Coraz mniej mieszkańców Holandii czuje się bezpiecznie

Opublikowano: 09.03.2024 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1390

Jak wynika z najnowszego raportu Centraal Bureau voor de Statistiek, mieszkańcy Holandii coraz częściej nie czują się bezpiecznie w swoim kraju. Statystyki wskazują na wzrost takich przestępstw jak przemoc, kradzież lub wandalizm.

Statystyki zaprezentowane właśnie przez Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) pokazują dobitnie, że w Holandii nastąpił wzrost pospolitych przestępstw. A także że ludzie czują się coraz mniej bezpiecznie. Zarówno ogólnie, jak i w swoim sąsiedztwie, w najbliższym otoczeniu swojego domu. O ile bowiem w 2021 r. na brak poczucia bezpieczeństwa wskazywało 33 proc. ankietowanych, o tyle dwa lata później wskaźnik ten wzrósł do 35 proc. Podobny wzrost nastąpił także w przypadku poczucia bezpieczeństwa w okolicy swojego domu. W 2021 r. na brak takiego bezpieczeństwa wskazało 13,9 proc. badanych, a w 2023 r. – już 15 proc.

Najbardziej o swoje zdrowie i życie zaczęli w krótkim czasie obawiać się mieszkańcy Flevoland – najmłodszej z holenderskich prowincji, utworzonej w 1986 roku. Tam w 2023 r. na brak poczucia bezpieczeństwa wskazało 17,5 proc. ankietowanych w porównaniu do 14 proc. w 2021 roku. Poza mieszkańcami Flevoland z niskim poczuciem bezpieczeństwa borykają się także mieszkańcy Zuid-Holland (Holandii Południowej, najludniejszej prowincji Królestwa Niderlandów) i mieszkańcy Limburgii. W pierwszej prowincji na brak poczucia bezpieczeństwa wskazało 17,7 proc. badanych, a w drugiej – 17,6 proc.

Z kolei najbezpieczniej w swojej okolicy czują się mieszkańcy Fryzji i Drenthe. Niepewnie czuje się tam odpowiednio 10,3 proc. i 10,5 proc. ankietowanych.

Statystyki pokazują, że w ubiegłym roku aż 19,9 proc. mieszkańców Holandii w wieku 15 lat lub więcej padło ofiarą pospolitych przestępstw. Chodzi tu przede wszystkim o przemoc, włamania, kradzieże i wandalizm. W 2021 r. odsetek ten wyniósł 17 proc., ale należy mieć na uwadze, że wówczas panowały jeszcze pewne obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. Liczba przestępstw najbardziej wzrosła w prowincji Groningen. W 2023 r. wyniosła 21,3 proc., podczas gdy dwa lata wcześniej ukształtowała się na poziomie 16,3 proc. Natomiast w zeszłym roku najczęściej ofiarami przestępstw padali ludzie w Holandii Północnej (23,6 proc.) i Holandii Południowej (22,3 proc.).

W liczbach bezwzględnych najwięcej przestępstw odnotowano w Amsterdamie. Było to 61 000 kradzieży, włamań, aktów przemocy i wandalizmu. To aż 67 przestępstw na 1000 mieszkańców miasta, podczas gdy średnia dla kraju wynosi 29 przestępstw na 1000 mieszkańców.

Autorstwo: Marek Piotrowski
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. nedosew 09.03.2024 18:03

    A dopiero co ogłosili, że Holandia jest drugim najlepszym miejscem do życia na świecie 😁

  2. Katarzyna TG 09.03.2024 18:15

    Może i jest ale dla inżynierów z Afryki :))

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.