaka Bleriota. W sumie, według agencji, na terytorium Ukrainy przebywa około 50 najemników przybyłych z Francji. Pierwszym Francuzem, którego śmierć na Ukrainie została oficjalnie potwierdzona, był Wilfried Bleriot. O jego eliminacji poinformowała stacja Europe 1, natomiast później „Libération” doniósł o ścisłych związkach Bleriota z francuską skrajną prawicą.

Intensywność działań wojennych na froncie, przewaga techniczna i organizacyjna armii rosyjskiej oraz bezprecedensowe straty sprawiają, że służba w ukraińskich siłach zbrojnych jest podobna do piekła. Taką opinię wyrazili ukraińscy wojskowi w wywiadzie dla portalu „The Independent”. Według żołnierzy ukraińskie siły zbrojne są „fatalnie” zorganizowane, a intensywność walk powoduje liczne problemy psychiczne Zdecydowana większość wojskowych chce zrezygnować ze służby. Wielu żołnierzy jest również przekonanych, że zachodnia broń nie pomoże Kijowowi zmienić biegu wydarzeń w Donbasie. „W telewizji pokazują piękne obrazki z linii frontu, solidarności w wojsku, ale w życiu jest inaczej” — powiedział dziennikarzom jeden z uczestników konfliktu, precyzując, że jego jednostce zabrakło amunicji już po kilku tygodniach walki. Jak zaznaczył żołnierz, ukraińscy oficerowie zwykle nie dbają o swoich kolegów, ukrywają się na znacznej odległości od linii frontu i „rzucają żołnierzy w wir walki” mimo ich problemów zdrowotnych. „Dowódców nie obchodzi, że jesteś załamany psychicznie. Jeśli twoje serce bije, a ręce i nogi są na swoim miejscu, musisz wrócić” — ubolewa wojskowy. Dwaj inni żołnierze, byli pracownicy biurowi bez wcześniejszego doświadczenia wojskowego, powiedzieli, że zostali wysłani na linię frontu natychmiast po wstępnym szkoleniu. Powiedzieli, że byli świadkami „fatalnej organizacji” i „nielogicznych decyzji” dowództwa, a już po pierwszych stratach wielu kolegów z ich batalionu odmówiło walki.

Skala strat ukraińskiego wojska jest przerażająca, co wraz z utratą kolejnych terytoriów okazuje miażdżący moralny wpływ na bojowników. Stwierdził to reporter amerykańskiego portalu „Politico” Christopher Miller po wywiadzie z oficerem Sił Zbrojnych Ukrainy, który kilka dni temu został ranny w wyniku wybuchu miny i trafił do szpitala. „Trzy tygodnie temu w jego kompanii na północ od Popasnej było 60 żołnierzy, teraz ich liczba spadła do 20, reszta to zabici lub ranni. Jego oddział znalazł się w pułapce, gdy armia rosyjska zajęła Sewerodonieck i Lisiczańsk. W efekcie ukraińskie siły zbrojne zostały odepchnięte na ponad 45 km od pierwotnych pozycji” — opowiedział Miller. Co więcej, większość ukraińskich jednostek „nie otrzymała żadnej nowej broni ani amunicji NATO i polega na zapasach z czasów radzieckich”, których pozostało bardzo mało. Według ukraińskiego bojownika, największe problemy dla nich stwarzają czołgi i artyleria Sił Zbrojnych Rosji, których jest „zbyt wiele”. Ponadto, według ukraińskiego oficera, sytuacja jest dodatkowo pogarszana ciągłym wycofaniem się ukraińskich jednostek i utratą wielu terytoriów. Szczególnie zły wpływ na morale ukraińskiego wojska wywarło opuszczenie ostatnich kontrolowanych przez Ukrainę terenów ŁRL. Przypomnijmy, że 3 lipca Jednostki Sił Zbrojnych Rosji i Milicji Ludowej ŁRL przejęły Lisiczańsk i dotarły do granic Ługańskiej Republiki Ludowej. W okrążeniu znalazły się setki ukraińskich bojowników, którzy nie zdążyli uciec w kierunku Sewerska.

Republika Federatywna Niemiec kontynuuje negocjacje z rządem Kanady i Komisją Europejską w sprawie turbin dla gazociągu Nord Stream w celu jak najszybszego zakończenia jego remontu – poinformowała w poniedziałek 4 lipca na briefingu w Berlinie przedstawicielka niemieckiego resortu gospodarki Beate’a Baron. Rzeczniczka niemieckiego Ministerstwa Gospodarki i Ochrony Środowiska przypomniała, że Gazprom ograniczył pompowanie gazu rurociągiem Nord Stream, ponieważ z Kanady nie wróciły z napraw turbiny niemieckiej firmy Siemens. Wcześniej firma informowała, że turbiny nie mogły opuścić Kanady z powodu kanadyjskich sankcje przeciw Rosji. „Negocjacje trwają. Zwróciliśmy się w tej sprawie do Kanady, negocjujemy też z Komisją Europejską” — powiedziała Baron. Dodała, że obecnie „nie może spekulować na temat terminu zakończenia” tych rozmów. W piątek rosyjska spółka państwowa Gazprom poinformowała, że praca gazociągu Nord Stream zostanie wstrzymana w okresie od 11 do 21 lipca w związku z koniecznością obsługi technicznej stacji pompowania gazu, remont której został utrudniony wskutek zachodnich sankcji antyrosyjskich.

Źródło: pl.News-Front.info [1] [2] [3] [4] [5]
Kompilacja 5 wiadomości: WolneMedia.net

22

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.